Góry Sowie – zachwycająca część Sudetów

Region, który nie jest bardzo rozpropagowany, jednak klimatem i ilością atrakcji, przekonuje do siebie wielu turystów. Dlatego czemu by nie poznać tego malowniczego zakątka Polski i wybrać się na urlop właśnie tam.
/ 06.07.2010 08:03

Region, który nie jest bardzo rozpropagowany, jednak klimatem i ilością atrakcji, przekonuje do siebie wielu turystów. Dlatego czemu by nie poznać tego malowniczego zakątka Polski i wybrać się na urlop właśnie tam.

Położone w środkowych Sudetach Góry Sowie, to rozciągające się na 26 km pasmo ulokowanie pomiędzy górami Wałbrzyskimi a Bardzkimi. Najwyższym szczytem tego pasma jest Wielka Sowa, której szczyt znajduje się 1015 m n.p.m.. Ponadto znajduje się wiele szczytów, których wysokość opiewa w granicach 600-980 m n.p.m. Wieże widokowe możemy znaleźć na skałkach i na szczytowych polanach.

Góry Sowie przecina wiele szlaków turystycznych, głównym jest szlak czerwony, który biegnie przez najwyższe szczyty. Będąc na Wielkiej Sowie mamy okazję podziwiać krajobraz ze szczytu bardzo okazałej murowanej wieży widokowej.

Jednym z najbardziej wartych zobaczenia atrakcji regionu, jest podziemne miasto z II  wojny światowej w,ybudowane u schyłku panowania III rzeszy (1943-45). System podziemnych tuneli i bunkrów był największym przedsięwzięciem w tamtym okresie. Do budowy tego podziemnego kompleksu wykorzystywano jeńców. Do dzisiaj dokładnie nie wiadomo jakie przeznaczenie miał tak ogromny kompleks podziemny, gdyż ilością betonu ta konstrukcja przewyższała wszystkie inne projekty tego typu razem wzięte. Dzisiaj do zwiedzania mamy udostępnione 2 sztolnie, są to sztolnie: Walim i Osówka. Jej ogrom prawdopodobnie rozciągał się aż do zamku Książ. Miasto było podniszczone, przez Niemców a później przez Rosjan, dlatego wiele z tego gigantycznego kompleksu, pozostaje dla nas nie odkryte.

Warty odwiedzenia jest także zamek Grodno znajdujący się w Zagórzu Śląskim. Wybudowany na szczycie wzgórza Choina, zamek jest połączeniem stylu gotyckiego i renesansowego. Dodatkową atrakcją jest zegar słoneczny powstały w XVIII wieku. Niegdyś jeden z największych zamków na Śląsku, teraz piękny obiekt turystyczny. Zwiedzając zamek poznamy również wiele legend związanych z tamtym miejscem.

Kolejnym ważnym miejscem podczas planowania naszej wycieczki powinno być muzeum górnictwa w Nowej Rudzie. Kopalnie z tamtego rejonu należą do najstarszych w Polsce. A zwiedzając muzeum, oprócz poznania jej historii, mamy możliwość skorzystania z przejażdżki podziemną koleją na 700 metrowej trasie.

Prócz wieży na Wielkiej Sowie, w górach znajduje się jeszcze kilka bardzo ciekawych punktów obserwacyjnych. Całe Góry Sowie są przepełnione interesującymi miejscami, jak choćby twierdza Srebrnogórska. Warto również zatrzymać się na trochę w Bielawie i Dzierżoniowie. Miejsc jest na prawdę mnóstwo, więc jeżeli chcemy zobaczyć większość z nich, to weekend na pewno nam nie wystarczy. Wielkim plusem tego regionu jest to, że nie jest przepełniony przez turystów, a pięknością może równać się z wieloma popularniejszymi do zwiedzania miejscami w Polsce.

fot. Wikipedia

Redakcja poleca

REKLAMA