Jak działają ćwiczenia?

Ludzkie ciało jest cudowną maszyną, która została stworzona do ruchu. Zobacz jakie znaczenie mają dla człowieka ćwiczenia...
/ 08.10.2012 06:58

Ludzkie ciało jest cudowną maszyną, która została stworzona do ruchu. Zobacz jakie znaczenie mają dla człowieka ćwiczenia...

Jak działają ćwiczenia

depositphotos.com

Każdy wysiłek fizyczny to dla naszego ciała wielkie wyzwanie – przyspiesza się oddech, zwiększa tętno, pracują mięśnie, skóra się poci... To wszystko bardzo skomplikowany proces fizjologiczny, który wszak ma dla organizmu naprawdę zbawienny wpływ.

Te wspaniałe mięśnie
Każdy nasz ruch wymaga pracy mięśni i to nie tylko tych bezpośrednio używanych ale też innych podtrzymujących równowagę, itd. a przede wszystkim zapewniających lepszy dopływ krwi. To bowiem serce przy wysiłku fizycznym pracuje najciężej starając się dostarczyć tlenu do innych mięśni – inne organy, jak np. żołądek, przestają pracować aby nie marnować potrzebnej teraz energii.
Oprócz olbrzymiego spożytkowania tlenu, mięśnie wydzielają również duże ilości odpadków metabolicznych w postaci dwutlenku węgla oraz słynnego kwasu mlekowego, który potrafi dzień po treningu sprawiać nam tyle bólu. Ponadto, niczym silnik auta, mięśnie nagrzewają się podczas pracy i muszą to ciepło oddać na zewnątrz – dlatego właśnie się pocimy.

Kardio
Ćwiczenia polegające na ruchu, który wyraźnie zwiększa zapotrzebowanie na tlen sprawiając, że oddychamy szybciej wiążą się z rozpadem glukozy, cukru, który działa jak paliwo dla mięśni. Tą glukozę pozyskujemy z jelit oraz glikogenu produkowanego w wątrobie, a gdy tego zabraknie także kwasów tłuszczowych zgromadzonych w ciele pod postacią dobrze znanego tłuszczyku. Zasada jest taka, że nawet zużywamy węglowodany, które niedawno spożyliśmy, potem zaległe tłuszcze a na końcu białka czyli mięśnie same w sobie.

Większe zapotrzebowanie na tlen oznacza także poszerzenie naczyń krwionośnych, które muszą teraz więcej krwi pompować do mięśni. Dzięki temu przyspiesza się również proces wydalania z krwią produktów przemiany materii, a zatem sport faktycznie pozwala na odtrucie organizmu.

Szczęście, zdrowie, figura
Gdyby tego wszystkiego było mało, aby wszystkie te procesy mogłyby być kontrolowalne, mózg wydziela neuroprzekaźniki, dopaminę i serotoninę, które powodują, że czujemy się szczęśliwi, pełni energii i optymizmu.

Ciało przechodzi więc swojego rodzaju „test-drive” wzmacniając serce, płuca, żyły i mięśnie, tłuszcz jest spalany a toksyny wydalane na zewnątrz a my przy tym wszystkim promieniejemy radością i dobrym samopoczuciem. Trudno o lepsze lekarstwo, a właściwie pomysł na życie...

Redakcja poleca

REKLAMA