Polki.pl
kom. (5)

Erytrocyty w moczu

Erytrocyty w moczu

Jestem w 32. tyg. ciąży i podczas ostatnich badań moczu zostały wykryte erytrocyty św. i wył. 10-15 w polu widzenia. Mój ginekolog nic na to nie poradził, ale martwię się, czy to nie zaszkodzi dziecku, albo nie wywoła przedwczesnego porodu. Proszę o poradę i z góry

Ilona

Czemu pani się martwi? Przecież lekarz też ukończył medycynę. Proszę mu trochę zaufać. Myślę, że nic na to nie poradził, ponieważ zdarza się tak, że w moczu ciężarnych są pojedyncze krwinki w polu widzenia i jest to wynikiem nieprawidłowego pobrania próbki moczu do badania lub wysokobiałkowej diety w dniu poprzedzającym badanie. Myślę, że warto byłoby jednak powtórzyć badanie i by uniknąć błędnego wyniku związanego z nieprawidłowościami pobrania moczu, aby było ono w pełni miarodajne i obiektywne. Mocz należy pobierać rano, po uprzednim podmyciu krocza zwykłą wodą, do specjalnie do tego celu przeznaczonego pojemnika zakupionego w aptece, bądź wydanego przez laboratorium, w którym wykonywane będzie badanie. Najlepiej pobrać do badania środkowy strumień moczu, ze względu na to, iż strumień początkowy oraz końcowy mogą być zanieczyszczone białkiem lub bakteriami znajdującymi się w okolicy krocza. Powinien on być dostarczony do laboratorium możliwie jak najszybciej. Ponieważ zdarza się, że obecność erytrocytów w moczu może świadczyć o kolce nerkowej, kamicy nerkowej i zakażeniu układu moczowego (tylko przy tych schorzeniach też są dodatkowe objawy, np. bakterie w moczu, silne bóle w okolicy nerek, częste oddawanie moczu, pieczenie przy oddawaniu moczu itp.). Erytrocyty mogą też pojawić się w moczu, jeśli kobieta przyjmuje lek - heparynę.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna

Nie znalazłaś/eś odpowiedzi na nurtujące Ciebie pytanie - ZADAJ PYTANIE!

Oceń2.33 / 3
Redakcja poleca

Podobne w temacie Ciąża

Skomentuj Erytrocyty w moczu

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 18 Maj 12, 16:22
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Erytrocyty w moczuja dziś odebrałam wyniki i napisane jest, że krwinek czerownych jest do 50 świeże w r. to chyba r. nie mogę rozszyfrować tej litery. to chyba barzo zły wynik?
Gość We-Dwoje.plania
Czwartek | 1 Mar 12, 12:53
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.plania
Re: Erytrocyty w moczuspokojnie ja tez tak mialam i mam teraz urinal biore i wszystko jest ok
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 12 Maj 11, 08:22
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Erytrocyty w moczuMysle ze tak moze byc.Ja pamietam ,ze jeszcze kiedy nie byłam w ciazy maiłam problemy z pecherzem to własnie lekarz wspominał o szczepionce urovaxom na takie dolegliwosci i przypadłości ze strony pęcherza.Bede musiała do tego powrócic.
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 13 Maj 11, 11:09
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Erytrocyty w moczuErytrocyty w moczu to nie przelewki, bo mogą świadczyć o kamicy. Często krwiomocz jest też obserwowany przy silniejszych zakażeniach pęcherza, ale to też trzeba wtedy szybko do lekarza. Na szczescie pierwszy trymestr za Tobą, więc już leki można stosować. Profilaktycznie ProUro żurawinowe z witaminą C łykaj, bo by sytuacja się nie powtórzyła :-)
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 19 Lis 09, 20:30
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Erytrocyty w moczumam erytrocyty właściwie cały czas w moczu
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Erytrocyty w moczu

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl