Polki.pl
kom. (1)

Oddychanie podczas porodu

Oddychanie to naturalny proces w organizmie. Jest on związany z pobieraniem tlenu ze środowiska i wydalania dwutlenku węgla i wody. Tak zwyczajnie - najpierw wdech, a potem wydech.

Jak oddychać, aby rodząca odczuwała ulgę w czasie porodu? Oddychanie jest jedną z naturalnych metod łagodzenia bólu porodowego. Różne sposoby oddychania (tzn. inne w kolejnych dwóch okresach porodu) pozwalają dotlenić mamusię i dzidziusia.Oddychanie podczas porodu

Ból, który odczuwa mama, jest wynikiem niedotlenienia mięśni i nagromadzenia się w nich produktów przemiany materii. Aby pomóc sobie (ulżyć w bólu) rodząca powinna wykorzystywać przerwy międzyskurczowe na relaks - wolne i głębokie oddychanie.

SPOSÓB ODDYCHANIA W I-SZYM OKRESIE PORODU
(tzw. okres rozwierania szyjki macicy)

  1. przy rozwarciu do 4 cm - jest to tzw. tor oddychania przeponowy. Swobodne, głębokie oddechy. 7-8 oddechów na minutę (wdech rodząca wykonuje nosem, wydech ustami. Podczas wdechu - jeśli położy dłoń na brzuchu, czuje jego unoszenie, w czasie wydechu brzuch opada).
  2. przy rozwarciu 5-8 cm - jest tzw. tor oddychania piersiowy. Oddech jest przyśpieszony i płytki. Około 16-24 oddechów na minutę. W czasie oddechu usta są lekko rozchylone. Przy wdechu unosi się klatka piersiowa, a przy wydechu czujesz jej opadanie.
  3. przy rozwarciu 9-10 cm- jest to tzw. podrzucanie przepony. Oddech jest szybki i płytki Szybki oddech rodząca przeplata pogłębionym oddechem (pogłębiony oddech wygląda jakby rodząca chciała zdmuchnąć świeczki na torcie urodzinowym) .
Wdech
Wydech
Wdech
Dmuchanie świeczek
Wdech
Wydech
Wdech
Dmuchanie świeczek itd.Powyższe trzy sposoby oddychania polecam ćwiczyć przyszłym mamom (w czasie trwania ciąży).


SPOSÓB ODDYCHANIA W II-GIM OKRESIE PORODU
(tzw. wydalania płodu)

  1. w przerwie między skurczami partymi - głębokie oddechy
  2. w czasie skurczu - rodząca wykonuje wdech ustami („ nabiera dużo powietrza”, zatrzymuje je i stara się „ przesunąć” jakby w dół brzucha). W tym czasie, jeśli położy się dłoń na brzuchu – czuć można unoszenie i twardnienie brzucha. Wydech ustami.

Ćwiczeń oddychania podczas parcia nie należy wykonywać w czasie trwania ciąży!!!

Wszystkie mamy zachęcam do skupienia się (mimo bólu) na oddychaniu podczas porodu.
Skurcze same narzucają rytm oddychania, ale warto potrenować techniki oddychania jeszcze przed porodem. Każdy poród i każdy ból jest inny, ale pocieszające jest to , że każdy organizm wydziela endorfinę - naturalny środek przeciwbólowy.

Życzę udanych ćwiczeń i malutkiego bólu w czasie porodu.
 

Celina Fręczko, położna
Oceń4.67 / 12
Redakcja poleca

Podobne w temacie Ciąża i poród

Skomentuj Oddychanie podczas porodu

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 22 Lut 11, 10:02
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Oddychanie podczas poroduJa z własnego doświadczenia musze polecic zajecia z pilatesu ,na które mozemy chodzić podczas ciązy.Te cwiczenia wyrównuja nasz oddech,czujemy sie znacznie lepiej,i łatwiej jest nam przejśc przez ten czas ciazy.Polecam www.jestem.info.pl

Podobne do Oddychanie podczas porodu

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl