Jak się przygotować do spaceru z dzieckiem?

Ciągle zapominasz lub odsuwasz na boczny tor ważne znaczenie spaceru z dzieckiem. Najczęściej tłumaczysz się brakiem czasu. Ale czy to Cię usprawiedliwia? Jak wygląda Twój spacer z maluchem i jak często gości w Twoim grafiku dnia codziennego? Czy wiesz jak się do niego odpowiednio przygotować?
/ 06.05.2008 11:23
Ciągle zapominasz lub odsuwasz na boczny tor ważne znaczenie spaceru z dzieckiem. Najczęściej tłumaczysz się brakiem czasu. Ale czy to Cię usprawiedliwia? Jak wygląda Twój spacer z maluchem i jak często gości w Twoim grafiku dnia codziennego? Czy wiesz jak się do niego odpowiednio przygotować?

Dobrze się przygotuj

Jak w przypadku większości przedsięwzięć, kluczem do sukcesu jest świetny plan. I choć spaceru nie rozpatruje się w tak poważnych kategoriach, to, jeśli dobrze się do niego przygotujesz, nie będzie on dla Ciebie takim dużym wyzwaniem i obciążeniem.
Jak się przygotować do spceru z dzieckiem?
Jeśli ciągle brakuje Ci czasu postaraj się połączyć przechadzkę z wizytą w sklepie lub na poczcie, gdzie masz akurat coś do załatwienia. Ale najlepiej jest wybrać stałą porę, podczas której będziecie chadzać na spacerki. Kiedy to będzie, zależne jest przede wszystkim od twoich możliwości. Jeśli pracujesz, jest trudniej. Możesz jednak poprosić kogoś bliskiego lub opiekunkę o spacer z dzieckiem w najodpowiedniejszej według Ciebie porze dnia, gdy Ty akurat wtedy musisz być w pracy. Jeżeli nie pracujesz poza domem, masz łatwiej, wtedy to Ty ustalasz, kiedy chcesz wyjść z dzieckiem na przechadzkę. Pamiętaj, że każda pora jest dobra, ale najlepiej wybierać poobiednią porę. Niektóre mamy, zaostrzają apetyt dzięki spacerowi przed obiadem, jeśli mają w domu małego niejadka. Ta metoda jest wtedy nieoceniona. A to, jaka będzie na zewnątrz aura nie ma większego znaczenia. Chyba, że jest mróz poniżej 10 stopni na minusie. Wtedy zrezygnuj z wyjścia.

Istotną rolę odgrywa też odzież dla dziecka. Musi być dostosowana do panujących warunków pogodowych. Ubranie nie może być zbyt lekkie lub za ciepłe. Jedno grozi wychłodzeniem, a drugie przegrzaniem się organizmu. A te nie są wskazane nawet dorosłym osobom. Maluch powinien także wiedzieć, ze bez czapki, chustki, berecika lub opaski nie może wyjść na dwór. Podczas chłodnych pór roku doskwiera nieraz wiatr lub mróz, a te ciepłe dostarczają nadmiernej ilości promieni słonecznych i wtedy także głowa malca musi być chroniona.

Nie zakładaj maluchowi niewygodnych butów. Oprócz dyskomfortu i odczuwania bólu, może to spowodować wady kości nóg i stóp u dziecka.
To, co zabierzesz ze sobą zależne jest tylko i wyłącznie od tego jak długi planujecie spacer i w jakie miejsce się wybieracie. Zawsze jednak musisz mieć przy sobie pewne podstawowe rzeczy. Gdy Twój maluch jest początkującym spacerowiczem, zadbaj o obecność w torbie wilgotnych chusteczek do oczyszczania pupy przy zmianie pieluszki, kremu do pupy, kilku sztuk pieluch. Pieluchy tetrowej, chusteczek higienicznych, butelki z przygotowaną mieszanką mleczną w termosie lub praktycznym do karmienia biustonosza, jeśli karmisz piersią. Herbatkę do picia w drugiej malej butelce. Woreczek na zużytą pieluszkę. Parasolkę lub folię przeciwdeszczową. Cienki kocyk i łańcuszek do zamocowania smoczka, który przyda się, gdy zechcesz zabrać maluszka na ręce. Jeżeli Twój maluch to większy już i samodzielny spacerowicz, zabierz chusteczki higieniczne i te wilgotne, jabłko, banan lub inny łatwy do zjedzenia podczas przerwy na spacerze owoc, kanapkę w hermetycznym plastikowym pojemniczku, soczek do picia w butelce lub kartoniku, cieplejsze wierzchnie okrycie w razie ochłodzenia i pelerynkę przeciwdeszczową lub parasolkę. Nie zapominaj o zabraniu telefonu komórkowego, portfela z niewielką ilością przysłowiowych paru groszy, butelkę wody mineralnej i jeśli Jak się przygotować do spceru z dzieckiem?karmisz piersią wkładek laktacyjnych. Tak przygotowana możesz śmiało ruszyć na spacer ze swoim ukochanym maluchem.

I już tylko spaceruj

Taka przechadzka jest także czynnikiem świetnie wpływającym na Twoją kondycję i stan zdrowia. A zmęczone dziecko po powrocie do domu zaśnie lub nie będzie zajmować Twojej uwagi, odnajdując przyjemność w kolorowaniu i rysowaniu. Wtedy i Ty odpoczniesz. A jeśli nie chcesz ciągle powielać tej samej trasy, szukaj ciekawych i nowych miejsc, do których warto się wybrać. W ten sposób poszerzysz ze swoim maluchem terytorium Waszych odkryć. I nie wyrzucaj sobie, jeśli źle się czujesz, bądź wypadło Ci akurat coś naprawdę pilnego. Zawsze maluszka możesz wystawić w wózku na taras lub balkon, aby uciął sobie zdrową drzemkę. Ale nie stosuj tej metody, jako reguły. I pamiętaj o bezpieczeństwie! Nikt za Ciebie nie potrzyma dziecka za rękę, nie uruchomi hamulców w wózku, nie zapnie dziecka szelkami, aby z niego wypadło. A ono samo nie wyczuwa czyhającego na nie niebezpieczeństwa na jezdni, czy innych nieznanych mu wcześniej miejscach. A może umówisz się z koleżankami – mamusiami na wspólne przechadzki? Będzie ciekawiej nie tylko dla dziecka, ale także dla Ciebie.

Tak przygotowana z pewnością zobaczysz jak przyjemny może być spacer i ile niesie ze sobą korzyści. Codzienne przechadzki staną się pewnego rodzaju Twoim i Twojego kochanego dziecka, wspólnym rytuałem, zbliżającym was do siebie, który będzie dla malucha nieocenionym dobrodziejstwem, jakie możesz mu zapewnić.

mwmedia

Redakcja poleca

REKLAMA