Krwawnik - kobiece zioło

Latem na polskich łąkach kwitnie wiele ziół. Czasem nie sposób je wszystkie zidentyfikować. Dziś poznajmy jedno z nich – krwawnik – zioło o drobnych, białych kwiatuszkach i liściach niczym miniaturowe paprotki…
/ 26.08.2013 07:29

Latem na polskich łąkach kwitnie wiele ziół. Czasem nie sposób je wszystkie zidentyfikować. Dziś poznajmy jedno z nich – krwawnik – zioło o drobnych, białych kwiatuszkach i liściach niczym miniaturowe paprotki…

Krwawnik - kobiece zioło

Fot. Depositphotos

Krwawnik od dawnych czasów był uznawany za zioło przeznaczone dla kobiet. Dlaczego? Ponieważ znalazł zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości charakterystycznych właśnie dla kobiet. W medycynie naturalnej jest wykorzystywany wspomagająco w leczeniu upławów i łagodzeniu świądu w okolicach krocza. Krwawnik wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Przyspiesza też gojenie się podrażnień, otarć, a także chroni przed infekcjami układu moczowopłciowego. Może też łagodzić obfite krwawienia miesiączkowe. Z uwagi na zawartość fitoestrogenów, wyciągi z krwawnika znajdują zastosowanie w leczeniu objawów towarzyszących okresowi przekwitania.

W jakich dolegliwościach krwawnik może być jeszcze zastosowany?

Krwawnik bywa stosowany wspomagająco w leczeniu:

- wrzodów żołądka (działa przeciwkrwotocznie);
- zaparć, wzdęć, odbijań, bólów brzucha i stanów skurczowych;
- stanów zapalnych żołądka i jelit;
- kolki żółciowej i nerkowej;
- zapalenia jamy ustnej i dziąseł;
- alergii, astmy i infekcji oddechowych (nacieranie olejkiem eterycznym) – uwaga: krwawnik też może wywoływać alergię!
- słabego krążenia krwi;
- hemoroidów i szczelin odbytu;
- zmian trądzikowych na skórze;
- drobnych ran i zadrapań;
- spadków libido;
- reumatyzmu (nacierania nalewką);
- skłonności do krwawień;
- wspomagająco przy kuracji oczyszczającej;
- niedoborach witaminowych (świeży sok).

Napar z krwawnika

30 gramów kwiatów krwawnika zalać w garnku litrem wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem przez 15 minut, a następnie ostawić na około 2 godziny. Zaleca się wypijać trzy filiżanki dziennie między posiłkami, przez dłuższy okres czasu. Napar może przynieść ulgę w stanach skurczowych przewodu pokarmowego, zdenerwowaniu i leczeniu obfitych miesiączek.

Preparaty z krwawnikiem:

Digestosan, Nervosan, Pulmosan, Sclerosan, Salviasept, Sanofil

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA