Polki.pl
kom. (11)

Niedokrwistość z niedoboru żelaza u dzieci

Jest to jedna z częstych chorób wieku dziecięcego, u której podstaw leży niedobór. Pojawia się u dzieci między 6 miesiącem, a 3 rokiem życia oraz w wieku szkolnym. Do tej niedokrwistości dochodzi w przypadku niedostatecznej podaży żelaza np. w okresie płodowym (wcześniactwo), za małej podaży produktów bogatych w żelazo w diecie, na skutek zaburzeń wchłaniania (wady jelit).

Schorzenie to również występuje w przypadku utraty krwi, inwazji pasożytów oraz w okresie dynamicznego wzrastania i w okresie dojrzewania.

Objawia się pierwszorzędnie zmęczeniem, apatią, wstrętem do jedzenia. Następnie można zaobserwować spadek wydolności fizycznej i tolerancji wysiłku. Osłabiają się mięśnie. Mogą dołączyć się objawy w postaci kołatania serca i niepokoju. Skóra przybiera blady kolor, jest słabo napięta i szorstka. Paznokcie i włosy staja się kruche. Również błony śluzowe stają się blade. Obserwuje się nadżerki w okolicach kącików ust. Wzrost i przybieranie na wadze zostaje zahamowane. Pojawia się senność, zmęczenie, drażliwość, bóle i zawroty głowy. Zwiększa się podatność na infekcje, szczególnie układu oddechowego.

Niedokrwistość z niedoboru żelaza u dzieci

Badaniami które się wykonuje w przypadku podejrzenia niedokrwistości jest przede wszystkim analiza krwi. Należą do nich:
  • morfologia krwi i rozmaz
  • poziom żelaza i różne wskaźniki związane z wchłanianiem i wiązaniem tego pierwiastka
  • badanie ogólne i bakteriologiczne moczu
  • badania parazytologiczne (na obecność pasożytów)
  • poziom redikulocytów
Leczenie polega na podawaniu doustnie preparatów żelaza. W sytuacjach skrajnych podaje się je domięśniowo lub dożylnie w formie zastrzyku. Stosuje się również leczenie dietetyczne. Zaleca się spożywanie czerwonego mięsa (polędwiczki wołowe, cielęcina, wołowina), wątróbki, warzyw (szpinak, zielone natki, buraki), owoców bogatych w witaminę C (kiwi, jabłka, cytrusy, porzeczki). Powinno się ograniczyć produkty mączne, mleko i kasze.

Warto wiedzieć, że równoczesna podaż witaminy C i kwasu foliowego z żelazem, sprzyja jego wchłanianiu. Picie soków owocowych jest jak najbardziej wskazane.

W celu zapobiegania występowania nudności po spożyciu żelaza, dobrze jest je przyjmować rano na czczo, popijając zwykłą wodą przegotowaną.

Gdy żelazo przyjmowane jest doustnie w formie płynu, w celu prewencji zniszczenia szkliwa i przebarwień, należy podawać je przez słomkę. Po spożyciu umyć zęby.

Po stosowaniu żelaza normalnym zjawiskiem ze strony układu pokarmowego są czarne stolce, świadczą one o dobrym podaniu pierwiastka.

W leczeniu żelazem mogą wystąpić zaparcia, które można zwalczyć zwiększając podaż warzyw i owoców, podając probiotyki i zachęcając do aktywności fizycznej.

W przypadku pokazania się zmian zapalnych na błonie śluzowej jamy ustnej, nie wolno podawać dziecku drażniących (pikantnych, kwaśnych, twardych, gorących) posiłków. Toaleta jamy ustnej powinna się wówczas odbywać za pomocą bardzo miękkiej szczoteczki do zębów lub gazika nałożonego na szpatułkę. Pasta do zębów musi być łagodna.

Istotna jest także systematyczna kontrola parametrów krwi i poziomu żelaza. Ponadto trzeba dokonywać systematycznej oceny wzrostu i rozwoju dziecka.

Na podstawie:
Dróżdż-Gessner Z., „Zarys pielegniarstwa pediatrycznego”, Wydawnictwo Naukowe Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2006

Katarzyna Ziaja
Oceń4.55 / 11
Redakcja poleca

Podobne w temacie Zdrowie i rozwój

Skomentuj Niedokrwistość z niedoboru żelaza u dzieci

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 13 Gru 14, 14:45
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Niedokrwistość z niedoboru żelaza u dzieciHej, ja też miałąm anemię, pomogło mi szelazo więc przekazuję info dalej.
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 19 Gru 14, 14:15
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Niedokrwistość z niedoboru żelaza u dziecimam ogromną prośbę, proszę o wypełnienie ankiety przesz rodziców chorych na niedokrwistość dzieci. piszę pracę magisterską i bardzo przyda mi się Wasza pomoc! :) z góry dziękuję
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 19 Gru 14, 14:15
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Niedokrwistość z niedoboru żelaza u dziecilink do ankiety: http://moje-ankiety.pl/respond-71667.html
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 13 Gru 14, 14:31
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Niedokrwistość z niedoboru żelaza u dzieciHej, ja też miałąm anemię, pomogło mi szelazo więc przekazuję info dalej.
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 1 Lut 15, 21:36
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Niedokrwistość z niedoboru żelaza u dzieciHej moje dziecko ma niedokrwistosc podaje mu lek ferum juz od ponad roku i jest poprawa minimalna ale co robic zeby szybciej znikla anemia
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 13 Kwi 12, 15:47
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Niedokrwistość z niedoboru żelaza u dzieciHej, moja córka też miała anemię. Naszczęscie żelazo dobrze sie wchłaniało i wyniki znacznie sie poprawiły. Niestety anemia może powrócić dlatego ważne jest by pilnować pełnowartosciowej diety. Teraz podaję córce Floradix, widzę że jest to popularny preparat :) I bardzo dobrze jak coś jest dobre to ludzie zawsze to odkryją i kupią :)
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 14 Lut 12, 12:20
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Niedokrwistość z niedoboru żelaza u dzieciJa moim dzieciom podaję od roku Floradix żelazo i witaminy. U starszej córki było wskazanie bo miała niski pozom żelaza zbliżający się do anemii...Ale udało się ,poziom żelaza się podniósł a do tego poprawił apetyt, no i nie mamy zaparć :) Młodszemu synkowi podaję Floradix w okresie jesienno-zimowym też ze wzgledu na witaminy które znajdują sie...
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 8 Gru 11, 21:43
-1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Niedokrwistość z niedoboru żelaza u dzieciMam 1,5 roczną córkę która ma problemy z niedoborem żelaza. Jakie produktu mogę jej podawać z żelazem?
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 9 Gru 11, 14:47
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Niedokrwistość z niedoboru żelaza u dzieciwitaj ja mam synka z niskim zelazem ma podawany lek oraz zywnosc wzbogacona w zelazo czyli sery jajka szpinak fasolke i wiele innych ale naj lepiej radze skataktowac sie z poradnia chematologiczna bo z niskim niedoborem zelaza jest bardzo niebezpieczne
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 28 Wrz 11, 21:50
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Niedokrwistość z niedoboru żelaza u dzieciU dzieci najczęściej występują niedokrwistości spowodowane niedoborem żelaza w organizmie, ale nie powinno się ich bagatelizować. Powinnaś jak najszybciej zabrać syna do hematologa dziecięcego. Bardzo dobry lekarz z tej specjalizacji przyjmuje w Certusie na Grunwaldzkiej. Zapytaj albo sprawdź na stronie. Być może wystarczy wykonać jedne z...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 7 Maj 11, 17:44
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Niedokrwistość z niedoboru żelaza u dzieciWITAM MAM SYNKA 4 LETNIEGO Z WADAMI SERCA PO OPERACJI NERKI LEWEJ KTUREJ JEJ NIEMA DOSC CZESTO SPADA MU ZELAZO JEST BARDZO SZCZUPŁY I MALUTKI NA WIEK 4 LATKA NIE PRZYBIERA NA WADZE CO ROBIC CZY JEST NA TO JAKIES WYTŁUMACZENIE
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Niedokrwistość z niedoboru żelaza u dzieci

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl