Polki.pl
kom. (17)

Miejsca na zdjęcia ślubne w plenerze

Minęły czasy, gdy zdjęcia ślubne robiło się tylko w studio na tle namalowanego ogrodu. Choć wciąż są w naszym kraju miasta, gdzie króluje jeden jedyny park, w którym robi się zdjęcia wszystkim młodym parom, wcale nie musi tak być. Niebanalne miejsce to już połowa sukcesu.

Opuszczone miejsca i ruiny industrialne

To propozycja dla odważnych, z kilku powodów. Po pierwsze: takie miejsca są właściwie... brzydkie. I w tym cały ich urok, zwłaszcza gdy kontrastują z eleganckimi strojami Pary Młodej. Po drugie: ruiny mają to do siebie, że ich konstrukcja nie należy do stabilnych. Nigdy nie wiadomo, czego się spodziewać i trzeba uważać na każdym kroku. Z tym też wiąże się: po trzecie – czasem spodoba nam się miejsce, do którego wstęp jest wzbroniony. Wielu osobom jednak nie przeszkadza to we wchodzeniu tam na własną odpowiedzialność.

Miejsce na plener ślubny

Oto kilka przykładowych miejsc:

 • Cementownia Grodziec w Będzinie - została uruchomiona w 1857 roku i była pierwszą w Polsce (wówczas pod zaborem rosyjskim), a zarazem piątą cementownią na świecie. Jej działalność produkcyjna została wstrzymana w 1979 roku i od tamtej pory cementownia obraca się w ruinę.
 • Parowozownia Rozwadów w Stalowej Woli – wyłączona z użytku część kompleksu kolejowego. Zrujnowane hale z ciemnej cegły i światło wpadające przez duże okna zapewniają niezwykły klimat zdjęć. 
 • Fort w Sarbinowie - został zbudowany w latach 1883-1887 jako element twierdzy Kostrzyn. Do dnia dzisiejszego zachowały się okazałe ruiny otoczone lasem.
 • Niedomickie Zakłady Celulozy – „postindustrialny raj” fotografów. Ruiny dużego zakładu produkcyjnego, który w najlepszych czasach zatrudniał około 2 tysięcy osób. Od kilkunastu lat fabryka pozostaje zamknięta i niszczeje.

Ruiny zamków i pałaców

Nadal ruiny, jednak zupełnie innego rodzaju. Mają w sobie coś tajemniczego i wciąż noszą ślady dawnej świetności. W niektórych podobno można jeszcze spotkać duchy - w razie czego rolę „białej damy” może też odegrać Panna Młoda.
Warte uwagi:

 • Pałac w Zatoniu - został wybudowany w 1689 r. przez Balthazara von Unruh. Spłonął w 1945 r.
 • Ruiny letniego pałacu Poniatowskich w Górze nad Narwią - malownicze ruiny na wzgórzu nad brzegiem niewielkiego jeziorka.
 • Zamek w Tworkowie – zamek z XVI w. popadł w ruinę po pożarach w pierwszej połowie XX wieku.
 • Zamek w Janowcu - monumentalna, z wolna restaurowana ruina z częściowo zachowanymi wieżami, basztami oraz ciągiem budynków i murów.
 • Zamek w Chęcinach - potężne, malownicze ruiny królewskiego zamku. Do czasów współczesnych zachowały się zewnętrzne mury obronne, obydwie wieże i baszta.
 • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe - zbudowany został w I poł. XVII w. przez Krzysztofa Ossolińskiego, na planie regularnego pięcioboku. Ruiny zamku są obecnie chętnie odwiedzane przez turystów, na jego terenie odbywają się także turnieje rycerskie.
 • Ruiny zamku Tęczyn (Tenczyn) w Rudnie – imponujące ruiny położone na szczycie góry. Za czasów świetności zamek nazywano „drugim Wawelem”.

Zamki i pałace

 • Odrestaurowane i zadbane, w odróżnieniu od ruin nie przywodzą na myśl czasów dawnej świetności, ale raczej sprawiają wrażenie, jakbyśmy się do tych czasów przenieśli. To właśnie tam można się poczuć jak prawdziwa księżniczka lub książę.
 • Pałac w Klecewie – piętrowa budowla z czerwonej cegły z bogato zdobioną elewacją i spiczastymi wieżyczkami, w stylu neorenesansowym. Otoczona niewielkim parkiem.
 • Zamek i park w Pszczynie – jedna z najpopularniejszych na Górnym Śląsku lokalizacji ślubnych plenerów. Zarówno zadbany, rozległy park, jak i odrestaurowany zamek, są kopalnią pomysłów na nastrojowe fotografie. 
 • Zamek w Mosznej – jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Urzeka ogromną liczbą ślicznych wież i wieżyczek. Posiada również przepiękny park o powierzchni około 100 hektarów.
 • Pałac w Pławniowicach – cechuje go specyficzne zróżnicowanie kolorystyczne i fakturowe murów, szczególnie kamiennych detali i czerwonych ceglanych płaszczyzn ścian. Dachy budynku zdobią liczne wieże i wieżyczki. Wokół pałacu rozciąga się piękny park.
 • Zamek w Baranowie Sandomierskim – XVI-wieczny zamek do dziś urzeka bajkową scenerią. Można tam zorganizować nie tylko ślubną sesję zdjęciową, ale i całe wesele w iście książęcym stylu.

Parki i ogrody

Pięknie utrzymane trawniki, kilkudziesięcioletnie drzewa, magiczne światło migoczące pomiędzy zielonymi liśćmi – parki i ogrody to piękna oprawa dla Młodej Pary. O znalezienie ich w najbliższej okolicy nietrudno, ale oczywiście niektóre są piękniejsze od innych. Przykładem może być park Skaryszewski w Warszawie czy też wspomniany już park w Pszczynie, Mosznej lub Pławniowicach. Bardzo popularne jako lokalizacja ślubnego pleneru są także ogrody botaniczne (Wrocław, Kraków) i im podobne, np. ogród japoński we Wrocławiu lub w Jarkowie.
Jeśli już mowa o sesji zdjęciowej w otoczeniu pięknych krajobrazów, nie można nie wspomnieć o... kamieniołomach. Mieszkańcom Krakowa jeden z nich jest doskonale znany – to Zakrzówek, zalew powstały w miejscu dawnego kamieniołomu, wyróżnia się piękną, turkusową wodą. Warto zwrócić uwagę również na kamieniołom „Zygmuntówka” nieopodal jaskini „Raj” oraz rezerwat Wietrznia w Kielcach.

Miejsce na plener ślubny

Parki rozrywki

Para Młoda na rollercoasterze, ścigająca się samochodzikami na autodromie lub tuląca się do siebie na diabelskim młynie – wesołe miasteczko gwarantuje niezapomniane wrażenia i niezapomniane fotografie. Wystarczy odrobina odwagi i poczucia humoru.
Jeśli zaś wesołe miasteczko to za mało, można wybrać się dalej – w Chorzowie wesołe miasteczko sąsiaduje z ogrodem zoologicznym, w którym oprócz żywych zwierząt można odwiedzić także... prehistoryczne bestie. Mowa oczywiście o zagrodzie dinozaurów. Z kolei jeśli o same dinozaury chodzi, to miejsc, w których można się na nie natknąć, jest w Polsce znacznie więcej.
Na tym jednak lista ciekawych parków się nie kończy. Nie można bowiem nie wspomnieć o Inwałdzie i jego parku miniatur. Zdjęcie w sukni ślubnej pod wieżą Eiffla lub BigBenem – bezcenne!

Ulice, kamienice...

Zabytkowe uliczki miasta, kamienice, bramy mają w sobie dużo uroku. Czemu go nie wykorzystać? Czasem nie trzeba daleko szukać, aby natknąć się na wyjątkowe miejsca! Daleko nie muszą szukać na pewno mieszkańcy Krakowa, Warszawy, Lublina czy Gdańska. Ale i małe miasteczka mają niepowtarzalny klimat, który zdolny fotograf uchwyci na zdjęciach. Wieczorny spacer w ślubnych strojach uliczkami miasta, którymi tyle razy spacerowaliście jako para – to jest to! Przy okazji można odwiedzić też ulubioną kawiarnię czy pub, w którym się poznaliście lub w którym najchętniej bywacie.

Wystarczy się rozejrzeć

Każde miasto i miasteczko ma pewien potencjał, który jednak często pozostaje niewykorzystany. Czasem wystarczy tylko odrobina wyobraźni, by mieć zdjęcia inne niż wszystkie, bo wyjątkowe miejsca są w zasięgu ręki. Oto garść pomysłów, jakie miejsca można wykorzystać robiąc ślubne zdjęcia. Jeśli uda się wybrać takie, które wiąże się z pasją lub zainteresowaniami Pary Młodej, efekt będzie jeszcze lepszy!
Pomyślcie więc o zdjęciach:

 • w pustym teatrze lub kinie
 • na placu zabaw
 • w bibliotece
 • w szkole tańca
 • nad jeziorem lub w (!) jeziorze
 • w stadninie koni
 • na boisku lub stadionie, hali sportowej
 • na polu paintballowym
 • na torach kolejowych lub stacji kolejowej
 • na zaoranym polu lub w zbożu
 • w skansenie
 • na lotnisku (nie mówimy o takim pokroju Pyrzowic czy Balic)

Te i wiele innych pomysłów wymagają tylko rozejrzenia się wokół siebie, czasem odrobiny negocjacji z właścicielem placówki. Możliwości są nieograniczone!

Urszula Skowrońska
Oceń5.00 / 9

Podobne w temacie Zachować wspomnienia

Skomentuj Miejsca na zdjęcia ślubne w plenerze

Gość
demoonka
Czwartek | 11 Cze 15, 22:01
0    nie oceniono 0
demoonka
Re: Miejsca na zdjęcia ślubne w plenerzeKamieniołom w Krakowie super, widziałam już takie zdjęcia i wyglądały genialnie :)
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 8 Mar 15, 15:53
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Miejsca na zdjęcia ślubne w plenerzeW Krakowie polecam kamieniołom.
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 31 Paź 14, 14:04
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Miejsca na zdjęcia ślubne w plenerzeWitam wraz z małżonką mielismy chyba najgorszą na świecie sesję w zamku w Pławniowicach. Generalnie za 300zł otrzymaliśmy zamiast sesji na zamku sesję w małym zaciemnianym pokoiku z ograniczeniem czasowym 1h!!! Pani cały czas pukała i przerywała sesje. Do tego było tak zimno, że jedyne co widać na zdjęciach ślubnych to nasza gęsia skórka -...
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 6 Maj 14, 19:44
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Miejsca na zdjęcia ślubne w plenerzehttp://olx.pl/oferta/sesja-slubna-piekny-ogrod-CID619-ID5PJXB.html?action=show&id=86213083#xtor=EREC-55-[id1]-20140506-[diplayLink]-6694137@1-20140506191906
Polecam ;)
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 5 Lut 13, 20:27
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Miejsca na zdjęcia ślubne w plenerzeNieprawda że miejsce to połowa sukcesu ! O wiele ważniejszy jest fotograf i swiatło ,Miejsce ma byc dodatekiem.,tłem. Ale ludzie wierza że miejsce jest najważniejsze i potem jest masa kiepskich zdjec z pieknych gór czy zameczków - "no ale jechaliśmy 3 godizny to powinny byc super"
Młody Pan Młody :)
Poniedziałek | 24 Wrz 12, 11:51
0    nie oceniono 0
Młody Pan Młody :)
Re: Miejsca na zdjęcia ślubne w plenerzePolecam fotografa z Wejherowa a mianowicie Pana Michała ze studia fotoGRA...
Super zdjęcia i bezproblemowa sesja plenerowa...
Jego strona to www.fotograf-slub.pl
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 24 Cze 12, 15:22
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Miejsca na zdjęcia ślubne w plenerzea ja polecam Ogrody Kapiasa w Goczałkowicach zdroju!!
jest przecudnie zwłaszcza na wiosnę i jesienią!!
My jedziemy tam na sesję we wrześniu:)
Adria
Środa | 13 Cze 12, 19:34
+1    oceniono 1 raz
Adria
Re: Miejsca na zdjęcia ślubne w plenerzeA Ja chcę sesję w Tatrach, suknie wyniosę, buty trapery i git. Poznaliśmy się w górach i tam będzie Nasza sesja :)
Druhna
Środa | 26 Cze 13, 14:48
+3    oceniono 3 razy
Druhna
Re: Miejsca na zdjęcia ślubne w plenerzeByłam druhną na tym weselu: https://vimeo.com/67738960 Polecam obejrzenie tego filmu. Oglądałam całe wesele, bo dostałam całą płytę od Pary Młodej i jestem zaskoczona, że cały film wygląda jak film, a nie jak nagranie "wujka Mietka". Cały film przeplatany jest wywiadami Pary Młodej. Opowiadają o tym jak się poznali, zaręczyli i takie tam......
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 25 Lip 11, 22:34
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Miejsce na plener ślubnymy robiliśmy sesje w fantasy park.
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 11 Gru 09, 18:40
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Miejsce na plener ślubnyja swój plener miałam robiony właśnie w wesołym miasteczku w Chorzowie było naprawdę cudnie a zdjęcia po prostu rewelacja
mysza21
Czwartek | 1 Paź 09, 16:50
0    nie oceniono 0
mysza21
Re: Miejsce na plener ślubnyJa osobiście polecam zamek w Rzucewie . też tam miałam sesje i wszyscy goście oglądając zdjęcia z tego miejsca byli zachwyceni.
yonika
Piątek | 4 Wrz 09, 18:53
0    nie oceniono 0
yonika
Re: Miejsce na plener ślubnyRuiny są już mocno oklepane... podobnie parki botaniczne.
:)
Piątek | 4 Wrz 09, 20:33
0    nie oceniono 0
:)
Re: Re: Miejsce na plener ślubnywrocławski park botaniczny, jeden z ciekawszych w Polsce, za sesję ślubną bierze 250 zł - nie tak mało, więc aż tak wielu chętnych nie ma, by temat oklepany się stał :P a ruiny wyglądają zawsze inaczej na zdjęciach :)
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 2 Wrz 09, 11:18
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Miejsce na plener ślubnyNo ruiny zamków to świetny pomysł na zdjęcia:)
:)
Środa | 2 Wrz 09, 14:42
0    nie oceniono 0
:)
Re: Re: Miejsce na plener ślubnyświetny, tylko że często dość kosztowny :(
:)
Wtorek | 1 Wrz 09, 16:58
0    nie oceniono 0
:)
Re: Miejsce na plener ślubnyzamek w Mosznej to chyba za rok... jak na razie, to tam jedynie rusztowania widać ;) a.
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Miejsca na zdjęcia ślubne w plenerze

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl