Gimnastyka, dźwiganie ciężkich rzeczy - czyli o tym co wolno i czego nie wolno po porodzie

Połóg to czas, w którym łatwo można powrócić do nawyków, które podczas ciąży były zakazane. Warto jednak zachować ostrożność do czasu, gdy ciało mamy zregeneruje się po trudach porodu.
/ 16.05.2012 06:07

Połóg to czas, w którym łatwo można powrócić do nawyków, które podczas ciąży były zakazane. Warto jednak zachować ostrożność do czasu, gdy ciało mamy zregeneruje się po trudach porodu. Wiele kobiet nagle dowiaduje się, ze niektóre czynności czy zwyczaje mamy są zabronione, inne dozwolone w zależności od jej stanu zdrowia.

Odpoczynek w okresie połogu jest bardzo ważny, jeśli jednak trwa zbyt długo, może opóźnić powrót do dobrej formy. Nie istnieją sztywne reguły dotyczące sportowej aktywności po porodzie. Wszystko zależy od ogólnego samopoczucia oraz kondycji mięśni krocza. Wykonywanie ćwiczeń już w okresie połogu przyśpiesza odnowę tkanek, zwijanie się macicy i dobrze wpływa na układ mięśniowy. Dodatkowo umiarkowana aktywność fizyczna w połogu poprawia ogólne samopoczucie mamy. Tuż po porodzie tzn. nawet dzień po rozwiązaniu można zacząć wykonywać ćwiczenia Kegla. Po sześciu tygodniach można wykonywać brzuszki, pod warunkiem, że odbyła się konsultacja ginekologiczna. Jest to bardzo istotne, ponieważ krocze musi być wygojone, w innym przypadku nie można wykonywać ćwiczeń poprawiających sylwetkę. Po dwóch miesiącach mama może już uprawiać pływanie, ale niezbyt forsownie. Jeśli kobieta karmi naturalnie, zaleca się aby ćwiczenia wykonywała po karmieniu.

Po porodzie nie trzeba aż tak bardzo bać się toksoplazmozy, ponieważ nie ma ona wpływu na laktację. Zagrożenie w ciąży było duże z powodu niebezpieczeństwa zarażenia płodu przez łożysko. Mogłoby to przynieść tragiczne konsekwencje dla rozwoju płodu. Również bez strachu mama może wykonywać różne prace w ogródku.

W przeciwieństwie do kobiety ciężarnej, mama może mieć wykonywane zdjęcie rentgenowskie. Nawet jeśli karmi piersią. Również nie ma żadnych powodów, aby unikać wizyt stomatologicznych.

W okresie poporodowym, zwłaszcza po zabiegu cięcia cesarskiego, mama nie może podejmować zbyt dużego wysiłku. Przede wszystkim nie powinna podnosić ciężkich przedmiotów. W przeciwnym razie może dojść do pęknięcia szwów i opóźnienia procesu regeneracji. W pierwszych tygodniach mama nie powinna (na ile to możliwe) schodzić i wchodzić po schodach- bowiem może to osłabić mięśnie krocza.

Po porodzie nie ma zakazu spania na brzuchu ani na plecach. Pozycja na brzuchu nierzadko okazuje się niewygodna, ponieważ mamę bolą piersi, a szczególnie sutki. Mama może spać w pozycji na wznak, ponieważ ciężar brzucha nie wpływa już na krążenie krwi i zniknęły również trudności oddechowe.

Kobieta po porodzie podobnie jak ciężarna nie powinna się kąpać tylko brać prysznic. Mama nie powinna przesiadywać w wannie do czasu, gdy miejsce, w którym znajdowało się łożysko, całkowicie się nie wygoi (około 40 dni). Podczas kąpieli istnieje ryzyko, że do jamy macicy przedostaną się drobnoustroje, które mogą spowodować infekcję. Zakaz kąpieli obowiązuje również po zabiegu cięcia cesarskiego.

W czasie występowania odchodów połogowych nie wolno stosować tamponów. Sprzyjają one rozmnażaniu się drobnoustrojów. Najlepiej gdy mama używa tradycyjnych podpasek z naturalnego włókna- pozwalają skórze oddychać.

Na skutek zmian hormonalnych włoski na ciele znów rosną w swym naturalnym tempie. Można je usuwać gorącym woskiem, ale wówczas gdy kobieta nie ma problemów z krążeniem. Nie zaleca się usuwania włosków z piersi, Az do momentu zakończenia karmienia piersią. Ich obecność spowodowana jest działaniem hormonów ciążowych.

Jeśli mama karmi piersią nie może przyjmować żadnych lekarstw bez konsultacji lekarskiej. Środki nasenne i uspokajające przenikają do pokarmu jak alkohol i nikotyna. Nikotyna może spowodować u niemowlęcia kolkę, trudności w oddychaniu oraz nadmierne pobudzenie.

Podczas połogu kobieta nie powinna poddawać się działaniu promieni UVA, ponieważ podniesiony poziom melaniny w jej organiźmie może sprawić, że na skórze pojawią się brzydkie plamy.

Celina Trojan, położna

Redakcja poleca

REKLAMA