Polki.pl
kom. (18)

Kaszel u dziecka

Kaszlące dziecko to ważny sygnał dla rodzica. Choć najczęściej jest to pierwszy objaw rozwijającej się infekcji, nie zawsze tak musi być.

Kaszel "udawany"

Nie zawsze kaszel dziecka świadczy o rozpoczynającej się infekcji. Dzieci starsze, które skończyły już 3 lata, doskonale wiedzą, jak działa na rodziców ich kaszel. Zwłaszcza na mamusie. Dziecko zakaszlało? W takim razie będzie pewnie chore. Wymaga, więc bardziej troskliwej niż zwykle opieki. Dzieci niekiedy są bardziej przebiegłe od nas dorosłych i doskonale wiedzą, jak na siebie zwrócić naszą uwagę, jeśli poświęcamy jej im zbyt mało. Jednym z takich dziecięcych sposobów jest właśnie kaszel. Poza tym w tym wieku maluchy już wiedzą, że jeśli zostaną uznane za "chore", lub gorsze kondycyjnie, nie będą musiały wychodzić na dwór, może dłużej pooglądają bajki i dostaną wszystko pod sam nosek. Czyż nie miła to wizja? Tak więc apelujemy do wszystkich mam, które rozkładają ręce nad kasłającym dzieckiem, zastanówcie się i dokładnie przyjrzyjcie, czy wasze dziecko nie symuluje kaszlu. Czasem przez swoją nadopiekuńczość możemy uznać, że dziecko wymaga podania leku, choć tak nie jest. Ale dzieci kaszlą nie tylko dlatego, że udają.

Kaszel u dziecka

Kaszel suchy

Ten rodzaj kaszlu może być objawem poważnej, rozwijającej się infekcji, choć nie musi. Dziecko może kaszleć na sucho, bo na przykład zmieniło się powietrze - z zimnego podczas zabawy na dworze weszło do ciepłego, wracając do domu. Może kaszleć na sucho, bo poczuło intensywny zapach (uwaga na środki chemiczne w gospodarstwie domowym, perfumy). Może powietrze w mieszkaniu jest zbyt suche, to też może przyczyniać się do pojawienia się suchego kaszlu. Jednak najczęściej kaszel suchy jest oznaką przeziębienia, rozwijającego się zapalenia oskrzeli. Może także sygnalizować początkową fazę zapalenia krtani i tchawicy.
Gdy pojawia się w przeziębieniu, dziecku można podać syrop łagodzący kaszel, przeciwkaszlowy. Nie wolno natomiast tego robić w razie, gdy kaszlowi towarzyszy infekcja. Wtedy konieczna jest konsultacja z lekarzem, co do doboru właściwego syropu.

Kaszel mokry


Kaszel mokry następuje zazwyczaj zaraz po kaszlu suchym. Towarzyszy infekcji. Jest typowy dla zapalenia oskrzeli i zapalenia płuc. W razie pojawienia się u dziecka takiego kaszlu nie wolno podawać mu syropów hamujących kaszel. Może to tylko spowodować lub przyspieszyć proces nasilenia się poważnej infekcji, gdyż wydzielina, która powinna zostać uwolniona - odkrztuszona,  napotyka barierę. Dlatego w momencie, gdy zaobserwujemy u dziecka kaszel mokry, zaleca się podanie mu syropów wykrztuśnych, ewentualnie po konsultacji z lekarzem środków uwalniających i rozrzedzających zalegającą wydzielinę, co ułatwi odkrztuszanie i przyspieszy całkowite pozbycie się zalegającej wydzieliny. Należy jednak pamiętać, co jest bardzo istotne, aby środków ułatwiających odkrztuszanie nie podawać dziecku po godzinie 17 i bez konsultacji z lekarzem. Najbezpieczniej jest trzymać się granicy godziny 16. Po tym czasie podanie takiego środka może skutkować napadami kaszlu w czasie snu i zakrztuszeniem wydzieliną.

Inne oblicze kaszlu


W zależności od tego, czy kaszel jest mokry czy suchy może być charakterystyczny dla danej infekcji. Jak ją rozpoznać po kaszlu?

Kaszel szczekający


Pojawia się w czasie zapalenia krtani, zapalenia tchawicy. Momentami może przypominać świszczenie. Jeśli dziecko ma wyraźną trudność z oddychaniem, jego kaszel jest szczekający, a skrzydełka nosowe są wyraźnie wprowadzone w ruch w czasie oddechu dziecka, należy skontaktować się z lekarzem. Chwilową ulgę może dziecku przynieść chłodne, wilgotne powietrze. Po kaszlu szczekającym może, ale też nie musi, bo może wystąpić też samodzielnie, kaszel typowy dla ostrego zapalenia tchawicy, wydaje się być, jakby głuchy, o bardzo niskiej tonacji.

Kaszel napadowy


Jeśli się pojawia, trwa nawet kilka minut. Kaszlące dziecko jest po takim ataku bardzo wyczerpane, robi się czerwone na buzi, ma trudności z powrotem do unormowanego oddechu. Kaszel napadowy jest sygnałem przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Kaszel świszczący

Gdy dziecko połknęło ciało obce, fragment zabawki lub jakiś drobny element, zazwyczaj tkwi od w gardle i powoduje napady kaszlu lub duszenie się - dziecko nie może zostać bez pomocy.

Ostrożnie z syropem


Co pomoże na kaszel? Oczywiście, że syrop. Jeśli jest to kaszel typowy dla przeziębienia i chcemy dziecko podkurować w domu, lub gdy lekarz zleci konkretny syrop w czasie leczenia zdiagnozowanej już infekcji, musimy pamiętać o pewnych istotnych wskazówkach.
Dawkowania syropów nie należy ustalać na własną rękę, jeśli nie z przepisu lekarza, zawsze należy dokładnie przestrzegać dawkowania zawartego w ulotce informacyjnej.
Syrop nie może być traktowany jak profilaktyczny środek zapobiegający pojawieniu się kaszlu. Nie można go dziecku podawać bez wyraźnej przyczyny, jako suplementu diety.
Syropy nie mogą być podawane dziecku po zmieszaniu z sokami, napojami. Chyba że takie zalecenia znajdują się w ulotce informacyjnej, w pozycji sposób podania leku.
Syrop to lek, jak każdy inny, jeśli nawet jest sporządzony na bazie roślin leczniczych, a minął już jego termin przydatności, nadaje się tylko do wyrzucenia. Nie wolno go podać dziecku.
Po wieczornym podaniu syropu dziecko powinno umyć dokładnie zęby, nawet, jeśli zrobiło to przed przyjęciem dawki. Syrop zawiera cukry, które sprzyjają rozwojowi próchnicy na zębach.

Bez wizyty się nie obejdzie


Niestety, jeśli już u dziecka pojawia się kaszel, najczęściej nie obejdzie się bez wizyty u lekarza. Decyzja o niej powinna zostać podjęta, gdy kaszel u dziecka nie zmienia się, a nawet można stwierdzić, że się nasila, gdy dziecku towarzyszy ból głowy, pojawiają się wymioty, temperatura ciała jest znacznie podwyższona lub nie obniża się po zastosowaniu leków przeciwgorączkowych, albo, gdy pojawiają się trudności w oddychaniu. Kaszlu nie wolno lekceważyć, jeśli nie ustępuje po kilku dniach.
Jeżeli kaszle starsze dziecko i pozostałe objawy świadczą o przeziębieniu, możemy spróbować wykurować je w domu, ale w razie kaszlu pojawiającego się u małych dzieci czy noworodków sam kaszel wystarcza jako powód odwiedzin w gabinecie lekarza. Nie wolno go lekceważyć, zwłaszcza u maluszków.
Pomoc medyczna będzie konieczna w przypadkach zadławień ciałami obcymi (zabawek, drobnych elementów gospodarstwa domowego) i musi wtedy zostać udzielona jak najszybciej. Inaczej dziecko może się udusić.

Źródło: MWmedia
Oceń3.65 / 31
Redakcja poleca

Podobne w temacie Zdrowie i rozwój

Skomentuj Kaszel u dziecka

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 8 Lis 15, 20:13
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Kaszel u dzieckaU mojego synka połowa grypy jest przeziębiona, troje jest już na antybiotyku a reszta kaszle. Ja swojego zatrzymałam na dwa dni w domu, podałam przeciwzapalny Fosidal, natarłam plecy spirytusem, położyłam do łóżka żeby się porządnie wygrzał. Dwa dni i była ogromna poprawa plus dwa dni weekendu i jutro do przedszkola.
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 14 Paź 15, 19:15
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Kaszel u dzieckaSyropy nie są szkodliwe, no chyba, że podaje się je w zwiększonej dawce. Najlepiej jak przepisuje go lekarz, przynajmniej za pierwszym razem bo wtedy mamy pewność, że dziecko otrzymuje odpowiednią dawkę, u nas sprawdza się dicotuss, jest na oba rodzaje kaszlu.
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 13 Maj 15, 12:37
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Kaszel u dzieckaco ty z tą żółcienią, przecież to barwnik spożywczy. W większości żelków jest...
antyMama
Czwartek | 5 Mar 15, 21:24
+1    oceniono 1 raz
antyMama
Re: Kaszel u dzieckaKochani uważajcie na to co kupujecie! Pytajcie w aptekach czy lek zawiera żółcień pomarańczową i jak tylko się dowiecie, że tak to unikajcie tego jak trutki. To E110 jest szkodliwe, może być nawet raktwórcze!!
kaźka90
Sobota | 31 Sty 15, 11:51
+1    oceniono 1 raz
kaźka90
Re: Kaszel u dzieckau nas pulneo nie działało, jakiś inny o podobnym składzie też nie, więc lekarka wypisała mi listę wszystkich syropów tego typu z podobnym składem, ale inną nazwą, że po prostu nie będą działać i tego się trzymam. faktycznie fosidal skuteczny - jak na razie synek miał go raz, ale pomógł dość szybko. na opakowaniunapisali, że jest od 2 lat.
borekzlasu
Wtorek | 30 Cze 15, 22:12
0    nie oceniono 0
borekzlasu
Re: Kaszel u dzieckacała moja rodzina leczy sobie kaszel tym właśnie syropem. Fosidal bardzo się sprawdza i jeszcze nas nigdy nie zawiódł. jak dla mnie lek nr 1. Pomaga nawet razem z antybiotykami przy takich chorobach jak np. zapalenie płuc
sanderka111
Czwartek | 22 Sty 15, 17:48
0    nie oceniono 0
sanderka111
Re: Kaszel u dzieckainne syropy nie dzialaly tak jak ten dziala wiec sie go trzymam .
sanderka111
Środa | 21 Sty 15, 21:14
0    nie oceniono 0
sanderka111
Re: Kaszel u dzieckato wy tak jak ja z drosetuxem juz od najmlodszych lat podaje.
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 29 Gru 14, 09:26
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Kaszel u dzieckaJest od drugiego roku życia, można go kupić bez recepty, u mnie się sprawdził więc akurat ja mogę go polecić. Dodatkowo możecie spróbować inhalacji bez nebulizator
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 28 Gru 14, 19:24
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Kaszel u dzieckaa od jakiego wieku można podawać Fosidal dzieciom ?
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 23 Gru 14, 10:34
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Kaszel u dzieckamoja córka zapalenie oskrzeli miała w październiku i chyba jej zły antybiotyk dali bo za dwa tygodnie znowu wylądowała na antybiotyku. I jak na początku grudnia znowu temperatura i kaszel wyskoczył daliśmy jej Fosidal żeby jej szybko przeszło. Obyło się bez kolejnego antybiotyku. Teraz tyko czekamy na śnieg żeby te wszystkie bakterie wymroziło...
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 22 Gru 14, 09:06
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Kaszel u dzieckaKaszel może na prawdę dać w kość, szczególnie gdy jest męczący i napadowy, niestety u nas skończył się zapaleniem oskrzeli
vilga
Środa | 29 Sty 14, 12:14
0    nie oceniono 0
vilga
Re: Kaszel u dzieckaJa staram się zawsze podawać jak najmniej antybiotyków. Naturalne metody są lepsze, np. ekstrakt z pelargonii afrykańskiej (pelavo) - przydaje się mocno, jeśli chce się złagodzić objawy infekcji.
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 27 Sty 12, 17:08
-2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Kaszel u dzieckaaaaa fdfhchfgvfjg frtytyrtr
anit1
Wtorek | 27 Gru 11, 09:55
+1    oceniono 1 raz
anit1
Re: Kaszel u dzieckaPrzy kaszlu i katarze (oczywiście mówię tu o przeziębieniu) dobrze robi rozgrzanie newralgicznych punktów - klatki piersiowej, karku i pleców balsamem przeznaczonym dla dzieci na bazie mentolu i eukaliptusa
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 25 Sty 11, 01:08
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Kaszel u dzieckaMój synek urodził się w marcu, do połowy września karmiłam go piersią i do tej pory wszystko było ok. W październiku zachorował dostał antybiotyk - miał też kaszel. Potem 2-3tyg spokoju i znowu kaszel znowu antybiotyk. Potem miesiąc spokoju i tak na okrągło. Teraz został już tylko kaszel więc póki co dostaje syropki wyksztuśne ale kiedy ostatnio...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 1 Lut 11, 12:21
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Kaszel u dzieckamój mały też tak miał i po 3 latach leczenia stwierdzono alergię ,której jednak w testach nie potwierdzono.Na szczęcie pediatra nie dawał antybiotyków bo osłuchowo było wporządku,trafionym był lek acc na receptę lek dla chorych na mukowizcydozę rozszerza oskrzeliki.Ale tak naprawdę kot w naszym domu jakby uleczyl mojego synka,może to zbieg...
myszka32
Poniedziałek | 25 Paź 10, 09:52
0    oceniono 2 razy
myszka32
Re: Kaszel u dzieckaHej, a co robić jak mam kaszel w ciąży? Czytam trochę na necie artykuły typu http://www.megapedia.pl/kaszel-w-ciazy.html ale niewiele tam informacji... Poradźcie!
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Kaszel u dziecka

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl