Polki.pl
kom. (45)

Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczne

Łyżeczkowanie macicy - czy wiesz na czym polega ten zabieg? Niekiedy słyszymy, że któraś z bliskich nam kobiet musiała udać się na łyżeczkowanie macicy. Nazwa brzmi obco i przyprawia o niepokój. Postaramy się prosto wyjaśnić, na czym polega ten zabieg i po co się go wykonuje.

Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczne

Na czym polega łyżeczkowanie macicy?

Wyłyżeczkowanie jamy macicy, inaczej abrazja lub potocznie „skrobanka” to zabieg diagnostyczny lub leczniczy. Bardzo rzadko przerywa się nim ciążę (aborcja).

Łyżeczkowanie wykonuje się w warunkach bloku operacyjnego ginekologicznego. Polega na wprowadzeniu przez kanał rodny (przez pochwę) specjalnej „łyżki” (pętelka na wysięgniku) i złuszczeniu za jej pomocą endometrium, bądź innych struktur i poddaniu ich specjalistycznym badaniom (histopatologia).

Przeczytaj też: Opóźniająca się miesiączka po łyżeczkowaniu macicy

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Nie trwa długo, a hospitalizacja, w zależności od pacjentki, trwa od jednego do kilku dni. Endometrium regeneruje się do pięciu dni po zabiegu i w tym czasie pojawia się kilkudniowe krwawienie. Występuje również bolesność w okolicach macicy.         /fot. Fotolia

Kiedy wskazane jest łyżeczkowanie macicy?

Abrazja jamy macicy to zabieg zarówno diagnostyczny, jak i leczniczy. W celach mających wyklarować rozpoznanie lekarskie łyżeczkowanie wykonuje się w przypadku:

 

 • obfitych, nieregularnych krwawień z dróg rodnych
 • pojawienia się krwawień po menopauzie
 • w diagnostyce niepłodności
 • podejrzeniu ciąży pozamacicznej
 • podejrzenie krwiaków macicy
 • wątpliwego obrazu USG przezpochwowego

Leczniczo, jamę macicy łyżeczkuje się:

 • w przypadku niekompletnego wydalenia łożyska
 • przy poronieniach, gdy jajo płodowe nie wydaliło się w całości
 • czasem - przy usunięciu polipów macicy

Czytaj też: 7 pytań o mięśniaki macicy

Jakie mogą być powikłania łyżeczkowania macicy?

Powikłaniem łyżeczkowania macicy może być masywne krwawienie, co nie zdarza się nagminnie. Może też dojść do infekcji. Oba te stany wymagają leczenia szpitalnego. Rzadkim powikłaniem jest zespół Ashermana, mogący zaistnieć po zbyt głębokim wyłyżeczkowaniu endometrium. Pojawiają się wówczas blizny i zrosty wewnątrzmaciczne, które znacząco zmniejszają jej jamę.

Objawami zespołu Ashermana są:

 • skąpe krwawienia lub ich brak
 • bolesność w obrębie miednicy towarzysząca krwawieniu
 • niepłodność wtórna (na skutek zaistniałej patologii)
 • poronienia nawykowe (niemożność utrzymania ciąż)

Zespół Ashermana wymaga specjalistycznej diagnostyki i zabiegu polegającego na „rozciągnięciu” macicy.

Dowiedz się więcej o abrazji macicy czyli łyżeczkowaniu macicy na naszym forum medycznym.

Oceń4.09 / 23
Redakcja poleca

Podobne w temacie Żyj zdrowo

Skomentuj Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczne

Gość
Gośćmajka We-Dwoje.pl
Wtorek | 24 Lis 15, 09:31
0    nie oceniono 0
Gośćmajka We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczneRównież byłam na łyżeczkowaniu macicy i jest to komfortowy zabieg bez bolesny
Gość AgaWe-Dwoje.pl
Wtorek | 24 Lis 15, 09:24
0    nie oceniono 0
Gość AgaWe-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczneJa byłam na łyżeczkowaniu 13 listopada bo poroniłam to jest nie możliwe żeby bolało a zabieg trwał zaledwie 10 min ogólne znieczulenie i sie spi bardzo krótko po zabiegu głowa do góry będzie dobrze
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 16 Lis 15, 09:31
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczneJestem po łyżeczkowaniu, z powodu ciąży obumarłej. Do domu wyszłam tego samego dnia. Delikatny ból podbrzusza, lekkie krwawienie.
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 20 Paź 15, 21:45
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczneJestem po zabiegu lyzeczkowania, strasznie się bałam a nie było tak źle, dostałam,, głupiego Jasia " później narkoza. Zabieg trwał 20 min. Po zabiegu nic mnie nie bolało. Jutro wychodzę do domu. Więc dziewczyny nie ma się czego bać .
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 8 Paź 15, 00:10
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczneWitam ja mam miec zabieg jutro, poronienie wywolywane w 5 tygodniu ciazy mialam pecha nie wyczyscilam sie do konca mimo tak wczesnej ciazy od 3 tygodni krwawie. Maz .... zle zrozumial i zapisal mnie znieczulenie miejscowe mowilam ze ja nie chce bo podobno boli kre.... zle zrozumial i mam miec miejscowe. Jestem zalamana strasznie sie boje juz od...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 13 Paź 15, 09:00
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczneNie bój się to trwa chwilę troszkę boli ale są większe bóle . ją też się bałam ale bez potrzeby .
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 23 Lip 15, 21:20
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczneJestem trzy tygodnie po łyżeczkowaniu, powód: endometrioza. Krwawię cały czas, mocniej lub słabiej, ale bezustannie. Zastanawiam się czy nie trwa to za długo? Czekam na wynik histopatologiczny.
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 21 Maj 15, 17:19
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczneJa mam 1.06 łyżeczkowanie macicy ze wzgędu na zmiany przednowotworowe na szyjce macicy i chyba chcą sprawdzić czy nie rozlazło mi się to macicy. Też się boję ale chce to już mieć za sobą i iść na wycięcie szyjki.
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 18 Maj 15, 22:53
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczneJestem po łyżeczkowaniu, miałam znieczulenie miejscowe.Zabieg krótki ale nieprzyjemny i trochę bolesny.Chcę o tym zapomnieć.
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 30 Lip 15, 19:11
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczneale do wytrzymania, tez miałam myslałam z e gorzej bedzie
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 2 Kwi 15, 18:32
0    oceniono 6 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczneBLEEEEEE WOLE JUZ BYC GEJEM ,
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 18 Cze 15, 22:48
-1    oceniono 5 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy koniecznePedał, obleśny. Takich wkrótce będzie się kastrować, zobaczysz.
gość
Środa | 11 Lut 15, 17:19
0    oceniono 2 razy
gość
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczneMiałam łyżeczkowanie ze względu na mięśniaki. Trzeba być na czczo.Nie można nawet pić przed zabiegiem. Miałam znieczulenie ogólne. Inaczej nie zgodziłabym się na zabieg w tym szpitalu. zabieg trwał 10 minut. Po przebudzeniu czułam lekki ból w jamie brzusznej. Trwał tylko pół godziny. Krwawienie jest niewielkie. Lekarze twierdzą, że potrwa do...
jola 53
Czwartek | 20 Sie 15, 17:30
0    nie oceniono 0
jola 53
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczneJa mialam ten zabieg w Aleksandruwie Kuj,nic nie czulam jak sie przebudzilam to bylam juz na sali troche pobolewal brzuch dwa dni po zabiegu juz nie krwawilam ale na trzeci dzien pojawilo sie plamienie mysle ze do dwóch tygodni to normalne jestem dobrej mysli
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 4 Wrz 15, 20:56
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy koniecznewitaj
a kiedy wyszłaś ze szpitala?
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 4 Wrz 15, 20:59
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy koniecznejak długo byłaś w szpitalu
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 5 Lut 14, 00:05
+1    oceniono 5 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczneJestem już po...minęła właśnie 4 doba. Na początku tylko lekko krwawiłam, po 2 dniach miałam już czystą wkładkę. Dzisiaj znowu zaczęłam plamić. Dlaczego??? Boję się??? A dodam , mam jeszcze guzka prawego jajnika, który jest powiększony. Mam zrobić markery.... Czy to może być powiązane???
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 28 Mar 14, 20:11
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczneJa jestem 3 dzień po- z tego co mi waidomo krawić i plamić można nawet do miesiąca albo trochę dłużej- jeśli nic cię nie boli nie masz gorączki ani większego krwotoku to jest ok
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 4 Sty 14, 23:20
0    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczneTo jakaś bzdura z ta regeneracją endometrium do 5 dni po zabiegu; jestem 19 dni po zabiegu- endometrium "atroficzne" 2mm na 2gim z kolei badaniu pomimo przebytej w tym czasie owulacji z potwierdzoną obecnoscia ciałka żółtego. Łyżeczkowanie to dla macicy bardzo traumatyczny zabieg, do którego zostałam w szpitalu praktycznie zmuszona i nikt nawet...
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 16 Kwi 15, 09:50
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy koniecznePrzeszłam w życiu 2 razy łyżeczkowanie. Teraz jestem 7 dni po łyżeczkowaniu (poronienie niekompletne), krwawienie wczoraj ustało, endometrium w stanie zadowalającym - w ocenie lekarza. Zabieg miałam na sali operacyjnej, normalne znieczulenie itd. Zero bólu. Pierwsze łyżeczkowanie wspominam traumatycznie - sala zabiegowa z ustawionymi w rzędzie...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 3 Sty 14, 14:07
-2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczneJa miałam łyżeczkowanie po porodzie około 10 dni po. Pozostawili mi fragment łożyska. Sam zabieg pryszcz bo spałam a w sumie zabieg trwa z 10 minut. Gorzej po dostałam silnych 2 krwotoków groziło mi wycięcie macicy. W szpitalu siedziałam tydzień, krwotok zatrzymał cytotec 4 ampułki i zastrzyki z meterginy. Macicę mam ale traumę nas całe życie...
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 4 Lis 13, 10:40
-1    oceniono 5 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczne1,5 miesiąca temu zrobiłam łyżeczkowanie z powodu bardzo intensywnego krwawienia miesięcznego. To prawda nic nie boli. Przyjechałam samochodem do szpitala na umówienie terminu, lekarz stwierdził, że jak nic nie jadłam to zrobimy zabieg od razu. No i 10 min i po zabiegu. Poleżałam 2 godziny w szpitalu i mogłam wracać do domu też samochodem. Nie...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 18 Paź 13, 10:32
-1    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczneW moim przypadku, koniecznością tego zabiegu była zbyt duża pozostałość tkanki po poronieniu w 13 tyg. 13 października 2013(cholerna 13stka!) jestem trzeci dzień po zabiegu wyłyżeczkowania, nie odczuwam żadnych dolegliwości, mam delikatne plamienie, które przez kilka dni ma się jeszcze utrzymywać. Sam zabieg bezbolesny trwa ok.10 minut, na...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 5 Wrz 13, 09:06
+2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczneczy może ktos wie jak długo mozna krwawić po łyzeczkowaniu miałam zabieg bo dostałam silny okres po trzech latach
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 16 Cze 13, 10:53
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczneZdiagnozowano u mnie puste jajo płodowe. Zaplanowano zabieg na poniedziałek, niestety poroniłam w nocy (z niedz. na pon.), odrazy mnie wyłyżeczkowali. Na szczęście byłam w szpitalu a na nieszczęście nie byłam na czczo co oznaczało dla mnie brak narkozy ogólnej... Byłam świadoma podczas zabiegu, bolało. Wszystko zależy od okoliczności ciąży i tyle.
Gość We-Dwoje.pledyta
Poniedziałek | 10 Cze 13, 20:43
+2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pledyta
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy koniecznePodczas poronienia dobrze jak jest obecny mąż jest to ważne wsparcie.Nie powie Tobie że nie możesz podczas badań meża przy sobie na fotelu nawet podczas zabiegu w szpitalu bo by płacił odszkodowanie tobie za wyproszenie osoby bliskiej a są one wysokie(oszdszkodowania).Ja zawsze mam męża podczas KAŻDEGO badania czy zabiegu.Uat 2008 r art 21....więcej »
Gość We-Dwoje.pledyta
Poniedziałek | 10 Cze 13, 20:43
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pledyta
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy koniecznePodczas poronienia dobrze jak jest obecny mąż jest to ważne wsparcie.Nie powie Tobie że nie możesz podczas badań meża przy sobie na fotelu nawet podczas zabiegu w szpitalu bo by płacił odszkodowanie tobie za wyproszenie osoby bliskiej a są one wysokie(oszdszkodowania).Ja zawsze mam męża podczas KAŻDEGO badania czy zabiegu.Uat 2008 r art 21....więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 4 Mar 13, 18:05
+2    oceniono 4 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy koniecznebylam nic nie boli i trwa okolo 10 min
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 30 Sty 13, 22:59
0    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczneDziewczyny nic się nie bójcie ja jestem po laparoskopii i dodatkowo po łyżeczkowaniu macicy zabieg nic nie boli później się krwawi ale da się wytrzymać. Teraz czekam na wynik na szczęście jajniki drożne.
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 24 Lis 12, 11:20
+4    oceniono 6 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczneJestem po łyżeczkowaniu super ludzie miła atmosfra szybko gładko poszło. Kilka pytań potem dożylnie lekarstwo na uspanie i obudziłam się w pokoju nic za bardzo nie czując, troche krawawienia było po okolo 2 godz. dostałam wypis z szpitala i już jstem w domciu :)
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 30 Sty 12, 21:10
-5    oceniono 9 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczneporonilam piec dni temu i boje sie ze konieczne bedzie lyzeczkowanie bo nie bylam jeszcze nawet u lekarza az strach sie bac
zojka
Środa | 13 Lut 13, 08:08
+2    oceniono 6 razy
zojka
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczneprzeczytałam Twój post i zaniemówiłam !!! czym prędzej do lekarza dziewczyno chcesz dostać zakazenia , krwotoku i anemii ???
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 11 Sty 12, 12:15
-6    oceniono 6 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy koniecznejie razy morzna to powtarzać
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 16 Lip 11, 22:14
-1    oceniono 11 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy koniecznebardzo sie boje
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 28 Wrz 11, 17:06
+1    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczneja jutro mam ten zabieg
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 26 Kwi 12, 19:45
+1    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy koniecznenic sie nie bój ja mialam dzis strach i lek na pewno ma kazda z nas ale naprawde to nic strasznego, bylam z 4 kobietami na sali i u wszystkich wszystko odbyło sie bez zastrzezen,
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 4 Lis 12, 13:04
0    oceniono 4 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy koniecznenie ma się czego bać. nic nie czujesz, nic nie boli.
EwaKurz
Piątek | 10 Maj 13, 00:58
-39    oceniono 45 razy
EwaKurz
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczneByłam 3 dni temu na łyżeczkowaniu, i dzisiaj niestety dostałam krwotoku i umarłam.
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 9 Cze 13, 11:21
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy koniecznełyżeczkowanie macicy
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 7 Sie 13, 09:47
+6    oceniono 6 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczneTobie potrzebny psychiatra, nie ginekolog
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 22 Wrz 13, 09:54
+2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy koniecznelecz się
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 14 Maj 15, 23:06
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczneAle ZART!!! MOZE COS MADREGO NAPISZESZ
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 22 Sty 15, 05:28
-3    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczneŁyżeczkowanie nic nie boli? Znieczulenie ogólne? Co za bzdury! Byłam skrobana przez 2 godz bez żadnego znieczulenia! I moge postawic rzesze kobiet które ten zabieg też miały przeprowadzony bez znieczulenia.
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 5 Maj 15, 11:12
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy koniecznenie strasz, krwawię już od miesiąca i po mału już mi wszytsko jedno, jutro łyżeczkowanie. Kazali być na czco, ale boję się strasznie.
Gość We-Dwoje.plona
Piątek | 8 Maj 15, 14:12
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.plona
Re: Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczneja miałam 5 maja nic nie czułam uśpili mnie
ale teraz jestem słaba
powoli dochodze do siebie
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Łyżeczkowanie macicy - kiedy konieczne

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl