"Kot w butach" w Teatrze Groteska

„Kot w butach” - wg Charlesa Perrault'a, tekst: Robert Jarosz Reżyseria i tekst: Robert Jarosz; scenografia: Wiesław Jurkowski, muzyka: Piotr Klimek; choreografia: Kazimierz Knol; teksty piosenek: Malina Prześluga; asystent reżysera: Paweł Mróz
/ 07.10.2008 23:02
„Kot w butach” - wg Charlesa Perrault'a
Reżyseria i tekst: Robert Jarosz; scenografia: Wiesław Jurkowski, muzyka: Piotr
Klimek; choreografia: Kazimierz Knol; teksty piosenek: Malina Prześluga; asystent
reżysera: Paweł Mróz


W nagraniu muzyki do spektaklu udział wzięli: Bartłomiej Orłowski - gitary, śpiew;
Krzysztof Kamieński - akordeon; Kuba Fiszer - perkusja; Konrad Dworakowski - harmonia, instrumenty perkusyjne, śpiew; Piotr Klimek - kontrabas, śpiew

Występują: Diana Jędrzejewska - Kot zwany później Kotem w Butach; Olga Przeklasa -
Księżniczka Słodko Pyszna, Osioł; Krzysztof Grygier - Król Opryk Wielki, Ojciec,
Czarnoksiężnik Kapelusznik; Bartosz Watemborski - Julek - Brat Najmłodszy; Paweł Mróz - Przyboczny Wietrzyciel Królewski Lewy; Kuba - Brat Średni, Zając; Lech Walicki - Przyboczny Wietrzyciel Królewski Prawy; Bartłomiej - Brat Najstarszy, Zając.

Inspicjent: Jan Babula

INFO „KOT W BUTACH" - SCENA DLA DZIECI

11 października w sobotę o godz. 17.00 w Teatrze Lalki, Maski i Aktora Groteska w Krakowie odbędzie się premiera "Kota w butach" Charlesa Perrault'a w reżyserii Roberta Jarosza.

Twórcy oryginalnej interpretacji tej znanej wszystkim bajki przyglądają się uważnie historii szybkiej odmiany losu gadającego Kota i Julka syna młynarza. "Jak sprytem i kombinatorstwem można osiągnąć fortunę i rękę pięknej księżniczki? Bądźcie nieuczciwi, bo to się zawsze opłaca? Czy właśnie o tym chciał powiedzieć nam autor?... chyba nie." - zastanawia się reżyser i wskazuje na dwuznaczną rzeczywistość bajkowego świata.

W zabawny sposób wprowadzeni zostajemy w senne życie młynarzy, nieco duszną atmosferę dworu i wreszcie intrygę Kota (uwaga - w tym przedstawieniu rolę Kota w butach gra kobieta), któremu marzy się książęca korona dla swojego pana. Zakreślone satyryczną kreską, a jednocześnie niezwykle prawdziwe postaci zaskakująco pasują do realiów dzisiejszego świata. W Kocie, Julku, a także Królu Opryku i jego Przybocznych Wietrzycielach oraz Księżniczce Słodko Pysznej z pewnością rozpoznamy kogoś z naszego bliskiego otoczenia.

Pozbawione dosłowności, kolorowe, kubistyczne, geometryczne dekoracje i kostiumy (scenografia Wiesława Jurkowskiego) pozwolą uruchomić wyobraźnię widzów. Formalnie bowiem przedstawienie unika dosłownie pojętego realizmu zarówno w grze aktorskiej i grze z metaforycznie pojętą bryłą-przedmiotem. Sposób potraktowania materii teatralnej nasuwa skojarzenia z komedią dell'arte oraz z poszukiwaniami rosyjskich eksperymentatorów okresu wielkiej reformy teatru.

Muzyka Piotra Klimka rozbrzmiewa bardzo współcześnie, tak samo jak świetny tekst Roberta Jarosza - rytmiczny i pełen inteligentnej gry słownej. Należy wspomnieć, iż Robert Jarosz - obiecujący reżyser młodego pokolenia - jest także autorem dramatów i laureatem nagród dramaturgicznych.

Spektakl żywy, roztańczony, rozśpiewany i pełen humoru, z którego bez wątpienia śmiać się będą i dzieci, i dorośli. Warto przyjrzeć się tej interesującej realizacji "Kota w butach" i zastanowić się, o czym dziś mówią nam stare prawdy.

Inne spektakle:
10 października (pt.) godz. 17.00 - antepremiera
12 października (nd.) godz. 11.00,13.00
13-15 października (pn. - śr.) godz. 9.00,11.15
5-6 listopada (śr. - czw.) godz. 9.00,11.15
7 listopada (pt.) godz 9.00

Ceny biletów: 15zł (grupowy), 17zł ( indywidualny)

www.groteska.pl