Polki.pl
kom. (53)

Obrzezanie kobiet

Zestawienie tych słów boli na samą myśl. A w wydaniu kobiecym jest to zabieg o wiele bardziej bolesny i jeszcze mniej sensowny niż w przypadku mężczyzn.

O ile obrzezanie mężczyzn, jeśli pominąć całkowicie kwestie religijne, w niektórych kulturach świata, w których ten zabieg się przeprowadza, wiąże się z ułatwieniem utrzymania higieny dzięki „zlikwidowaniu” pańskiej skórki na penisie, pod którą gromadzą się różnego rodzaju bakterie i grzyby, tak w przypadku kobiecego odpowiednika tego zabiegu higienicznego aspektu wyraźnie nie widać. Co więcej, może się wręcz wydawać, że kobiety obrzeza się „za karę” za czyny, których jeszcze się nie dopuściły (mowa oczywiście o rozwiązłości), ale na pewno mogą je popełnić. Za karę, na zaś, całkowicie nielogicznie – a wszystko to „tłumaczy” popularność tego rytuału wśród afrykańskich plemion, z pasją oddających się okaleczaniu małych dziewczynek, które nie dość, że po tym zabiegu mogą na wskutek zakażenia, jakie wda się po przeprowadzonym w kompletnie niehigienicznych warunkach, umrzeć, to jeśli przeżyją, nie mogą odczuwać przyjemności z seksu (brutalne – i dosłownie – odkrojenie unerwionej łechtaczki pozbawia je jakichkolwiek bodźców związanych z orgazmem łechtaczkowym), a porody mogą się dla nich skończyć tragicznymi powikłaniami zdrowotnymi.

Krwawiący kwiat afrykańskiej pustyni

O ile organizacje zdrowotne walczą z tym zjawiskiem już od kilkudziesięciu lat, inwestując najwięcej środków w edukację przedstawicieli i szamanów plemiennych oraz samych rządów afrykańskich państw, tak sięgający już starożytności rytuał nadal uprawiany jest w aż 28 afrykańskich krajach, a także niektórych państwach Ameryki Południowej i na wyspach Oceanu Spokojnego. Statystyki przedstawione przez ONZ na temat powszechności zabiegu przerażają: na świecie żyje około 130 milionów okaleczonych w ten sposób kobiet, a 6 tysięcy dziennie (co daje zawrotną liczbę 2 milionów rocznie) pada ofiarą tej praktyki – w imię wyższych, „etycznych” racji.

Według jednych plemion obrzezanie to inicjacja w świat dorosłych, moment, w którym dziewczynka porzuca świat dzieciństwa i przechodzi w kolejny etap dorastania, czyli w etap bycia po prostu kobietą. W bardziej duchowym wymiarze tłumaczy się to jako przejście ze świata duchów poprzez symboliczne umieranie, jakim jest właśnie zabieg, po którym dziewczynkę odseparowuje się na pewien czas od wspólnoty po to, by w samotności mogła się w pełni oczyścić i być gotową na przyjmowanie wiedzy życiowej. Somalijczycy uważają z kolei, że w kobiecych drogach rodnych czai się zło, którego trzeba się w odpowiednim momencie pozbyć. Tę nieczystość w postaci łechtaczki oraz części warg sromowych zwyczajnie się odcina, a „dostęp” do kobiety w tych rejonach jej ciała częściowo zaszywa się. Tak oczyszczona może już spokojnie chłonąć dobro świata. W Kenii natomiast obrzezanie to część matrymonialnego procesu, którego zwieńczeniem jest zamążpójście. Obrzezanie wykonuje się po odpowiednich przygotowaniach, podczas których dziewczyna m.in. zbiera w lesie rytualnie drewno, a potem, zaszywając się w specjalnie wyznaczonym i znajdującym się z dala od domostw plemienia domie bawi się z innymi „idącymi na rzeź” dziewczętami, a wszystko to w towarzystwie tzw. duchowej opiekunki. Gdy nadchodzi moment obrzezania, łechtaczki gotowych na zamążpójście dziewcząt krepuje się sznurkiem tak mocno, by zsiniały i odrętwiały, a kiedy to nastąpi, znachorka odcina część ciała jednym ruchem noża. Potem dziewczęta z łatką nieczystych pozostają przez pół roku odizolowane od reszty społeczności.

Nie tylko łechtaczka

Obrzezać kobietę można jednak na kilka sposobów, bardziej lub mniej wyrafinowanych i bolesnych, tak samo jednak wyniszczających. Pierwszym z nich jest klitoridotomia, polegająca na obrzezaniu fałdu skórnego przykrywającego łechtaczkę. Drugi to diewikodermia, czyli wydłużanie warg sromowych i łechtaczki, a także rozcinanie krocza (aż do odbytu) i rozszerzanie otworu pochwy oraz częściowe odcięcie warg sromowych mniejszych i części waginy. (Wikipedia) Plemienni znachorzy uciekają się także do odcinania części lub całości łechtaczki wraz z małymi wargami sromowymi. Najbardziej drastyczną i najbardziej chyba inwazyjną odmianą tego rytuału jest jedak tzw. infibulacja (obrzezanie faraońskie), mająca zapobiec zbyt szybkiej inicjacji seksualnej młodych dziewczyn. Wykonywana m.in. w Erytrei, Etiopii, Sudanie, Dżibuti i Somalii infibulacja polega ona na wycięciu nie tylko łechtaczki, ale i warg sromowych mniejszych, a co najgorsze – także części ścianek szyjki macicy. Potem nacina się wargi sromowe mniejsze i zszywa je prawie na całej długości, pozostawiając jedynie otwór przy ujściu cewki moczowej dla swobodnego wypróżniania się. Oczywiście wszystko przebiega bez znieczulenia, „na żywca” wykonywane narzędziami typu „co popadnie”: niesterylnymi kawałkami szkła czy żyletkami, a jeśli „operacyjny otwór” okaże się za duży, zabieg trzeba powtórzyć. Nikt nie przejmuje się, że dziewczynka może się wykrwawić lub nabawić czegoś o wiele „gorszego” niż skutków przedmałżeńskiego seksu. A rozerwać to dziewicze zszycie może (lub powinien) dopiero pełnoprawny małżonek.

Szacunek dla odmiennej kultury

Głośny film o znanej amerykańskiej modelce Waris Dirie „Kwiat pustyni”, opowiadający o traumie, jaki kobieta przeżyła w wieku 5 lat, kiedy to została poddana w jednej z somalijskich wiosek rytuałowi obrzezania, rok potem zgwałcona, a gdy miała 13 lat po raz pierwszy „wyszła” (czyli została sprzedana na żonę) za mąż, ostro naświetlił problem, z jakim wciąż zmagają się organizacje przeciwdziałające tej prymitywnej praktyce (recenzja filmu: Kwiat pustyni – We-Dwoje.pl rcenzuje). Sama Dirie, teraz 44-latka, aktywnie angażuje się w pomoc dla kobiet, które dotknęła ta tragedia, motywując je do mówienia o tym przeżyciu i pozywaniu swoich oprawców, ale przede wszystkim stara się działać przeciwko obrzezaniu, przekonawszy się na własnej skórze, że zmasakrowanie dróg rodnych kobiety nie tylko odbija się na jej fizyczności, ale i psychice – i to na całe życie.

Największy problem mają jednak Szwedzi – Szwecja to bowiem mekka dla imigrantów z Somalii, którzy mając status uchodźcy mogą swobodnie mieszkać i pracować w tym kraju. A do tego, jak nowo przybyli do kraju żyją w swoich czterech ścianach, państwo rzadko się wtrąca, a przynajmniej do czasu, gdy to, co dzieje się w domu imigrantów, wybiega daleko poza szwedzką kulturę i mentalność.

Rok temu światem wstrząsnęła głośna sprawa młodej Szwedki pochodzenia somalijskiego, która od małego mieszkała wraz z rodziną w Szwecji. Sprawa ciągnęła się od 2001 roku, ale dopiero kilkanaście miesięcy temu ujrzała światło dzienne na sądowej wokandzie. Kiedy dziewczyna miała 11 lat, matka zabrała ją do Somalii, by tam przeprowadzić – przy pomocy tamtejszego znachora – na dziewczynce w jednej z wiosek zabiegu obrzezania łechtaczki i zaszycia warg sromowych. Po powrocie do Szwecji matka regularnie sprawdzała, czy córka jest dziewicą, a kiedy ta sprzeciwiała się praktykom rodzicielki, była bita i poniżana. Horror trwał 8 lat, a kiedy dziewczyna osiągnęła pełnoletność, wniosła sprawę o znęcanie się nad córką do sądu. Ten zaś, wysłuchawszy racji obu stron (matka broniła się przywiązaniem do zwyczaju pilnowania, by córka była „czysta”), obarczył rodzica karą finansową w wysokości 450 tysięcy koron (189 tys. złotych) jako zadośćuczynienie doznanych krzywd i dodatkową opłatą 390 tys. koron na pokrycie kosztów sądowych dla ofiary dręczenia. Mimo że Szwecja w 1982 roku zakazała obrzezania kobiet na terenie swojego kraju, nadal takie przypadki mają miejsce – ale też kobiety coraz częściej mają odwagę dochodzić swoich praw przed wymiarem sprawiedliwości. Sprawa 19-latki to bowiem w Szwecji już trzeci przypadek sądowego dochodzenia praw młodych Somalijek – wcześniej skazano na karę więzienia dwie somalijskie rodziny, które okaleczały swoje córki. 

Gwałt na prawach człowieka, na jego ciele i jego osobowości. Wszystko w imię religii, przekonań czy raczej zabobonów, nie mających żadnego zdrowotnego uzasadnienia. Czy w tym momencie tolerowanie odmiennej kultury, opartej na krzywdzie drugiego człowieka, wchodzi w grę?

Oceń4.65 / 20
Redakcja poleca

Podobne w temacie O tym się mówi

Skomentuj Obrzezanie kobiet

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 11 Paź 15, 10:47
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietCo to za beznadziejny artykuł nie ma nawet zdjęć obrzezania,
a obrzezanych facetów to od razu byście pokazali
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 3 Cze 14, 21:12
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietDiewikodermia to nie obrzezanie kobiet! Odsyłam do książki "Seks w kulturach świata" Starowicza. Diewikodermia to wydłużanie warg sromowych i łechtaczki, rozcinanie krocza (aż do odbytu) i rozszerzanie otworu pochwy, a więc odwrotny zabieg do obrzezania!. Praktykowany w zaledwie dwóch miejscach na świecie już.
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 11 Cze 13, 19:40
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietto jest takie okrutne;((( az brak słów jak mozna takie coś zzrobić własnej córce;(((((((
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 23 Lut 13, 22:51
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietWedług mnie najgorsze w tym wszystkim jest to, że te dziewczynki przechodzą to wszystko bez znieczulenia... A matki słysząc krzyk własnego dziecka nadal to pochwalają
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 16 Lut 13, 06:45
+3    oceniono 5 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietDurne zbiorowisko tumanow meczacych biedne dziewczynki. Powiesic kazdego z nich, ale za jaja.
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 11 Sty 13, 13:06
-1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietWedług mnie nie można winić rodziców tych dziewcząt. Wyznają islam, którego Święta Księga Koran według większości uznaje ten straszny rytuał jako potrzebny i niezbędny do bycia prawdziwą wyznawczynią Allaha. Tyle tylko, że większość z nich nie miała nawet w ręku Koranu, i nie są świadomi, że w owej Księdze wcale nie istnieje taki zapis. Ten...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 21 Gru 12, 23:04
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietgdyby dla przykladu odeslali kilka rodzin do somali czy etiopi, ktore okaleczyly tak slowje corki, albo poslac do wiezenia rodzicow, moze durne matki i chrzy ojcowie przestali by pozbawiac tak waznej dla kobiety czrsci ciala
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 2 Kwi 12, 17:16
+4    oceniono 6 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobiettego skurwiela zlapoc i lokuwke w dupe potem utopic
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 2 Kwi 12, 17:14
-2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietpojebane
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 18 Sty 12, 09:37
+3    oceniono 7 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietCo za obłuda: "obrzezanie". To nie ma nic wspólnego z obrzezaniem! To dokładnie tak, jakby facetowi odciąć członek, a nie napletek. Co za koszmar!
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 17 Sty 12, 18:45
-1    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietJestem wstrząśnięta. Moim zadniem to zbrodnia na drugim człowieku, której nie można tłumaczyć tradycjami (u nas kiedyś składało się ofiary z ludzi i co, mamy do tego wrócić, bo taka tradycja?). Jeśli faktycznie tak jest, że mężczyźni nie wiedzą, a kobiety nie mówią w obawie zniesławienia, to jedynym sposobem na zatrzymanie tego procederu jest...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 3 Sty 12, 17:03
+1    oceniono 5 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietczy to jest normalne moim zdaniem nie bo to jest okropne co robia tym dzieciom one cierpia przez wlasnych rodzicow . to jest chore ze wlasne dzieci na takie mekki oddawaja
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 3 Sty 12, 17:00
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietMOIM ZDANIEM JEST TO BARDZO POROMBANE NIE POWINNO BYC TAKIEGO CZEGOS TAKIEGO BULU NIE POWINNY PRZEZYAC TE MALE NIE WINNE ISTOTY BO NA SWIAT SIE NIE PROSILY
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 14 Paź 11, 01:53
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietto niech ktos zrobi z ta ciemnota porzadek
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 14 Paź 11, 01:45
-1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietto jest hore w tym czasie
okulary
Sobota | 24 Wrz 11, 10:49
+1    oceniono 3 razy
okulary
Re: Obrzezanie kobietTo można określić jako gwałt na bezwolnych kobietach nie dopuszczalne żeby tak okaleczyć kobietę,niewyobrażalne żeby tak robili normalni ludzie.
okulary
Sobota | 24 Wrz 11, 10:49
0    oceniono 2 razy
okulary
Re: Obrzezanie kobietTo można określić jako gwałt na bezwolnych kobietach nie dopuszczalne żeby tak okaleczyć kobietę,niewyobrażalne żeby tak robili normalni ludzie.
okulary
Sobota | 24 Wrz 11, 10:49
+2    oceniono 2 razy
okulary
Re: Obrzezanie kobietTo można określić jako gwałt na bezwolnych kobietach nie dopuszczalne żeby tak okaleczyć kobietę,niewyobrażalne żeby tak robili normalni ludzie.
okulary
Sobota | 24 Wrz 11, 10:49
+1    oceniono 1 raz
okulary
Re: Obrzezanie kobietTo można określić jako gwałt na bezwolnych kobietach nie dopuszczalne żeby tak okaleczyć kobietę,niewyobrażalne żeby tak robili normalni ludzie.
okulary
Sobota | 24 Wrz 11, 10:49
0    nie oceniono 0
okulary
