Polki.pl
kom. (0)
530

Giardioza

(giardiosis)

Opis choroby

Giardioza to choroba pierwotniakowa jelita cienkiego i dwunastnicy. Chorobę wywołuje pierwotniak z gatunku Giardia intestinalis. Choroba dotyczy osób przebywających w krajach rozwiniętych jak i w mniej rozwiniętych. Cykl życiowy pierwotniaka obejmuje dwie jego postacie- cysta i trofozoit. W jednym wypróżnieniu może być znaczna liczba cyst (nawet wiele milionów). Zarażenie szerzy się drogą pokarmową (woda, skażone ręce- kontakt bezpośredni).

Objawy - Giardioza

Wyróżnia się 4 postacie kliniczne giardiozy:

 1. bezobjawowa,
 2. ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy :
 • biegunka,
 • ból nadbrzusza,
 • wymioty,
 • spadek masy ciała,
 • brak apetytu.
 1. przewlekły zespół objawów że strony przewodu pokarmowego razem z zaburzeniem wchłaniania
 2. pozostałe objawy:
 • zapalenie stawów,
 • pokrzywka.

Leczenie

Rozpoznanie choroby obejmuje wykrycie antygenu G.lamblia w stolcu (może być wynik fałszywie dodatni), wykazanie cyst lub trofozoitów w stolcu. Badanie stolca na obecność cyst wykonuje się co drugi dzień. Do badania należy oddać trzy próbki stolca. Warto pamiętać o tym, że badanie stolca należy przeprowadzić u wszystkich osób, które mieszkają z chorym.    W niektórych przypadkach wykonuje się badanie morfologiczne wycinka błony śluzowej dwunastnicy lub jelita cienkiego.

Leczenie dotyczy osoby zarażonej jak i pozostałych członków rodziny (zarażonych)- nawet jeśli u nich nie wystąpiły objawy giardiozy. U chorych prowadzi się leczenie przeciwpierwotniakowe (metronidazol, tynidazol, furazolidon). Po zakończeniu terapii (po 2-4 tygodniach od zakończenia)  konieczny jest kontrolny test antygenowy lub badanie stolca. Jeśli badanie wykazuje brak pierwotniaka oznacza to skuteczność terapii w pozostałych przypadkach należy przeprowadzić leczenie.

Profilaktyka - Giardioza

Zakaz kąpieli w kąpieliskach przez chorych do 14 dni od ustąpienia objawów.

Mycie warzyw i owoców.

Unikanie picia wody nieznanego pochodzenia.

Unikanie pokarmów nieznanego pochodzenia.

Warto wiedzieć

U dzieci może doprowadzić do upośledzenia rozwoju fizycznego. Nawroty choroby mogą nie dawać objawów. Nawrót choroby po leczeniu może pojawić się po 2-8 tygodniach od zakończenia leczenia. Możliwe jest zarażenie człowieka od chorego zwierzęcia lub na odwrót.

Zobacz także

Tagi

Indeks alfabetyczny chorób


Skomentuj Giardioza

Autor
Treść
Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl