Jak przygotować nasiadówkę? Co dodać do kąpieli na różne dolegliwości

nasiadówka fot. Adobe Stock, kichigin19
Nasiadówka to kąpiel lecznicza dolnych partii ciała. Jest to naturalna metoda stosowana na wiele dolegliwości, takich jak zapalenie pęcherza moczowego, infekcje pochwy, hemoroidy oraz ból krocza po porodzie. Zrobienie nasiadówki jest bardzo proste a jej działanie skuteczne. Do wody można dodać zioła i inne składniki.
/ 14.02.2023 07:59
nasiadówka fot. Adobe Stock, kichigin19

Spis treści:

  1. Na czym polega nasiadówka
  2. Wskazania i rodzaje nasiadówek
  3. Co dodać do nasiadówki?
  4. Jak zrobić nasiadówkę?
  5. Czy nasiadówki są bezpieczne?

Na czym polega nasiadówka?

Nasiadówka jest formą kąpieli leczniczej obejmującą dolną część tułowia z zanurzeniem ud i bioder. Jest znanym od pokoleń prostym sposobem na dolegliwości dolnych partii ciała. Można ją wykonać w wannie, misce lub specjalnym zestawie umieszczanym na sedesie. 

Nasiadówka to przeważnie ciepła kąpiel w wodzie z dodatkiem ziół lub preparatów leczniczych. Rozgrzewa chore okolice oraz łagodzi dolegliwości, pobudza krążenie, może zmniejszać swędzenie, bóle, działać obkurczająco, przeciwzapalnie, rozluźniająco i przyspieszać gojenie ran.

Na jakie dolegliwości zaleca się stosowanie nasiadówki? Rodzaje nasiadówek

Nasiadówki są zalecane przy dolegliwościach dolnych partii ciała, zwłaszcza miejsc intymnych, pęcherza i odbytu, objawiających się niewielkim bólem, dyskomfortem, pieczeniem lub swędzeniem, a także przy bólach skurczowych. Stosuje się je na:

Wyróżnia się kilka rodzajów nasiadówek:

  • ciepłe – to najbardziej popularne nasiadówki, polegają na zanurzeniu ciała w ciepłej wodzie o temperaturze 37-39°C na co najmniej 10 minut; pomagają łagodzić ból, swędzenie, skurcze, wspomagają krążenie,
  • zimne – polegają na zanurzeniu bioder w chłodnej wodzie o temperaturze 13- 24°C na 3-8 minut; chłodne nasiadówki zmniejszają obrzęki, stan zapalny, dolegliwości bólowe, pomagają na zaparcia i po porodzie,
  • na przemian: ciepłe i zimne – to zanurzanie 3-5 razy na przemian w ciepłej wodzie (3-5 minut) i zimnej wodzie (30-60 sekund). 
  • głębokie lub płytkie – w zależności od miejsca dolegliwości ustala się odpowiedni poziom wody.

Co dodać do nasiadówki na poszczególne choroby?

Tak naprawdę do wody przygotowanej do nasiadówki nie musimy nic dodawać. Już samo działanie ciepła lub zimna ma właściwości lecznicze. Warto jednak sięgnąć po składniki, które mają konkretne działanie. Popularne nasiadówki to:

  • nasiadówka z korą dębu na hemoroidy,
  • nasiadówka z rumiankiem, krwawnikiem lub dziurawcem na stany zapalne miejsc intymnych i pęcherza,
  • nasiadówka z koprem na bolesne miesiączkowanie,
  • nasiadówka z szałwią na objawy zapalenia pęcherza,
  • nasiadówka z solą na obrzęki i stany zapalne, np. przy hemoroidach, 
  • nasiadówka z sodą działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, grzybobójczo i odkażająco, łagodzi obrzęki, jest polecana na infekcje intymne,
  • nasiadówka z octem na infekcje intymne,
  • nasiadówka z olejkami ziołowymi (np. lawendowym, rumiankowym), sprawdzi się w przypadku bólu krocza po porodzie oraz przy hemoroidach,
  • nasiadówka z solą Epsom na szybsze gojenie ran, np. po porodzie.

Jak zrobić nasiadówkę?

Do przygotowania nasiadówki w wannie możesz użyć leczniczego wywaru. Oto instrukcja krok po kroku, jak zrobić ciepłą nasiadówkę:

  1. Zacznij od przyrządzenia maceratu: 100 g ziół zalej 1 litrem wody o temperaturze pokojowej i odstaw na 10 h.
  2. Po tym czasie całość zagotuj i odsącz.
  3. Do wanny nalej ciepłą lub zimną wodę w zależności od rodzaju nasiadówki tak, aby woda nie przekraczała linii nerek.
  4. Dolej ziołowy odwar do wody w wannie. 
  5. Jeśli wykonujesz ciepłą nasiadówkę, to powinna ona trwać maksymalnie 20 minut.
  6. Po skończonej nasiadówce najlepiej owinąć się ręcznikiem i pozostać w cieple przez 1 godzinę. 

Nasiadówkę dobrze jest robić wieczorem, tuż przed pójściem spać, aby po skończonej kuracji ciepło otulić dolne partie ciała i uniknąć wychłodzenia chorej okolicy. Na dłużej zachowamy też lecznicze i kojące działanie ciepła.

Czy nasiadówki są bezpieczne? 

Nasiadówki są bezpieczne. W rzadkich przypadkach mogą nie być dobrze tolerowane, zwłaszcza u osób z problemami krążenia. Mogą powodować osłabienie, kołatanie serca lub zawroty głowy - wtedy nie należy ich stosować. Nasiadówek nie powinny robić również kobiety w ciąży. Jeśli kobieta jest po porodzie naturalnym i ma założone szwy, najlepiej zapytać lekarza o to, czy lepiej unikać w takim przypadku nasiadówek (długie moczenie może powodować rozpad szwów). Zimne nasiadówki są niewskazane w przypadku ostrego zapalenia narządów miednicy mniejszej, zapalenia jelit, zapalenia wyrostka robaczkowego, rwy kulszowej i chorób serca.

Wykorzystano fragmenty artykułu Marty Kosakowskiej.

Czytaj także:
Kąpiel solankowa — jak przygotować i jak zażywać, żeby wspierać organizm?
Słoma owsiana – cudowny lek? Właściwości i zastosowanie ziela owsa
5 niezawodnych sposobów na przewiane plecy
Krochmal do kąpieli - czemu służy i jak przygotować kąpiel w krochmalu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!