Re: Obrzezanie kobietTo można określić jako gwałt na bezwolnych kobietach nie dopuszczalne żeby tak okaleczyć kobietę,niewyobrażalne żeby tak robili normalni ludzie.
vnvn
Środa | 7 Wrz 11, 16:30
+2    oceniono 2 razy
vnvn
Re: Obrzezanie kobietdziwia sie ze w afryce tyle chorob...a to przez ich glupote.....nie douczone patałachy
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 1 Sie 11, 12:42
+2    oceniono 4 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietUważam, że "ludzie" z tamtych rejonów mają jakieś wady genetyczne. Jak można własnemu dziecku sprawić coś takiego!!! tak bolesnego!!! przecież to małe bezbronne dziewczynki!!!! im brakuje piątej klepki!! tylko dlatego, że jakiś psychol czy może stara panna psycholka wymyśliła jakąś bajkę o zachowaniu czystości a te durne baby w to wierzą?? a...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 2 Sie 11, 17:55
+1    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobieti tak się jeszcze zastanawiam... czy w tamtych rejonach jest jakaś kara za zabójstwo?? przecież jeśli umiera bardzo dużo dziewczynek po tym bestialstwie to to nic innego jak zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem!!!!
dlaczego one nie bronią same siebie?!! to "mężczyzna" (przez bardzo małe "m") jedyne co potrafił zrobić to ubezwłasnowolnić...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 2 Sie 11, 17:57
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobieti tak się jeszcze zastanawiam... czy w tamtych rejonach jest jakaś kara za zabójstwo?? przecież jeśli umiera bardzo dużo dziewczynek po tym bestialstwie to to nic innego jak zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem!!!!
dlaczego one nie bronią same siebie?!! to "mężczyzna" (przez bardzo małe "m") jedyne co potrafił zrobić to ubezwłasnowolnić...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 18 Lis 11, 14:56
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietDla Twojej wiedzy, to nie wady genetyczne tylko niedopowiedzenia. Mężczyźni w ogóle nie wiedzą na czym "zabieg" obrzezania polega. Żyją jednak w przekonaniu, że kobietom to jest potrzebne. Ich żony w obawie, że nieobrzezana córka nie znajdzie męża dopuszczają się tego czynu nic nie tłumacząc mężczyznom. Generalnie kobiety nie mówią, faceci nie...
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 31 Maj 11, 18:36
-7    oceniono 9 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobiettamte kobiety powinny być obrzezane
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 28 Lip 11, 00:39
+3    oceniono 5 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietCzłowieku jesteś nienormalny! Jakie ''kobiety''??? Dzieci!!! Jeśli jesteś kobietą, to wyobraź sobie, że właśnie ktoś na żywca odcina ci łechtaczkę. A jeśli mężczyzną, to wystarczy, że dostałbyś porządnego kopniaka i zwijałbyś się z bólu. Są rzeczy gorsze niż zabójstwo. To do tych rzeczy należy.
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 1 Maj 11, 15:40
+5    oceniono 7 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietJak mozna decydować w tak intymnych sprawach decydowac za kogos.Jak ktos chce, to niech się obrzeza, ale niech to będzie decyzja dorosłego człowieka, a nie robić to dzieciom. To chyba gorsze niz zbrodnia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
............ !!!!!!!!
Poniedziałek | 7 Lut 11, 19:11
+3    oceniono 5 razy
............ !!!!!!!!
Re: Obrzezanie kobietmala niewinna dziewczynka idąc tam z mamusia nie wie po co idzie.... niewinnie uśmiecha sie do swojego KATA!!!!!!!! co to za MATKA.... nie mozna takiej osoby nazwac matka!!!!! ktora trzyma to maleństwo w chwili tak wielkiego bolu!! jestem mamą 2 letniej dziewczynki..... patrzac na nia nie wyobrazam sobie jak mozna zaniesc takie dziecko na cos...więcej »
ja
Niedziela | 2 Lis 14, 07:47
0    nie oceniono 0
ja
Re: Obrzezanie kobietJej matce jako dziecku też to zrobili. Wyłam gdy oglądałam tą scenę z tą maleńką płaczącą z przerażenia i zaciskającą te małe nóżki.
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 28 Gru 10, 11:49
0    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietktoś jest chory tak traktuje kobiety
Troy
Piątek | 10 Gru 10, 13:59
+2    oceniono 4 razy
Troy
Re: Obrzezanie kobietKastrować tych, którzy stosują tego rodzaju techniki.
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 5 Gru 10, 19:37
0    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietTO JEST IDIOTYCZNE! JAK MOŻNA TAK OKALECZAĆ MAŁE DZIEWCZYNKI???!!!!!!!! JAK DOROSŁE KOBIETY,MATKI MOGĄ SIĘ NA TO GODZIĆ....... Mam nadzieję, ze tych, którzy to wymyślili, zwolenników tego okrutnego rytuału, spotka SROGA KARA-BOLESNA MĘKA za ta czyny.................... :(((((
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 5 Gru 10, 18:19
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietuważam że to nie jest normalne a ludzie którzy to wykonują nie mają sumienia. Od samego patrzenia serce mi się kraje. Jak tak mużna postępować? nie chciałabym żeby ktoś pozbawiał mnie części mojej kobiecości. jestem wzburzona!!!
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 19 Lis 10, 22:16
0    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietczytałam książkę "kwiat pustyni" i uważam, że powinno się o tym mowic wykorzystam tę książkę w mojej pracy maturalnej
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 17 Lis 10, 11:06
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietto jest po prostu nienormalne
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 8 Lis 10, 21:15
0    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietTrafiłam na ten temat przypadkiem , choc ostatnio wiele słyszałam o obrzezaniu. Tak jak większośc z Was również czytałam ksiązke i oglądałam film o Waris.
To okropne co oni robią, tak jak na końcu autor napisał ''Wszystko w imię religii, przekonań czy raczej zabobonów (...) '' -sądze ,że zabobonów to jakiś głupi rytuał ,który ma ulepszyc...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 19 Lis 10, 18:45
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietNie, nie zaczęło się od Koranu.
Koran ma kilkaset lat tylko.
Faktem jest że uprzedmiotowienie płci pięknej jest zgodne z duchem Koranu i ta religia najbardziej popiera ten zwyczaj.
Co najmniej 4 tys lat w Afryce jest ten zwyczaj popularny.
Podejrzewam że dłużej, od chwili gdy homo nauczył się ostre narzędzia wytwarzać i używać, czyli...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 8 Paź 10, 21:46
0    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietPoznałem w Szwecji Avgana, którego teść wywiózł córkę do Awganistanu i tam podciął jej więzadła podkolanowe, żeby nie mogła już wrócić do Szwecji, bo wstyd rodzinie przynosiła, leniła się i nie gotowała mężowi, co więcej wymagała od niego, żeby to on gotował. Musielibyście zobaczyć, z jakim przekonaniem o słuszności czynu teścia opowiadał ten...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 3 Paź 10, 13:03
-1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietpo prostu straszne...
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 17 Wrz 10, 14:00
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietNie wyobrażam sobie tego, mam córkę i nie wiem jak można swojemu dziecku robić taką krzywdę!? To dla mnie wprost nie pojęte jak w XXI wieku można wierzyć w oczyszczanie itp. Problem obrzezania w swoich książka opisała Corinne Hofmann (Biała Masajka). To kobieta która miała za męża masaja i mieszkała z nim kilka lat w wiosce w Kenii. Ale myślę że...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 16 Wrz 10, 09:07
+1    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietokropieństwo... ile te dziewczynki muszą wycierpieć. Sama mam córcię i nie wyobrażam sobie, żę mogłabym jej zadac ból i cierpienie
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 4 Sie 10, 10:05
0    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietKażdemu, kto ma mocne nerwy polecam książkę "Kwiat pustyni". Opowiada straszną i brutalną historię, ale pozwala uświadomić sobie, że świat jest ogromny i tak naprawdę nieznany... Naprawdę warto przeczytać.
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 4 Sie 10, 10:00
+1    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietPrzeczytałam książkę Waris Dirie „Kwiat pustyni” parę lat temu i byłam zszokowana tym, że wogóle ktokolwiek mógł wymyślić coś tak okropnego i strasznego! To nie do pomyślenia, że kobiety naświecie muszą tak cierpieć! A najgorsze jest to, że nie mężczyźni zadają im ten ból, tylko kobiety! I w dodatku matki! Jak matka może córce zrobić...
Ooleeander
Środa | 4 Sie 10, 07:45
0    oceniono 2 razy
Ooleeander
Re: Obrzezanie kobietOkropieństwo, nawet pojąć nie mogę, jak to może matka córce zrobić. W głowie się nie mieści, ze w tych czasach taka ciemnota
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 3 Sie 10, 21:14
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietbardzo smutne i przygnęnbiające
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 3 Sie 10, 15:41
-2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietomg... dobraa moim zdaniem to jest gorzej jak średniowiecze :\\ kurna walona religia jakas tak?! wszystko by było dobrze jak by na całym świcie rządziło chszescijanstwo... i wszyscy byli by zadowoleni i nikt nawet by nie pomyslał o takim czyms...
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 19 Lis 10, 18:56
-1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietNie gloryfikuj tak chrześcijaństwa, Podobno są Katolicy w Afryce co ten zwyczaj praktykują. A Ewangelia daje do tego paskudztwa furtkę o ile pamiętam.
No i matka Chrystusa też mogła być tak okaleczona, teraz trudno to sprawdzić ale byłoby cudem gdyby nie była w tamtym miejscu i w tamtym czasie.

A np Japończycy co chrześcijanami nie są nie...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 3 Sie 10, 11:55
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietTakie praktyki stosuje się także w Egipcie, który wydaje się krajem cywilizowanym. Informację cytuję z książki "Okaleczona" Khady
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 6 Mar 12, 18:02
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietnie wiem skąd Ci się wziął Egipt. Khady była z Senegalu.
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 3 Sie 10, 11:34
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietto jest chore.. aż trudno uwierzyć, że to ma miejsce w dzisiejszych czasach...
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 3 Sie 10, 11:16
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Obrzezanie kobietszok!
gosc Benjamino
Sobota | 16 Lut 13, 06:54
+1    oceniono 1 raz
gosc Benjamino
Re: Obrzezanie kobietDurne zbiorowisko tumanow meczacych biedne dziewczynki. Powiesic kazdego z nich. Ale za jaja.
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Obrzezanie kobiet

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl