Polki.pl
kom. (14)

Mój mąż mnie gwałcił...

Aż 80 proc. gwałcicieli zna swoje ofiary – wynika z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego. To koledzy, sąsiedzi, krewni, a nawet – w co trudno uwierzyć – mężowie.

Mówią fakty
W popularnym talk show telewizyjnym kobiety nie kryły swoich przykrych doświadczeń: - Tego dnia po prostu źle się czułam – zwierzała się Barbara. – Byłam zmęczona zajmowaniem się małym dzieckiem i chciałam pójść spać. Mąż nie potrafił tego zrozumieć. Najpierw pobił mnie, a później zmusił do zbliżenia. Choć od tego zdarzenia minęło wiele lat, wciąż pamiętam je doskonale. Po tym zdarzeniu moje życie nie było już takie same...Mój mąż mnie gwałcił... TT
Przy ilości obelg, jakie usłyszałam od swojego męża, 12-tomowa encyklopedia jest cieniutka – mówiła Ewa. – Mój mąż często wypożyczał filmy pornograficzne, a potem „eksperymentował” ze mną, choć wcale nie miałam na to ochoty. Z jednego z tych gwałtów urodziło się dziecko. Załamana, chciałam popełnić samobójstwo, ale na szczęście zdałam sobie sprawę, że nie skrzywdzę męża, tylko dziecko...

Mężczyźni są innego zdania
Zdumiewające, ale mężczyźni zupełnie inaczej patrzą na taki seks. Wręcz twierdzą, że jeśli gwałcone kobiety nie odeszły od swoich mężów, widocznie musiały czerpać przyjemność z tego zbliżenia. Nawet więcej – uważają, że mają do tego pełne prawo, wszak żona złożyła podczas ślubu przysięgę wierności swojemu mężowi. O co więc teraz ma pretensje? Ba, nawet jeden z duchownych wypowiedział się w taki sposób: „Bite i gwałcone żony powinny z pokorą nieść swój los”.

Zdaniem seksuologa
Gwałt z prawnego punktu widzenia – twierdzi prof. Zbigniew Lew-Starowicz – oznacza kontakt seksualny wbrew woli drugiej osoby. Dotyczy to również relacji miedzy małżonkami. Obecnie coraz więcej uwagi poświęca się zjawisku gwałcenia żon. Z danych USA wynika, że takie doświadczenia miało 15 proc. ogółu żon. Występują różne typy takich zgwałceń:

  • sytuacyjne (np. pod wpływem alkoholu, narkotyków);
  • represyjne (np. „ukaranie” za ujawniony romans żony z innym mężczyzną);
  • gniewne (np. za niechęć żony do kontaktu);
  • sadystyczne (może to dotyczyć mężczyzn o typowo sadystycznych preferencjach);
  • dewiacyjne (np. mąż jest rapsofilem i zaspokaja swoje potrzeby dewiacyjne również w małżeństwie).

Do najbardziej spotykanych przyczyn zgwałceń należy ciąża żony, wiążąca się z brakiem kontaktów seksualnych.

Stop przemocy!
Przyznać trzeba, że wiele kobiet zaczęło mówić o najbardziej skrytej, a najpowszechniejszej formie gwałtu i przemocy seksualnej. Centrum Praw Kobiet podaje, że na co trzeciej Polce wymuszono seks siłą, a 40 proc. było zgwałconych. Od kilku lat działa Niebieska Linia – porozumienie organizacji społecznych i instytucji pomagających ofiarom przemocy domowej. Kilka lat temu wystartowała Niebieska Karta – rządowy program zapobiegania przemocy. Szkopuł jednak w tym, że ofiary gwałcone w domu najrzadziej zgłaszają się na policję. I mimo że Komenda Główna Policji podaje, że przemoc w rodzinie (w tym gwałty) coraz częściej wychodzi na jaw, to wciąż mamy do czynienia tylko z wierzchołkiem góry.

Kobiety wiejskie często traktują seks jako daninę na rzecz małżeństwa – twierdzi Beata Zadumińska z Centrum Praw Kobiet. – Jest zdania, że mężczyzna musi się zaspokoić, a kobieta powinna świadczyć usługi.
Do prof. Zbigniewa Izdebskiego, seksuologa, przewodniczącego Towarzystwa Rozwoju Rodziny, trafia wiele kobiet gwałconych, w tym również w małżeństwie. Przychodzą, zwierzają się, mimo iż są zastraszane przez mężów, żeby milczały. A przecież gwałt w małżeństwie to nie jest sprawa tylko patologiczna . Zdarza się w dobrych domach, w grupach elit politycznych i artystycznych, wśród dobrze wykształconych ludzi – mówi prof. Izdebski. – Kobiety wstydzą się o tym mówić ze względu na dzieci. Ale także dlatego, że mężczyzna ma utarty, pozytywny wizerunek społeczny.

Ten koszmar się nie kończy.
Wiele wierzących kobiet znosi pokornie przemoc w ciszy. Dla niektórych koszmar nigdy się nie kończy, bo nie mają gdzie się podziać, wracają do domu. Do gwałcącego męża – pijaka. Nieliczne lądują w ośrodkach pomocy albo w domach prowadzonych przez siostry zakonne. Inne żyją w samotności i nikt nie wie o ich problemach.

Do jednego ze znanych psychologów przyszedł kiedyś 40-letni mężczyzna, człowiek po dwóch fakultetach, który narzekał, ze jego samotna matka nigdy nie okazywała mu czułości. Myślał, ze wynika to z jej charakteru. Dopiero po latach powiedziała synowi, że urodził się z gwałtu. Dla matki był przez cała życie „pamiątką” tamtego wydarzenia.

Kobieta sama musi zdecydować
Kodeks karny mówi, że gwałt to każde umyślne działanie, zmierzające do zaspokojenia potrzeb seksualnych sprawcy, podjęte wbrew woli ofiary. Pojęcie gwałtu rozciąga się od dotykania intymnych części ciała ofiary po penetrację.
Ściganie przestępstwa gwałtu wszczyna się na wniosek osoby poszkodowanej. W naszym kraju zgłasza się zaledwie 18 proc. zgwałconych. Kilka lat temu ruszył Program Opieki nad Ofiarami Gwałtu, w ramach którego szkoleni byli policjanci (psychologicznie, seksuologicznie i medycznie), zaś placówkach służby zdrowia i opieki społecznej zawisły telefony i adresy miejsc, w których ofiary gwałtu mogą znaleźć fachową pomoc. Ale środowiska kobiece wciąż utrzymują, że polska rzeczywistość daleka jest od ideału.

Feministki zachęcają do walki
Jeśli jesteś próżna – strój się dla mężczyzny
Jeśli jesteś uległa – usługuj im
Jeśli się nudzisz – ródź im dzieci
Jeśli jesteś głupia – żyj dla nich
Jeśli masz poczucie krzywdy
I gdy masz dość „kobiecego losu”
Odrzuć go w cholerę i walcz.
Będą cię nienawidzić
Nazywać przej...ną feministką
Ale lepsze to, niż
Bycie niedorozwiniętą lalą
Bo urodziłaś się, by walczyć..
Tak zachęca na swojej stronie kobiety Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny „Piekło Kobiet”.
 

Janusz Świąder/mwmedia
Oceń4.00 / 4
Redakcja poleca

Podobne w temacie Przemoc i agresja

  • Wstydliwy problemWstydliwy problemOstatnio często mówi się o przemocy w rodzinie i o ofiarach tej przemocy, tj. głównie o kobietach i...
  • Bądź nietykalnaBądź nietykalnaO przemocy w domu mówi się ze wstydem. Wstydzą się jednak nie bijący, ale bici. Kobiety z podbitym okiem,...
  • Znieczulica społeczna - niebywały fenomen!Znieczulica społeczna -...Przemoc, przemoc i jeszcze raz przemoc! Rozmawiamy o niej, informujemy, dyskutujemy, tworzymy kampanie...
  • Przemocy adres domowyPrzemocy adres domowyDoszukiwanie się źródeł otaczającej nas przemocy w zakorkowanych ulicach czy stresującym trybie życia jest...

Skomentuj Mój mąż mnie gwałcił...

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 13 Mar 12, 21:41
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Mój mąż mnie gwałcił...Gwałt przez męża? Żarty? NIE!!!!
Jak inaczej nazwać zaspokajanie swoich potrzeb za pomocą ciała współmałżonka, kiedy się go dusi lub już tak pobije, że krztusi się własną krwią i straszy, że go zabije????
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 12 Mar 12, 12:01
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Mój mąż mnie gwałcił...Do programu kobiecego poszukujemy pań, które zaznały krzywdy we własnej sypialni. Twój mąż zmusza cię do współżycia, a tobie mówi, że to spełnianie małżeńskiego obowiązku? Napisz do nas: a.lubawska@tvn.pl 516444962
sarah
Wtorek | 8 Lut 11, 14:56
-2    oceniono 2 razy
sarah
Re: Mój mąż mnie gwałcił...Jestem mężatką od 7 miesięcy.Mój mąż jest cudownym człowiekiem, zawsze czuły od narzeczeństwa delikatny.Jest moim pierwszym mężczyzną.czułam się strasznie bezpiecznie, ale to się zmieniło.Mężowi przestał podobać się taki sex.Jak ja chciałam on nie miał ochoty, ale jak ja nie chciałam to brał mnie siłą i od tego się zaczeło.Najpierw mnie trzymał,...więcej »
agnes28
Poniedziałek | 4 Lip 11, 17:32
0    nie oceniono 0
agnes28
Re: Mój mąż mnie gwałcił...rodzice mnie zmusili do slubu zaraz po liceum o ponad 10 lat starszym facetem - synem znajomych. Od poczatku sie zmuszalam do seksu z nim. Gdy odmawialam bral mnie sila z tych gwaltow jest syn. w sumie mamy 5 dzieci. Maz mnie tez wiele razy pobil. Nie pracuje bo maz zabronil wiec nie mam gzdie odejsc.
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 12 Mar 12, 12:09
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Mój mąż mnie gwałcił...Sarah napisz do mnie a.lubawska@tvn.pl
mh
Sobota | 22 Sty 11, 09:22
-9    oceniono 11 razy
mh
Re: Mój mąż mnie gwałcił...Nie ma czegoś takiego w małożeństwie jak gwałt. Zarówno jedna jak i druga strona bowinna dążyć do zaspokojenia drugiej strony nawet jak sama nie ma na coś ochoty
dana97
Piątek | 14 Maj 10, 12:06
0    nie oceniono 0
dana97
Re: Mój mąż mnie gwałcił...To jest choroba. Przychodzi mi do głowy teraz książka, którą niedawno przeczytałam pt. "Zbieracz truskawek" Moniki Feth. Tam facet zabijał, bo kobieta właśnie chciała zbliżenia. Tutaj faceci maltretują, bo ona tego nie chce. tak czy siak to nie są normalne sytuacje, obie tak samo chore. Można mieć swoje zdanie,ale nie trzeba za nie krzywdzić.
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 13 Sty 10, 21:13
-1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Mój mąż mnie gwałcił...pomijam tutaj oczywiście patologiczne sytuacje opisane poniżej np. bicie i ponizanie przez męza, moja wypowiedz skupia się li tylko do udziwnień kobiet w sprawach seksu, a takich udziwnień są całe masy, czesto żony po prostu nie chcą, nie lubią lub nie maja chęci na seks pff, gratuluje :> i tak wiekszość z Tych kobiet mysli że maż poczeka ,...
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 13 Sty 10, 21:03
-10    oceniono 12 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Mój mąż mnie gwałcił...wiecie co , mąż mnie zgwałcił !! nosz kur ** to dobrze że jeszcze ma na chęc na żonę a nie na dziwkę za 150 zł , zresztą żona ma dawać tyłka mężowi :> tak , jestem takiego zdania jak 90 % facetów , mężów - nie to nie łazki bez płaczcie dalej. Pamiętaj nie dasz mężowi ok, znajdzie sobie taka która zawsze da :)
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 19 Lip 10, 11:16
+3    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Mój mąż mnie gwałcił...żal mi Cię człowieku bez cienia nadziei na odrobinę rozumu w głowie..............
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 12 Sty 12, 11:22
+2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Mój mąż mnie gwałcił...oj gnoju, widzę że sam jesteś pretendentem do tytułu gwałciciela. Gratuluję sadystycznego podejścia rodem z mroków średniowiecza. Całe szczęście, z 90% znacznie się mylisz.
Skoro tak, to niech sobie idzie do jakieś dziwki, brudnej laski z dziurą i workiem z chorobami zakaźnymi, skoro ma zamiar traktować własną żonę za przedmiot do chorej...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 17 Wrz 08, 15:11
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Mój mąż mnie gwałcił...to jest dość mało sprecyzowane bo pytanie jest kim są z zawodu ci mężczyźni bo to też nie jest bez znaczenia, a poza tym to z jakiej społeczności się wywodzą, tak wiec wrzucanie wszystkiego do jednego worka jest moim zdaniem nie uzasadnione, oczywiście jest to temat do dyskusji.
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 15 Sie 08, 00:26
+2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Mój mąż mnie gwałcił...Ja byłam przez męża bita i poniżana przez 12 lat,pewnego dnia powiedziałam dosyć!Było mi ciężko,musiałam znależśc prace aby utrzymać dziecko.Każdą winę przypisywałam sobie.Nie jestem z mężem od 2 lat,jestem innym człowiekiem,mam spokojniejsze dziecko.Mąż sie nie zmienił,ma drugą kobietę i robi z nią to samo.kobiety opamiętajcie się!!!takie...
kara
Wtorek | 12 Sie 08, 11:14
+1    oceniono 1 raz
kara
Re: Mój mąż mnie gwałcił...To przerażające, że tak często oprawcą staje się własny maż, osoba, którą darzy się uczuciem. Nie możemy pozostać obojętni na takie sytuacje! Często przyczyną dla której ofiary gwałtu nie zgłaszają się po pomoc jest strach, który je paraliżuje. Często mylne przekonanie, ze spotkają się z kpiną - jak można być zgwałconą przez własnego męża? W...więcej »
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Mój mąż mnie gwałcił...

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl