Dzień Matki - kult od starożytności

To niezwątpienia najważniejsza i najbliższa osoba w naszym życiu. Niestety często nie doceniana. Zdarza się, że dopiero z biegiem czasu uświadamiamy sobie kim dla nas jest, i jak wiele jej zawdzięczamy. Watro pamiętać o tym szczególnie w dniu jej święta, które w Polsce obchodzone jest 26 maja.
/ 26.05.2010 15:39

To bez wątpienia najważniejsza i najbliższa osoba w naszym życiu. Niestety często nie doceniana. Zdarza się, że dopiero z biegiem czasu uświadamiamy sobie kim dla nas jest, i jak wiele jej zawdzięczamy. Watro pamiętać o tym szczególnie w dniu Jej święta, które w Polsce obchodzone jest 26 maja.

Starożytna historia

Pierwszy Dzień Matki najprawdopodobniej jak wiele innych tradycji wywodzi się ze starożytności. Już wtedy wielką opieką i kultem otaczano matki boginie. Celebrowano także święto Matki Natury. Odbywały się uroczystości, które miały na celu okazywanie szacunku w postaci ofiar. Najważniejszym momentem spotkania było palenie zgromadzonych datków i złożenie hołdu bogini Rei, żonie Kronosa, będącej matką wszechświata oraz wszystkich bóstw.

Inaczej nieco wyglądał sposób obchodzenia święta matki w Rzymie. Zwyczaj, który istniał nakazywał obchodzenia święta bogini Cybele. To ją uważano za matkę bogów. Okres kultu nazywany był Hilariami i trwał 3 dni. Bardzo prawdopodobne, że był to jakiś tydzień przed dzisiejszym polskim świętem.

Powrót obrzędów

Póżniej zwyczaj zanikł. Powrócił dopiero w XVI wieku. Jako pierwsi przypomnieli sobie o nim Anglicy i Szkoci. Nosił on dość specyficzną nazwę zaczerpniętą jakby z popołudniowych herbatek, „Mothering Sudany” (Niedziela u Matki). W dodatku jego czas przypadał w każdą czwartą niedzielę Wielkiego Postu.

Wolne z okazji Dnia Matki

Dzień, w którym obchodzono święto był wolny od pracy tak, żeby każdy mógł odwiedzić swoją rodzicielkę. Do niedzielnej tradycji należało- podobnie jak dzisiaj - składanie kwiatów, podarunków i słodyczy. Dzieci otrzmywały w zamian od matki błogosławieństwo na dalszą, samodzielną drogę życiową.  Dzień wolny od pracy miały również służące i parobkowie. Oni także mogli spotkać się w tym dniu z dawno nie widywaną rodziną. Z okazji święta matki przygotowywano specjalne „matczyne ciasta”, jeżeli w odwiedziny do domu jechała dziewczyna.

Kolejne zaniechanie tradycji

Zwyczaj odwiedzania matek podczas Welkiego Postu zanikł pod koniec XIX wieku. Powrócił dopiero po II wojnie światowej i na nowo przypomniał o niebagatelnej roli kobiet otaczających troską dzieci. Możliwe, że miało to związek ze zmianą wartości. Ponadto po wojnie kobiety rodzące dzieci stały się cennnym narodowym surowcem.

Amerykańska wersja

Europejska historia święta matki ma się zupełnie inaczej niż za oceanem. Tam celebracja zaczęła się w połowie XIX wieku. W 1858 roku Ann Maria Reeves Jarvis, nauczycielka - ogłosiła „Dni Matczynej Pracy”. Czternaście lat później, dokładnie w 1872 roku Julia Ward Howe promowała „Dzień Matek dla Pokoju” .

Spory wokół Dnia Matki

Oficjalny dzień, w którym matki mogły zacząć obchodzić swoje święto za oceanem ustanowiono dopiero w 1905 roku. Stało się to dzięki zasługą Ann Marie Jarvis - córki Ann Jarvis.
Z czasem zwyczaj świętowania tego dnia rozpowszechnił się niemal na cały kraj, zaś w 1914 roku,  Kongres Amerykański uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.

Dzisiaj Dzień Matki obchodzony jest w ponad 40 krajach na świecie. Często są to daty nie zbiegające się z Polską data Dnia Matki, ale obchodzone wiosną.

Fot. mwmedia

Redakcja poleca

REKLAMA