Listopadowe nowości wydawnictwa Prószyński i S-ka

Zapraszamy do zapoznania się z listopadowymi nowościami wydawnictwa Prószyński i S-ka.
/ 17.11.2010 05:52

Zapraszamy do zapoznania się z listopadowymi nowościami wydawnictwa Prószyński i S-ka.

"Psy, Rachel i cała reszta" Lucy Dillon

 

Pełna donośnego szczekania, niesamowitego ciepła i humoru opowieść, w sam raz na długie, zimowe wieczory, o tym, jak niespodziewane wydarzenia mogą zmienić nasze życie – na lepsze. O ludziach i zwierzętach, często w równym stopniu zagubionych i skrzywdzonych przez los. I o tym, że ich szansa na szczęście często znajduje się na wyciągnięcie ręki.

Życie trzydziestoletniej Rachel Fielding, niezależnej londyńskiej karierowiczki, staje na głowie: kobieta z dnia na dzień traci pracę w agencji PR, dom oraz miłość swojego życia. Nieoczekiwany spadek wydaje się istnym zrządzeniem losu i Rachel wyjeżdża na prowincję, aby uporządkować sprawy zmarłej, ekscentrycznej ciotki, która zapisała jej w testamencie dom i… schronisko dla psów. Mimo początkowej niechęci angażuje się w miejscowe życie i odkrywa nieznaną dotąd prawdę o ciotce. A gdy przyszłość schroniska staje pod znakiem zapytania, Rachel musi dokonać wyboru, który może zmienić wszystko…

Książka „Psy, Rachel i cała reszta” przypomina trochę Bridget Jones, z tym, że zamiast chardonnay mamy tu… psią karmę.
„Stylist”

Powieść Dillon jest ujmująca i zabawna, opowiada tak ciekawą historię, że nie będziecie mogli odłożyć jej na bok. Na pewno wzruszy nawet największych czytelniczych twardzieli.
„Bookbag”

Lucy Dillon (ur. 1974) - brytyjska pisarka. Swój czas dzieli między Londyn a Wye Valley, gdzie uwielbia spacerować ze swoim psem, basetem o imieniu Violet. Jej bestsellerowa powieść „Psy, Rachel i cała reszta” została okrzyknięta przez Romantic Novelist Association książką roku.

"Kudłata" Dorota Berg

 

Antydepresyjna historia o kobiecie poszukującej normalności.

Biały domek na przedmieściach, w ogródku gromadka szczęśliwych dzieciaków, a przy rozpalonym grillu przystojny mąż wpatrzony z miłością w spełnioną żonę swoich marzeń. Tak miało być. Ale los zagrał jej na nosie…

Dogonić szczęście, podnosić się wielokrotnie z kolan, zawsze widzieć światełko w tunelu i nie poddawać się – to historia życia Kudłatej, trzydziestokilkuletniej Matki Polki, która niemal traci nadzieję na prawdziwą miłość i radość życia. Świat pełen przeciwieństw, smutku i radości, poukładanych i pobałaganionych wartości, wina, łez i śmiechu. Opowieść o tym, jak pogodzić przyjaźń, rodzinę, macierzyństwo i karierę, czyli nasze babskie codziennostki.

Przeszłam w swoim życiu wszystko, co możecie wyczytać w najtańszych gazetach, niedoskonale wybrałam faceta, zbrzydłam, wypiłam morze wina, opłakując błędy życiowe, i oczywiście, jak na Matkę Polkę przystało, mam porządny cellulitis, rozstępy i zmarszczki.

Dorota Berg (ur. 1971 r.) Debiutantka, zawodowo związana z rynkiem nieruchomości, prywatnie, aspirująca do miana kury domowej, matka dwójki nastoletnich dzieci. Patologicznie zakochana w życiu i ludziach. Ulubione zajęcie: celebrowanie dnia powszedniego, każdej minuty i sekundy, żeby nic nie uronić. Chętnie sięga po książki Jane Austen z tęsknoty za światem, w którym honor, odwaga i dane słowo miały swoją wartość. Z facetów poza własnym synem i ojcem uwielbia Aldousa Huxleya i Kurta Vonneguta, ale jakby Jonathan Carroll ją poprosił o rękę, też by nie odmówiła. Nudę zabija rzeźbiąc anioły i muzykując.

"Okruchy przeszłości" Rachel Hore

Niezwykła historia o miłości, poszukiwaniu prawdy i mocy przebaczenia.

Na wystawie w starej pracowni witraży Minster Glass w Londynie wisi popękany anioł ze szkła.
Tak jak on, życie właścicieli pracowni także jest pełne rys i pęknięć: matka głównej bohaterki książki - Fran Morrison - zmarła, gdy dziewczynka była mała, a ojciec przez całe życie unikał rozmów o żonie i okolicznościach jej śmierci. Fran dawno już uciekła z tego smutnego domu i podróżowała po świecie, grając w orkiestrach filharmonicznych. Teraz jednak ojciec ciężko zachorował i młoda kobieta musi wracać do Londynu i Minster Glass.

Postanawia zająć miejsce ojca w pracowni i wraz z jego pomocnikiem, Zackiem, podejmuje się rekonstrukcji strzaskanego witraża z pobliskiego kościoła. Składając szklane okruchy, odkrywa historię niezwykłej miłości z epoki wiktoriańskiej. Wędrówka po krętych ścieżkach przeszłości doprowadzi Fran do prawdy o matce, pozwoli odkryć moc przebaczenia i zacząć wszystko od nowa. "Okruchy przeszłości" to historia o tym, że jeżeli wiesz, gdzie szukać, zawsze znajdziesz swojego anioła!

Rachel Hore - zanim przeprowadziła się z rodziną do Norwich przez lata pracowała w londyńskich wydawnictwach. Jest żoną pisarza, D.J. Taylora, z którym ma trzech synów. Jej trzecia książka „Okruchy przeszłości” została nominowana do nagrody RNA (najlepszy romans roku 2010). Obecnie Hore prowadzi zajęcia z edytorstwa na University of East Anglia i stale pisze recenzje literackie dla prasy.

"Lech Kaczyński - ostatni wywiad" Łukasz Warzecha

Zapis rozmów, które Łukasz Warzecha prowadził z Prezydentem Rzeczypospolitej w marcu i na początku kwietnia 2010 roku. Ostatnie spotkanie autora z Lechem Kaczyńskim odbyło się zaledwie trzy dni przed śmiercią głowy państwa w katastrofie pod Smoleńskiem. Dziś składają się one na poruszający polityczny testament. Pozwalają zrozumieć Lecha Kaczyńskiego jako polityka, a także jako człowieka.

Łukasz Warzecha (ur. 1975) – publicysta i felietonista, karierę zawodową zaczynał w dzienniku „Życie”. Związany z dziennikiem „Fakt” od początku jego istnienia. Publikuje także w „Rzeczpospolitej”, pisze dla portalu wPolityce.pl i TeologiaPolityczna.pl. Prowadzi blog w portalu Salon24.pl. W 2007 roku opublikował wywiad rzekę z Radosławem Sikorskim „Strefa zdekomunizowana”.

"Skradziony czas" Anita Shreve

II wojna światowa, Belgia. Na zalesionym wzgórzu pod miasteczkiem Delahaut rozbija się amerykański samolot zestrzelony przez Niemców. Dwie osoby z załogi giną na miejscu. Pilot, Ted Brice, skrajnie wyczerpany i z poważną raną nogi, trafia do domu Claire i Henriego, członków belgijskiego ruchu oporu. Wkrótce rozpoczynają się represje i mąż Claire musi natychmiast uciekać z miasteczka. Claire, mimo zagrożenia, zostaje, by opiekować się Tedem. Bardzo szybko między Belgijką i Amerykaninem rodzi się uczucie. Ich pełen pasji i namiętności romans trwający nieco ponad 20 dni, rozgrywa się w odcięciu od dramatycznych wydarzeń wojennych. Claire i Ted zatraceni w łączącej ich miłości tworzą sobie azyl i budują ułudę szczęścia, które w zaistniałych okolicznościach nie może jednak trwać wiecznie…

Na podstawie powieści powstał film pod tym samym tytułem (Holandia, 2003).

Anita Shreve - uznana i nagradzana autorka czternastu powieści, przetłumaczonych na ponad trzydzieści języków. W Polsce ukazały się między innymi: „Wyznania” (2009), „Żona pilota” (2000), „Ciężar wody” (2002), „Trudne decyzje” (2010). Przez trzy lata mieszkała w Kenii, gdzie pracowała jako dziennikarka jednego z afrykańskich magazynów, obecnie mieszka w Massachusetts.

"Brutalna prawda" Karen Robards

Kryminał, romans, dramat sądowy i opowieść o duchach w jednym!

Niemożliwe jest wymazanie przeszłości. Można ją jedynie pogrzebać i mieć nadzieję, że pozostanie głęboko zakopana. Niestety stare sekrety uparcie czekają na odkrycie.

Młoda, piękna Lisa pracuje w biurze prokuratora okręgowego. Podczas porządkowania dokumentacji starych nierozwiązanych spraw odkrywa akta, które wstrząsają posadami jej świata. Przed dwudziestu ośmiu laty zniknęła czteroosobowa rodzina: małżeństwo z dwojgiem dzieci. Kobieta na zdjęciu do złudzenia przypomina Lisę, a mała dziewczynka mogłaby być jej bliźniaczą siostrą. Lisa Shewmaker nie ma czasu otrząsnąć się ze zdumienia i przystąpić do odkrywania własnej przeszłości, ponieważ niemal natychmiast zostaje wplątana w serię niebezpiecznych wydarzeń. Podejmuje decyzję zawierzenia swoich kłopotów nowemu pracodawcy, Scottowi, co zupełnie zmienia ich relację… We dwoje usiłują rozwikłać przerażającą sieć kryminalnych powiązań, które mogą zrujnować życie Lisy lub całkowicie ją go pozbawić…

Po raz kolejny Karen Robards udowodniła, że jest niekwestionowaną mistrzynią romansu i suspensu. W jej książkach za wsze znajdziemy świetnie skonstruowanych i wiarygodnych bohaterów oraz intrygującą historię, przy której trudno nie obgryzać paznokci…
„Booklist”

Karen Robards - autorka ponad trzydziestu powieści, z których wiele trafiło na listy bestsellerów. Jest uważana za jedną z najciekawszych przedstawicielek współczesnej prozy kobiecej. Matka trzech synów, mieszka wraz z rodziną w Louisville w stanie Kentucky.

"Listy" J. R. R. Tolkien

Listy Tolkiena są obowiązkową lekturą dla każdego miłośnika i badacza jego dzieł. Korespondencja z przyjaciółmi, wydawcami, a nawet fanami stanowi podstawowy komentarz do „Władcy Pierścieni” i zawiera wiele cennych uwag niezwykle przydatnych przy interpretowaniu mitologii Śródziemia. Wyłaniający się z listów portret, przedstawia autora jako gawędziarza, profesora, katolika, kochającego ojca i uważnego obserwatora otaczającego świata, a czytelnik ma szansę poznać go ze strony bardziej prywatnej. Niniejsze, drugie polskie wydanie zbioru listów J.R.R. Tolkiena pod redakcją Humphreya Carpentera różni się od pierwszego przede wszystkim zmianami w terminologii dotyczącej stworzonego przez Tolkiena świata Śródziemia. Użyte w tamtej edycji nazwy własne, utworzone na potrzeby polskiego tłumaczenia „Władcy Pierścieni” przez Jerzego Łozińskiego, zostały zastąpione przez nazewnictwo autorstwa Marii Skibniewskiej.

J.R.R. Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 r. w Bloemfontein. Po odbyciu służby wojskowej rozpoczął karierę naukową i został uznany za jednego z najlepszych filologów świata. Zasłynął jako twórca Śródziemia i autor takich klasycznych dzieł literackich, jak „Hobbit”, „Władca Pierścieni” oraz „Silmarillion”. Jego książki, przetłumaczone na ponad czterdzieści języków, sprzedano w milionach egzemplarzy na całym świecie. Tolkien został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego i w 1972 r. otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu w Oksfordzie. Zmarł w 1973 r. w wieku 81 lat.

"Klucz wiedzy" Nora Roberts

Dana Steele rozpoczyna poszukiwania drugiego klucza otwierającego szkatułę, w której czarnoksiężnik Kane uwięził dusze trzech królewskich córek. Kiedyś Dana przeżyła zawód miłosny; teraz jej dawny ukochany, Jordan, powraca. Jaka przyszłość ich czeka? Jordan nie wiedział, że Dana go kochała... i nie wie, że nadal darzy go uczuciem. Pragnie zdobyć jej miłość. Kane zastawia pułapkę na nich oboje. Aby zwyciężyć, Dana musi pogodzić głos serca z głosem rozsądku. I odnaleźć książkę, która doprowadzi ją do drugiego klucza. Czy uda jej się dostrzec prawdę w sieci kłamstw?

Nora Roberts – jest autorką ponad 170 powieści. Pod pseudonimem J.D. Robb pisze również bestsellerowe kryminały futurystyczne. Z ponad trzystoma milionami wydanych egzemplarzy, Nora Roberts jest najpopularniejszą współczesną pisarką powieści dla kobiet.

"Listy miłosne Franciszka Starowieyskiego" Izabela Górnicka-Zdziech, Franciszek Starowieyski

Takiego Byka nie znacie!

"Jakżesz mi smutno bez Ciebie. Gdy nie pracuję chodzę po mieście i ubieram Cię ze wszystko co jest na wystawach; w ten sposób jestem z tobą cały czas. Jest 10 wieczór, właśnie przyszłaś do mnie w nowym fioletowym kombinezonie samochodowym, do południa byłaś w złoto-brązowej sukni maxi z błyszczącego aksamitu... żyję bardzo cnotliwie trochę z wierności trochę z powodu bardzo brzydkich dziewczyn: ale bardziej wierności. Jestem trochę oszołomiony natłokiem nowej sztuki" – pisze w jednym z nowojorskich listów do żony, Teresy, Franciszek Starowieyski.

Listy odkrywają przed czytelnikiem historię miłosną artysty i jego muzy, są pasjonującym opisem życia wybitnego malarza oraz jego rodziny, ale też historii Polski z okresu komunizmu. Pełne tak charakterystycznych dla Franciszka Starowieyskiego anegdot, miejscami wzbudzają refleksje, czasem przywołują uśmiech, innym razem wzruszają. Listy wzbogacone zostały o nigdy dotąd niepublikowane rysunki Mistrza. Książkę otwiera wywiad z Teresą Starowieyską, żoną artysty, zaś przedrukowane w oryginale listy opatrzone zostały licznymi komentarzami. Oprócz miłosnej korespondencji Franciszka Starowieyskiego czytelnik znajdzie tu też jego listy do synów: Antka i Mikołaja.

Franciszek Starowieyski (1930-2009) - wybitny grafik, malarz, scenograf posługujący się pseudonimem Byk. Profesor Europejskiej Akademii Sztuki. Autor dzieł o bogatej symbolice: plakatów, ilustracji, opracowań graficznych książek oraz obrazów. Twórca Teatru Rysowania. Miał ponad 200 wystaw w kraju i za granicą. Przez kilka lat pracował w Stanach Zjednoczonych, Austrii i Szwajcarii.

Izabela Górnicka-Zdziech - dziennikarka i autorka książek. Wydała tomiki poetyckie oraz portrety prozą, m.in. Sukienkę ze starego płaszcza i Rozmowy pod niebem. We współpracy z Franciszkiem Starowieyskim w wydawnictwie Prószyński Media opublikowała trzy pozycje: Przewodnik inteligentnego snoba według Franciszka Starowieyskiego, Przewodnik zacnego kolekcjonera według Franciszka Starowieyskiego, Przewodnik po kobietach według Franciszka Starowieyskiego. Strona autorki: www.gornicka-zdziech.pl

"Tędy i owędy. Zupa na gwoździu" Melchior Wańkowicz

Zebrane w niniejszym tomie utwory Melchiora Wańkowicza – „Tędy i owędy” i „Zupa na gwoździu” – pokazują autora monumentalnego reportażu „Bitwa o Monte Cassino” także jako mistrza felietonu, gawędy i wspomnienia. W nich to Wańkowicz dowodzi swej literackiej wirtuozerii – pełne facecji, humoru i anegdot wspomnienia młodości oraz lat wojennych i powojennej emigracji, wreszcie podpatrzone śmieszności życia w PRL-u wywołują w czytelniku nie tylko zadumę i refleksję, lecz także rozbawienie i sentyment wobec czasów minionych, bo – jak głosi tytuł pewnej książki – nie minęło nic, prócz lat.

Melchior Wańkowicz jak bodaj w żadnych innych swoich książkach właśnie w „Tędy i owędy” i w „Zupie na gwoździu” ujawnia się jako mistrz krótkiej formy. Niekiedy dla wyłożenia celnej anegdoty wystarcza jeden akapit. Pierwsze dzieło zostało jednak pomyślane jako gawęda wspomnieniowa, drugie zaś ułożono jako zbiór felietonów z silnym autobiograficznym tłem.
Marek Radziwon

Obie książki – „Tędy i owędy” i „Zupa na gwoździu” – po latach na nowo odczytywane wciąż zadziwiają i dają dużej skali mieszankę wrażeń. W tych nowych czasach polskiej niepodległości przybliżają minione lata i pozwalają je zrozumieć o wiele lepiej niż elaboraty historyczne. Czule się patrzy na minioną epokę i może czulej się spojrzy i na obecną, jakże inną.
Aleksandra Ziółkowska-Boehm

"Pod napięciem" Jeffery Deaver

Kolejna część cyklu z Lincolnem Rhyme i Amelią Sachs w rolach głównych.

Nowy Jork drży ze strachu przed falą zamachów. Ich sprawca dysponuje potężną bronią, niewidzialną i wszechobecną – miejską siecią energetyczną. Potrafi manipulować przesyłem energii, wywołując łuk elektryczny o sile stapiającej stal, a przełączając kilka przewodów w instalacji budynku, potrafi zmienić w śmiertelną pułapkę klamkę u drzwi, metalową poręcz i windę. Tropy wskazują na udział tajemniczej, nowej grupy terrorystycznej. Do akcji włącza się Lincoln Rhyme ze swoim zespołem, przy wsparciu FBI i federalnego departamentu bezpieczeństwa, nadzorując równocześnie pościg za Zegarmistrzem, jednym z niewielu morderców, którym udało się wymknąć Rhyme’owi. Nawał pracy odbija się na stanie zdrowia sparaliżowanego kryminalistyka. Jego zbuntowane ciało może narazić na niebezpieczeństwo członków ekipy śledczej i niewinnych ludzi – ofiary kolejnych zamachów.

Jeffery Deaver – wielokrotnie nagradzany autor ponad 20 thrillerów psychologicznych, w tym głośnego „Kolekcjonera Kości”.

"Czytadła. Gawędy o lekturach" Agnieszka Osiecka

Zbiór wnikliwych i świetnie napisanych felietonów Agnieszki Osieckiej o książkach.

Te krótkie i przystępne teksty Agnieszka Osiecka pisała regularnie dla nieistniejącego już dziś literackiego magazynu „Ex Libris“ (w latach 90. XX wieku dodatek do „Życia Warszawy“). Powstał zbiór inteligentnych i dowcipnych impresji z jej licznych lektur (m.in. Jerzy Pilch, Daniel Steel, Magdalena Samozwaniec, Adam Zagajewski, Witold Gombrowicz, Susan Sontag, Andrzej Żuławski, Philip Roth). W jej tonie nie ma żółci czy sadyzmu typowego dla recenzentów o niezrealizowanych własnych pretensjach literackich. Nie znaczy to jednak, że teksty te są mdłe. Agnieszka Osiecka była fenomenalnie dowcipną felietonistką i złośliwą obserwatorką epok, w których żyła — znajdziemy tu kilka genialnych przykładów stylu felietonistycznego, np. typologię kochanków opisywanych w erotykach. Po latach można też stwierdzić, iż miała „nosa“ do autorów dobrze rokujących. Dziś chwaleni przed laty przez Agnieszkę Osiecką młodzi autorzy, tacy jak Paweł Huelle czy Jerzy Pilch, są gwiazdami polskiej literatury.

Agnieszka Osiecka (1936–1997) – polska poetka, autorka tekstów piosenek, pisarka, reżyser teatralny i telewizyjny, dziennikarka. Dorobkiem Agnieszki Osieckiej zajmuje się założona przez córkę poetki Fundacja Okularnicy.

Redakcja poleca

REKLAMA