Jak skutecznie poprawić samoocenę?

Zastanawiasz się dlaczego cały świat sprzysiągł się przeciwko tobie? Masz wrażenie, że nic ci nie wychodzi, a znajomi patrzą z ukosa? Zatrzymaj się na chwilę i popracuj nad asertywnością i poczuciem własnej wartości. Świat nigdy nie jest taki zły jak nam się wydaje. Podpowiadamy jak to zrobić, aby życie znów stało się proste, łatwe i przyjemne!
/ 27.08.2013 07:41

Zastanawiasz się dlaczego cały świat sprzysiągł się przeciwko tobie? Masz wrażenie, że nic ci nie wychodzi, a znajomi patrzą z ukosa? Zatrzymaj się na chwilę i popracuj nad asertywnością i poczuciem własnej wartości. Świat nigdy nie jest taki zły, jak nam się wydaje. Podpowiadamy jak to zrobić, aby życie znów stało się proste, łatwe i przyjemne!

Jak skutecznie poprawić samoocenę?

Fot. Depositphotos

W kształtowaniu prawidłowej samooceny kluczowym elementem będzie właściwe myślenie!

  • Pamiętaj! Jesteś tym, czym myślisz, że jesteś! Przekonanie, że twoje cechy charakteru (te, które sprawiają, że mniemanie o sobie staje się mocno zaburzone i zaniżone) są stałe i niezmienne to pierwszy z podstawowych błędów przy pracy nad swoją samooceną.  Dlatego tak ważne jest, abyś starał się unikać negatywnych myśli o sobie i swoim życiu. Prawidłową postawą jest wypracowanie w sobie umiejętności selekcjonowania myśli oraz umiejętnego "usuwania" tych negatywnych, które zaburzają samoocenę.

Jeśli "prześladują" cię jakieś uporczywe, negatywne myśli, zastosuj zasadę "czystej karty" - przywołaj negatywną myśl i wyobraź sobie, że zapisujesz ją na kartce i szybkim ruchem dokładnie wymazujesz je gumką.

  • Unikaj negatywnych myśli o sobie! Im częściej myślisz o sobie źle oraz o wydarzeniach, w których bierzesz lub weźmiesz udział, tym większe prawdopodobieństwo, że tak właśnie się stanie (to tzw. samospełniające się proroctwo).
  • Warto popracować nad asertywnością. Ta ważna umiejętność pozwoli ci zachować wewnętrzną równowagę pomiędzy twoim zachowaniem, reakcją, a otoczeniem. Bez względu na okoliczności powinnieneś dać sobie szanse na wyrażanie siebie i dbanie o własne, niezachwiane zdanie.
  • Daj sobie szansę do popełniania pomyłek i uczenia się nowych rzeczy. Pamiętaj, że jeśli znajdujesz się w nowej sytuacji i nie wiesz jak sobie z nią poradzić, nie załamuj rąk. Nie poddawaj się, myśląc, że skoro coś ci nie wychodzi, to pewnie dlatego, że się do tego nie nadajesz! Nic bardziej mylnego. Pamiętaj, że każdy od czegoś zaczynał i przeżywał prawdopodobnie to samo co ty. Dzięki praktyce, szybko zyskasz swobodę i pewność siebie, ale do tego potrzebujesz przebrnąć przez twoją wewnętrzną blokadę i uwierzyć, że potrafisz!
  • Unikaj przekonania, że jesteś nic nie warty! Takie myślenie sprawi, że zgarbiony, z pochyloną głową i bez własnego zdania będziesz odbierany przez otoczenie (współpracowników, kolegów) jak właśnie taka osoba. Warto również zadbać o swoją postawę, zwracać uwagę na drobne elementy w sposobie zachowania. Wyprostowana sylwetka, ściągnięte łopatki i podniesiona głowa nic nas nie kosztuje, a z pewnością sprawi, że będziesz odbierany jako osoba silna i być może z czasem sam w to uwierzysz.
  • Spójrz na sprawę z perspektywy czasu. Jeśli masz wrażenie, że w twoim życiu dzieją się sytuacje, które cię zaskakują, przytłaczają i sprawiają, że wątpisz we własne umiejętności koniecznie złap kilka głębokich oddechów i spróbuj zdystansować się do sprawy - przypomnij sobie, jak każdy problem stawał się mniejszy z biegiem czasu, choć z początku był do nie przeskoczenia.
  • Unikaj toksycznego otoczenia. Jeśli nie uwierzysz w swoje umiejętności, prawdopodobnie nie będziesz w stanie obronić się przed nieżyczliwymi ci osobami np. zawistną koleżanką w pracy czy złośliwym szefem. Nie pozwól, aby otoczenie zachwiało twoją mobilizacją do działania.
  • Zaprzyjaźnij się z "okresem" złego samopoczucia - każdy z nas ma gorsze dni, w których nie czuje się komfortowo zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Ten spadek nastroju jest zjawiskiem całkowicie normalnym nie należy go demonizować, a jedynie pozwolić sobie na odrobinę słabości i relaksu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA