Karmienie noworodka

14 urodziłam córeczkę, jest śliczna i zdrowa. Mam pytanie dotyczące żywienia, karmie piersią. Czy to możliwe by jadła za mało gdyż dziś wydaje mi się że tylko troszkę zjadła. Cały czas śpi. Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące karmienia: wydaje mi się ze mam za dużo pokarmu. Mam nabrzmiałe piersi i pokarm z nich wycieka. Co powinnam zrobić? Odciągać go ale potem co z nim zrobić?
/ 21.09.2008 12:58
Karmienie noworodka

14 urodziłam córeczkę, jest śliczna i zdrowa. Mam pytanie dotyczące żywienia, karmie piersią. Czy to możliwe by jadła za mało gdyż dziś wydaje mi się że tylko troszkę zjadła. Cały czas śpi.
Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące karmienia: wydaje mi się ze mam za dużo pokarmu. Mam nabrzmiałe piersi i pokarm z nich wycieka. Co powinnam zrobić? Odciągać go ale potem co z nim zrobić?


Magda

Te dwa pytania są powiązane. Sytuacja wygląda tak:
Córeczka przesypiała „godziny” karmienia, mimo to pokarm się tworzył. Piersi nabrzmiały, zrobiły się twardawe i mleko zaczęło wypływać na zewnątrz (samoistnie).

Co robić?:
  1. Karm często, na żądanie (w dzień i nocy); przerwy między karmieniami nie powinny być dłuższe niż 2,5-3 godziny. Jeśli córeczka przesypia porę jedzenia, należy próbować ją budzić (czasami dziecko śpiąc w łóżeczku wykonuje ruchy jakby szukało pokarmu proszę wtedy wyjąc delikatnie dziecko i nakarmić). Po opróżnieniu jednej piersi proponuj drugą.
  2. Stosować prawidłową technikę karmienia - dobre przystawienie dziecka do piersi oznacza dla matki bezbolesne karmienie, a dla dziecka otrzymanie pokarmu, którego potrzebuje.

Dobra technika karmienia:
  1. Usiądź lub połóż się wygodnie,
  2. Ułóż dziecko, tak aby jego kręgosłup był wyprostowany, brzuszek przylegał do twojego. Usta córeczki znajdowały się naprzeciw brodawki sutkowej.
  3. Energicznym ruchem „nałóż” otwarta buzię dziecka na pierś. Zobacz czy:
  • buzia jest szeroko otwarta - dziecko robi tzw. rybi pyszczek - wargi są wywinięte 
  • w buzi dziecka jest brodawka wraz z dużą częścią otoczki
  • policzki dziecka nie zapadają się
  • nie słychać odgłosów cmokania
Gdyby okazało się, że pomimo prawidłowej techniki i częstego karmienia córeczki , nadal masz „za dużo” pokarmu to odciągaj go i przechowuj w buteleczce w lodówce. Jeśli nie podajesz go natychmiast (bo przystawiasz dziecko do piersi) to naklej na butelce godzinę i datę ściągnięcia pokarmu. Mleko po wyjęciu z lodówki należy podgrzewać - albo pod strumieniem ciepłej wody lub wkładając butelkę do naczynia z gorącą wodą. Nie wolno podgrzewać w mikrofali i stawiać obok pieca itp.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

Redakcja poleca

REKLAMA