Polki.pl
kom. (16)

Niskie ciśnienie

Z powodu niskiego ciśnienia tętniczego cierpią przeważnie kobiety i dorastające dziewczęta. Ich samopoczucie pogarsza się w czasie brzydkiej, deszczowej pogody. Utrzymujące się stale niskie ciśnienie nie jest chorobą. Lekarze pocieszają nawet, że niskociśnieniowcom nie grożą choroby serca.

Jeżeli masz niskie ciśnienie
  • Nie zrywaj się z łóżka od razu. lecz po przebudzeniu poprzeciągaj się trochę, posiedź na łóżku przez pół minuty z wyprostowanymi nogami, potem spuść je na podłogę i po chwili wstań.
  • Przewietrz pokój, odetchnij głęboko i zrób kilka nieforsownych ćwiczeń, np. wymachów rękami, podskoków, skłonów.
  • Wypij do śniadania filiżankę mocnej herbaty lub kawy.
  • Weź chłodny prysznic.
  • Gdy długo siedzisz, trzymaj stopy nieco nad podłogą, np. oparte o drugie krzesło, a od czasu do czasu ułóż nogi wyżej, np. na biurku.
HipotoniaNiskie ciśnienie
O niedociśnieniu, czyli hipotonii, mówi się wtedy, gdy w pewnych sytuacjach ciśnienie tętnicze krwi spada znacznie poniżej stałej wysokości typowej dla danej osoby. Najczęściej spotykana jest tzw. hipotonia ortostatyczna, polegająca na gwałtownych spadkach ciśnienia wskutek długiego stania lub nagłej zmiany pozycji z leżącej lub siedzącej na stojącą. Dolegliwości te są związane z nieprawidłowym krążeniem krwi, która łatwo spływa do nóg, ma natomiast trudności z dotarciem do mózgu, co powoduje jego chwilowe niedotlenienie. Osoby z niedociśnieniem często mają zimne dłonie. Stojąc w autobusie, pociągu czy kolejce odczuwają zawroty głowy, nudności, robi im się słabo, a nawet mdleją. Na hipotonię cierpią ludzie w różnym wieku, głównie kobiety. Do jej powstania przyczynia się długa choroba wymagająca leżenia w łóżku, osłabienie organizmu po ciężkich chorobach i operacjach (np. żołądka), a także ciąża, żylaki, cukrzyca. Może być też skutkiem długotrwałego przyjmowania niektórych leków (np. na nadciśnienie).

Leczenie
Hipotonię stwierdza się na podstawie badania ciśnienia krwi w trzech pozycjach: na leżąco, na siedząco i na stojąco. W tej ostatniej u hipotoników ciśnienie jest wyraźnie niższe. Cierpiącym na hipotonię zaleca się dietę z dużą ilością soli. Chorobę te leczy się preparatami podwyższającymi ciśnienie. Lekarze najczęściej zapisują: Effortill, Gutron, Dihydroenergotaminę, Coffecorn forte. Hipotonicy i wszyscy niskociśnieniowcy powinni unikać długiego stania oraz przebywania w dusznych, przegrzanych pomieszczeniach. Niewskazane dla nich jest długotrwałe opalanie się. Również głód może prowadzić do spadku ciśnienia, gdyż wywołuje obniżenie poziomu cukru we krwi.

Ciśnienie tętnicze krwi zdrowego dorosłego człowieka nie powinno przekraczać wartosci 140/90. Nie wyznaczono natomiast ścisłych granic dla ciśnienia niskiego. Uważa się jednak, że spadki poniżej 90/50 moga być objawem choroby.

mwmedia
Oceń2.75 / 8
Redakcja poleca

Podobne w temacie Pozostałe choroby

Skomentuj Niskie ciśnienie

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 4 Maj 13, 13:31
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Niskie ciśnienieJa również mam niskie ciśnienie od kiedy pamiętam, lekarze bagatelizowali moje objawy i mówili że to przez złą dietę i tak dalej ale prawda była inna, dopiero niedawno stwierdzili u mnie hipotonię oraz hipotermię. Praktycznie wszystkie objawy mnie dotyczą, wystarczy zmiana pogody a ja jestem ledwo żywa, czuję się osłabiona, mdleję praktycznie...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 22 Kwi 13, 19:07
-1    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Niskie ciśnienieja mam ciśnienie 70/32 a puls 96
a mam 17 lat
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 18 Lut 13, 00:37
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Niskie ciśnienietak się temu przyglądam i to nie do wiary bo życie z ciągłym niskim ciśnieniem to koszmar częste omdlenia powodują u mnie obijanie ciała a mam je to ciśnienie 86/48 tyle że śmiech lekarza mnie dobija kiedy słyszę że z tym się żyje -owszem tak tylko jak? Jak się tego nauczyć skoro od ponad 20 lat nie ma zmian na lepsze a przeciwnie
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 1 Lut 13, 17:59
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Niskie ciśnieniejezeli mam 90/60 cisnienie to co to oznacza
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 4 Mar 12, 20:25
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Niskie ciśnienieUWAGA-WIELE LEKOW JESZCZE OBNIZA CISNIENIE, TEZ MAM B.NISKIE,CZUJE SIE JAK SNIETA RYBA...MIALAM JUZ ZAPASC-WIEC UWAZAJ
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 14 Lip 11, 11:30
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Niskie ciśnienieja dzisiaj mierzyłam ciśnienie i wyszło mi 80/40
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 6 Maj 10, 10:00
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Niskie ciśnieniejak mam niskie cisnienie ok. 65/100 i puls w okolicach 90-95 i wtedy jestem strasznie oslabiona
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 26 Kwi 10, 12:38
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Niskie ciśnienieW innym miejscu w necie przeczytałam, że na podstawie nowych badań stwierdzono, że niskie ciśnienie jednak może zagrażać sercu i zdrowiu w ogóle. Komu wierzyć? Najlepiej sobie samemu. Mam niskie ciśnienie i drażni mnie, że wszyscy to lekceważą. To naprawdę nic miłego, kiedy cały dzień łupie w głowie, ból jest nie do wytrzymania, w głowie się...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 13 Gru 09, 14:41
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Niskie ciśnienieja mam niskie cisnienie, niski cholesterol, niski cukier choc w normie, to wcale nie chroni przed miazdzyca, wrecz przeciwnie tez mnie to moze dopasc. Jak jem czekolade to mam lepszy HDL a trojglicerydy sa i tak niskie, wszystko ledwo w dolnej granicy normy, bez czekolady, tylko na warzywach, owocach, olejach roslinnych i wolowinie czy drobiowym...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 14 Lip 09, 17:46
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Niskie ciśnienieLekarz stwierdził u mnie hipotonię. Jestem przerażona, robię teraz taki swój internetowy reaserch. Przypisał mi chyba to samo, co tobie theRaf. Mówi, że to nic takiego strasznego, ale sama nazwa już mnie przeraża!
karo1ina
Poniedziałek | 13 Lip 09, 14:49
+2    oceniono 2 razy
karo1ina
Re: Niskie ciśnienieOj, to tak łatwo powiedzieć: wstawaj powoli z łóżka i nie stój zbyt długo w dusznych miejscach. A niestety troszkę trudniej już wykonać. Człowiek ma problemy z usłyszeniem budzika po całym dniu pracy, zrywa się z łóżka, bo zaraz się spóźni i już zawroty głowy, a potem trzeba jechać pół godziny zatłoczonym autobusem, a komu przyjdzie do głowy,...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 12 Lip 09, 20:54
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Niskie ciśnienieja mam zawsze zimne dłonie! w szkole zawsze się ze mnie śmieją, że dziewice mają zawsze zimne dłonie, ale tłumaczenie tym głupkom, że to niskie ciśnienie chyba nic nie da...
mila
Środa | 2 Wrz 09, 08:43
0    nie oceniono 0
mila
Re: Re: Niskie ciśnieniehehe ja też mam niskie ciśnienie i zimne dłonie. Kiedyś jedna się ze mnie zaśmiała ze dziewice mają zimne dłonie, ale akurat tu pokryło się z prawdą i zrobiłam się czerwona jak burak
theRaf
Niedziela | 12 Lip 09, 03:20
0    nie oceniono 0
theRaf
Re: Niskie ciśnienieTo jest największy absurd. Lekarze najpierw przypisują leki na zbyt wysokie ciśnienie, zabraniają pić kawy, ciśnienie obniża si na stałe, a potem są takie kwiatki. Ja zmieniłem lekarza. Nie będę chodził do kogoś kto nie jest w stanie przewidzieć skutków leczenia. Teraz mam dobrego, prywatnego lekarza, który przypisuje mi Gutron na...
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 10 Lip 09, 17:45
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Niskie ciśnienieprzez niskie ciśnienie zostałam ateistką ;)
na prawdę, w młodości tak często mdlałam w kościele, że po prostu przestałam chodzić. ale wtedy się nie mówiło, że to jakaś choroba czy co - duszno i tyle, każdemu się czasem zdarza.
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 24 Lut 09, 20:32
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Niskie ciśnienieczasem moje ciśnienie to 80/40. Obecnie jestem bezradna, jestem w ciąży i przy niskim spadku ciśnienia nie wiem co mam robić, szczególnie przy bardzo złym samopoczuciu.
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Niskie ciśnienie

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl