Jak ćwiczyć z bólem stawów?

Sport to zdrowie – zapewnia każdy lekarz. Ale co zrobić gdy w aktywności fizycznej przeszkadza nam ból? Siedzący tryb życia stawom niestety nie sprzyja...
/ 01.10.2012 06:47

Sport to zdrowie – zapewnia każdy lekarz. Ale co zrobić gdy w aktywności fizycznej przeszkadza nam ból? Siedzący tryb życia stawom niestety nie sprzyja...

Jak ćwiczyć z bólem stawów?

depositphotos.com

Reumatyzm i bóle stawów nie oznaczają wcale, że jesteś skazana na nadwagę, brak formy i siedzenie w domu. Odpowiedni wysiłek nie tylko sprawi, że poczujesz się lepiej, ale też zapobiegnie dalszej degeneracji stawów i zwiększy ich ruchomość. Oczywiście, musisz być ostrożna i ćwiczyć z wyczuciem, ale ruch to najlepsze lekarstwo na schorzenia artretyczne...

Reumatyzm boli
Chorób o podłożu reumatycznym są setki i dotykają one wbrew pozorom ludzi w każdym wieku, często bardzo utrudniając lub uniemożliwiając wręcz normalne funkcjonowanie. Łatwo zrozumieć, że ludzie, którym ciężko jest wejść po schodach czy schylić się pod stół, do sportów podchodzą z dużym dystansem i niechęcią, ale obiektywne obserwacje wskazują, że reumatycy na ruchu tylko zyskują.

Sztwyność stawów to jeden z podstawowych problemów przy artretyźmie i choć ciężko z nią biegać maratony, delikatne ćwiczenia mogą w każdym wieku przynieść ulgę i rozluźnienie zmieniejszając jednocześnie ogólny ból. Ponadto ogólne wzmocnienie mięśni podtrzymuje lepiej ciało przy przeciążonych stawach, zaś hormony uwalniane przy wysiłku redukują zmęczenie.

Zasady ruchu
20 minut dziennie przez pięć dni w tygodniu to idealna dawka dla człowieka chorego na artretyzm. Oczywiście, zaczynamy od rzadszych i krótszych cwiczeń – nawet 5 minut trzy razy w tygodniu to dobry start. Po każdej sesji treningowej wykonujemy delikatny stretching – na tyle, na ile forma pozwala.

Propozycje ćwiczeń:

  • Ćwiczenia z obciążeniem – wcale nie są zakazane dla reumatyków. Wystarczy dobrać odpowiednią wagę hantli (od 0,5 do 4 kg) lub średniego natężenia taśmy elastyczne. Wzmacnianie mięśni kończyn zapobiega kontuzjom, pozwala utrzymać wagę w ryzach (ćwiczenia z obciążeniem spalają więcej kalorii) oraz poprawia ogólne samopoczucie i wygląd.
    Ćwiczymy unoszenia hantli w prostych ramionach do boku oraz podkurczanie rąk z hantlami w pozycji stojącej.
  • Prosta gimnastyka – wykorzystująca grawitację i ciężar własnego ciała również pozwala na wzmocnienie masy mięśniowej zarówno kończyn jak i tułowia. Proponuje się to wspinanie na palce ze stania, unoszenie prostej nogi do boku oraz do tyłu (zgiętej) w staniu przy krześle oraz pompki przy podparci się na łokciach. Ponadto unoszenie przeciwległych kończyn przy klęku na czworakach oraz unoszenie nóg przy leżeniu płaskim na plecach.
  • Joga – proste asany nie wymagają wcale wielkiej giętkości a mogą stawom bardzo pomóc, zwłaszcza że łączą się z relaksacją i głębokim oddychaniem. Pozycja drzewa, wojownika, mostu czy świecy to idealny wybór.

 

Jak ćwiczyć z bólem stawów?

Fot.myyogaonline.com
  • Kardio – choć reumatykom trudno polecić aerobik, są treningi kardiowaskularne, ktore można wykonywac mimo bólu stawów z dużą korzyścią dla figury i ogólnego zdrowia, Szybki marsz, pływanie i jazda na rowerze po płaskim terenie to najlepsze tytp.

Nie przeciążaj
Cierpiąc na reumatyzm bardziej niż inni musisz uważać na przetrenowanie – tylko stopniowe zwiększanie dawek ruchu i utrzymywanie ich w nieforsującej intensywności może zapobiec opłakanym skutkom. Jeśli bowiem przesadzisz z ćwiczeniami, to będziesz przez tydzień leczyć zwiększony ból i jeszcze bardziej dotkliwą sztywność stawów.

Jeśli którekolwiek z proponowanych ci ćwiczeń sprawia ból lub dykosmfort, to również zrezygnuj – każdy z nas ma inne bóle i każdy potrzebuje indwyidualnego treningu. Każdy nagły, ostry ból jest powodem do natychmiastowego przerwania wysiłku i konsultacji lekarskiej przed powrotem do ćwiczeń.

Redakcja poleca

REKLAMA