Polki.pl
kom. (22)

Dziedziczenie

Śmierć bliskiej osoby to przykre wydarzenie, które wywołuje nie tylko określone skutki w sferze emocjonalnej, ale również poważne skutki prawne. Z chwilą śmierci prawa przysługujące zmarłemu przechodzą bowiem na jego spadkobierców. Jak się zabrać do całej sprawy, aby szybko i bez komplikacji wejść w posiadanie majątku zmarłego?

dziedziczenieKrąg spadkobierców

Przede wszystkim należy zacząć od tego kto dziedziczy po zmarłym? Jeśli zmarły pozostawił testament – to dziedziczenie następuje zgodnie z wolą zmarłego. Natomiast jeśli spadkodawca nie rozporządził swoim spadkiem krąg spadkobierców wyznacza ustawa.
W pierwszej kolejności do dziedziczenia powołani są zstępni (dzieci, wnuku, prawnuki) i małżonek. Jeśli zmarły nie posiadał własnych dzieci – do spadku dochodzą wraz z małżonkiem jego rodzice i rodzeństwo. Natomiast jeśli zmarły nie miał ani żony, ani dzieci, ani rodziców, ani rodzeństwa – to spadek przypada dla gminy.

Co wchodzi w skład spadku?

W skład spadku wchodzą wszystkie prawa i obowiązki, które nie wygasły w chwili śmierci spadkodawcy. Oznacza to, że spadek stanowią nie tylko aktywa – ale i długi, które pozostawił po sobie zmarły.

Zakres dziedziczenia długów zależy od tego jaki wybierzemy sposób przyjęcia spadku. Sposób przyjęcia spadku może wynikać albo z mocy prawa, albo z oświadczenia złożonego w sądzie lub u notariusza.

Prawo wyróżnia trzy sposoby przyjęcia spadku:
- przyjęcie wprost: spadkobierca odpowiada całym swoim majątkiem za długi spadkowe
- przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza: spadkobierca odpowiada za długi spadkowe do wartości czynnej spadku. Oznacza to, że w najgorszym wypadku długi spadkowe pochłoną jedynie majątek spadkowy.
- odrzucenie spadku: spadkobierca nie dziedziczy, jest traktowany przez prawo tak jakby nie dożył chwili otwarcia spadku. Nasze prawo nie przewiduje możliwości odrzucenia spadku na rzecz konkretnej osoby.

Na złożenie oświadczenia spadkobierca ma 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o śmierci spadkodawcy. W przypadku braku oświadczenia - spadek z mocy prawa zostaje przyjęty wprost.

spadekCo trzeba zrobić aby nabyć spadek?


Należy wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. Właściwy jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego. Jeśli jednak wszyscy spadkobiercy zamieszkują w okręgu innego sądu – można wnosić o przekazanie sprawy do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania spadkobierców.

Do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku należy dołączyć odpis aktu zgonu zmarłego oraz odpisy aktów USC spadkobierców (odpisy aktów urodzenia lub odpisy aktów małżeństwa). Od wniosku sąd pobiera opłatę w kwocie 50 zł.

Postępowanie kończy się wydanie przez sąd postanowienia, które stwierdza kto nabył spadek po spadkobiercy i w jakim ułamku. W tym postępowaniu sąd nie zajmuje się badaniem co wchodzi w skład spadku, ani jak ten spadek podzielić.

Pozostałe obowiązki

W ciągu 30 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia o nabyciu spadku spadkobiercy mają obowiązek rozliczyć się z urzędem skarbowym. W przypadku spadków otwartych (dzień śmierci) po
1 stycznia 2007 roku najbliższa rodzina (tzw. grupa podatkowa zero) jest z mocy ustawy zwolniona od podatku, ale nie zwalnia ich to z obowiązku złożenia stosownej deklaracji podatkowej.
Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu spadkobiercy mogą również przystąpić do podziału spadku. Jeśli jest między nimi zgoda – mogą dokonać umownego podziału spadku. Jeśli nie ma zgody – ponownie należy zwrócić się do sądu z wnioskiem o dział spadku.
Oceń3.71 / 17

Podobne w temacie Prawo spadkowe

  • ZachowekZachowekRelacje rodzinne mogą spowodować, że nieoczekiwanie spadek wolą zmarłego przypadnie albo tylko niektórym ze...
  • Jak napisać testament?Jak napisać testament?Sprawdź, jak napisać testament, żeby twoja ostatnia wola była zachowana w sposób zgodny z prawem.
  • Uchylenie lub zmiana orzeczenia o stwierdzeniu nabycia spadkuUchylenie lub zmiana orzeczenia...Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku odzwierciedla przejście praw spadkowych, które nastąpiło z mocy...
  • Zrzeczenie się dziedziczeniaZrzeczenie się dziedziczeniaCo do zasady najbliżsi zmarłego zostają powołani do dziedziczenia na podstawie ustawy. Spadkobierca nie musi...

Skomentuj Dziedziczenie

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 13 Cze 14, 12:32
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: DziedziczenieWitam dwa tygodnie temu zmarła siostra mojej mamy która zostawiła po sobie długi ,ma syna ,córkę i wnuki którzy zrzekną się spadku po zmarłej a raczej długów , moje pytanie jest takie czy długi przechodzą w tej sytuacji na moją mamę ,tatę moją siostrę jej syna , męża i na mnie moje dzieci i męża ?
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 10 Lis 14, 22:11
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: DziedziczenieW takiej sytuacji jedyne, co mogę poradzić, to skontaktować się z dobrym adwokatem, który zajmuje się prawem spadkowym. Wierzę, że pomoże Marek Bednarczyk z Warszawy, bo jest ekspertem w tym właśnie zakresie prawa. Jest niestety wiele paragrafów, ale myślę, że pan Marek, który pomógł mojemu przyjacielowi w równie zawiłej sytuacji związanej z...
smerfetka0066
Wtorek | 25 Lis 14, 19:05
0    nie oceniono 0
smerfetka0066
Re: DziedziczenieWydaje mi się, że przechodzą. Kuzynka znajomej odziedziczyła długi ciotki, której w ogóle nie znała, ale jako, że była jedyną spadkobierczynią musi spłacać długi ( mimo, że nawet nie wiedziała o istnieniu tej ciotki). Macie pół roku od śmierci na zrzeczenie się spadku więc radze się pospieszyć, bo formalności mogą ciągnąc się w nieskończoność....więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 8 Sty 14, 17:21
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Dziedziczenieczy dziedzicza bratankowie po zmarlym wujku jesli nie sa wyszczegolnieni w postanowieniu sadowym
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 26 Wrz 13, 20:47
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: DziedziczenieMam pytanie rodzice zapisali siostrze wszystko czy mam prawo do jakiej kolwiek splaty ze strony siostry
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 16 Gru 12, 22:52
-1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Dziedziczeniemam pytanie umiera pan X dziedziczy pan a b i c ,później umiera pan c ja po nim dziedziczę ,jeżeli pan X miał dług czy ja go również odziedziczyłem
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 10 Maj 12, 09:47
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Dziedziczeniezachowek
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 10 Maj 12, 09:46
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Dziedziczeniezachowek
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 16 Mar 11, 19:39
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Dziedziczeniezmarly wujek nie mial zony,dzieci, rodzicow , jest testamen ale notariusz jest nieznany, co robic
gosia
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 27 Lut 11, 12:38
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Dziedziczeniejeśli zmarły brat nie ma żony i dzieci ,a przy podzieleniu żyła jeszcze matka i zmarła w niedługim czasie kto dziedziczy?
izabela121180
Piątek | 15 Paź 10, 10:39
0    nie oceniono 0
izabela121180
Re: Dziedziczenieczy dostane odpowiedz na moje pytanie,pozdrawiam...
izabela121180
Czwartek | 14 Paź 10, 16:23
0    nie oceniono 0
izabela121180
Re: Dziedziczeniemoj maz zmarl niecaly rok temu rodzice przepisali mu w 2007 roku majatek dom i ziemie,mamy dwujke dzieci wiek 9 i 7 latek bylam malzonka niepelne 10 lat zalozylam sprawe o spadek ,ale chcialam sie przed dowiedziec komu sie nalezy majatek,czy rodzice zmarlego syna umia go dostac spowrotem???
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 3 Mar 11, 15:58
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Dziedziczeniecały majątek należy się Pani i waszym dzieciom . Przepisany majątek staje się własnością obdarowanego (chyba że umowy świadczą inaczej).
prawnik ds. spadków
Wtorek | 31 Sie 10, 22:56
0    nie oceniono 0
prawnik ds. spadków
Re: DziedziczenieZe swojego doświadczenia wiem , że spisanie testamentu to czasem dopiero początek bardzo skomplikowanej często sprawy , zwłaszcza gdy był spisywany w obecności świadków . w takich sprawach niezbędna jest pomoc prawnika.

W razie problemów proszę pisać: damia@poczta.onet.pl - teren całego kraju
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 26 Maj 10, 12:52
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: DziedziczenieSpadkobiercy zwolnieni są od podatku.Jeśli jednak sąd zlecił wycenę nieruchomości dla U.S. przez biegłego rzeczoznawcę a ten życzy sobie zaliczkowo 1500 zł- kto pokrywa koszty?Moich rodziców nie stać nawet na tą zaliczkę, mimo, że są obecnie w posiadaniu dwóch mieszkań własnościowych (z czego jedno odziedziczył tata po swoich rodzicach).Jak...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 16 Kwi 10, 13:39
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Dziedziczenieteściowie przed ślubem przepisali mojemu mężowi gospodarstwo o dom. Kto dziedziczy po jego śmierci?
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 15 Mar 10, 21:34
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: DziedziczeniePrzeszlo tydzien temu zmarl moj maz, ktory prowadzil gospodarstwo rolne i pozostawil dlugi. Wiec chcialam zapytac czy przy sprawie spadkowej komornik ma prawo spicac caly majatek? przy czym pobiera 1500 zl.
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 4 Sty 10, 11:48
+2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Dziedziczenieod dwoch lat siostra nie zyje,byla zamezna dzieci niemieli czynaezy mi sie spadek po siostrze/
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 24 Cze 09, 19:24
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Dziedziczeniejak uniknac splaty zadlurzenia kredyty po zmarlym bracie i czy mam taki obowiazek jezeli spadek nie zostal przyjety
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 8 Cze 09, 09:12
0    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: DziedziczenieParę lat temu zmarła moja matka nie pozostawiając testamentu, a ja byłam jeszcze dzieckiem. Niedawno dowiedziałam się ze przysługuje mi jakąś ziemia, ale nikt nie chce udzielić mi rzetelnej informacji. Gdzie mogłabym uzyskać informacji?
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 4 Cze 09, 16:30
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Dziedziczenie"jeśli spadkodawca nie rozporządził swoim spadkiem krąg spadkobierców wyznacza ustawa.
W pierwszej kolejności do dziedziczenia powołani są zstępni (dzieci, wnuku, prawnuki) i małżonek"
a co jeśli spadkodawca żył w konkubinacie ? czy konkubina mojego ojca też coś dziedziczy z mocy ustawy ??
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 9 Kwi 09, 22:36
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Dziedziczeniea co jezeli zmarly posiadal dziecko, ale ono nie zyje ?? Rowniez dziedzicza rodzice i rodzenstwo ??
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Dziedziczenie

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl