Polki.pl
kom. (7)

Dieta wegańska jest niebezpieczna!

Okazuje się, że jedzenie samych tylko warzyw i owoców, zamiast odchudzić może utuczyć i zniszczyć zdrowie.

Dieta wegańska jest niebezpieczna!

depositphotos.com

Jest wiele powodów, dla których ludzie decydują się przejść na dietę wegańską. Argumenty o zdrowej zieleninie (w przeciwieństwie do czerwonego mięsa), współczucie dla zwierząt, strach przed antybiotykami i sterydami pakowanymi w trzodę chlewną a także obietnica utraty kilogramów – to najpopularniejsze z nich. I choć zwolennicy będą piać nad korzyściami z diety wegańskiej, obiektywna prawda wydaje się być daleka od optymizmu.

Co to jest weganizm?

Aby nie mylić z wegetarianizmem, dieta wegańska wyklucza nie tylko mięso i ryby, ale także wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego a więc nabiał, jajka, mleko, masło, żelatynę... i wszystkie pokarmy, które jeden z tych składników zawierają ( a zatem olbrzymią większość ciast, makaronów, dżemy, itd.). W Stanach z praktykowania diety wegańskieji słyną Bill Clinton, Michelle Pfeiffer a także Megan Fox, która jednak ostatnio skruszona powróciła do steków.

I owszem, odżywianie się głównie owocami, warzywami i produktami mącznymi może mieć dla ciała sporo korzyści. Utrata wagi, zdrowszy układ krążenia, niższe ryzyko cukrzycy a nawet nowotworu to częste skutki uboczne weganizmu.

Weganin nowoczesny

Problem polega wszak na tym, że aby żyć zdrowo z tak ograniczonym zakresem pożywienia trzeba by prowadzić farmerski tryb życia, cały rok mieć dostęp do świeżych owoców i warzyw i najlepiej wypiekać z pełnoziarnistych mąk różnego rodzaju chleby, placki i inne produkty zbożowe. Bo nie da się ukryć, że dwa jabłka, ogórek i pszenny chleb potrzeb pokarmowych człowieka nie pokryją. A tak właśnie dietę wegańską wciela w życie ogromna rzesza odchudzających się kobiet.
Na samych warzywach żaden człowiek w naszej szerokości geograficznej nie wytrzyma, więc zwykle prędzej czy później zaczyna się podjadanie wszystkiego co się da, co jest bezmięsne – chipsów, słodyczy, paluszków, orzeszków, itd. Z głodu nie umieramy, ale masa ciała nie spada, a może wręcz rosnąć. Na dodatek, po pwenym czasie jak w banku mamy deficyt witamin z grupy B, żelaza, cynku, wapnia a także niezbędnych organizmowi kwasów tłuszczowych.

Czy się da?

Oczywiście. Białko zwierzęce nie jest nam koniecznie potrzebne, bo pełen garnitur aminokwasów uzyskamy łącząc odpowiednie warzywa strączkowe (fasola, groch, soja, soczewica) z produktami zbożowymi (ryż, kasza gryczana, jęczmienna, jaglana). Potrzebna jest jednak dogłębna wiedza co z czym łączyć i w jakich proporcjach aby szkody na zdrowiu sobie nie wyrządzić.

Niestety trzeba by być naukowcem i dietetykiem, aby mieć pewność, że w długim okresie czasu nie niszczymy swojego organizmu.Niedobory zwykle bowiem powstają bardzo powoli i pokazują się wyraźnie dopiero, gdy sytuacja jest już bardzo groźna i cierpimy na zaawansowaną anemię, niedoczynność tarczycy czy problemy z sercem spowodowane zbyt niskim poziomem dobrego cholesterolu. Ludzie początkujący przez pierwsze sześć miesięcy często czują się świetnie tracą wagę i detoksykując organizm, zaś dopiero po roku czy dwóch odczuwają spadki energii, obniżenie odporności, problemy z koncetracją, itd.

Czy wegetarianizm jest lepszy?

Nie ulega wątpliwości, że im bardziej różnorodna dieta, tym lepiej. Wegetariaznim dopuszczając produkty mleczne i jaja, a w niektórych przypadkach nawet i ryby, stanowi znacznie mniejsze zagrożenie dla zdrowia i może przynieść wymierne korzyści zwiazane z rezygnacją z tłustego, naszpikowanego hormonami mięsa oraz chemicznie wzbogacanych wędlin.

Praktyka pokazuje jednak, że i u wegetarian obserwuje się często niedobory wynikające z nieprawidłowej konstrukcji jadłospisu a także przyrosty wagi związane z zaspokojaniem ciągłego głodu przez podjadanie. Wydaje się więc, że jedzenie niewielkich ilości chudego mięsa a także pozostawienie w jadłospisie tłustych ryb, nabiału i szczególnie zdrowych jaj, to lepsza metoda aby zapewnić sobie i zdrowie, i sylwetkę – jedząc białko mięsne czujemy się bowiem bardziej syte i mniej podjadamy.

Oceń2.00 / 11

Podobne w temacie Dieta

  • Zioła na odchudzanieZioła na odchudzaniePicie naparów z suszonych roślin może wspomóc walkę z nadmiarem kilogramów. Zobaczcie, jakie zioła na...
  • Chude mięsa na WielkanocChude mięsa na WielkanocKuchnia wielkanocna obfituje w mięso wieprzowe: szynki, kiełbasy, schab. A co wy na to aby zamiast potraw z...
  • Jedzenie przed treningiem - tak czy nie?Jedzenie przed treningiem - tak...Lepiej zacząć trening na czczo, czy po posiłku? Zobaczcie 5 faktów i mitów o jedzeniu przed treningiem.
  • Dieta na bezsennośćProdukty na dobry senCierpisz na bezsenność? Przyjrzyj się temu, co jesz. To co jemy często przekłada się na jakość snu, chociaż...

Skomentuj Dieta wegańska jest niebezpieczna!

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 9 Sty 15, 10:08
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Dieta wegańska jest niebezpieczna!Co za bzdury. Żadnego naukowego podejścia. Pitu pitu...
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 25 Gru 14, 22:25
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Dieta wegańska jest niebezpieczna!aleś Ty głupia
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 9 Sty 13, 22:48
+3    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Dieta wegańska jest niebezpieczna!Na samych warzywach faktycznie ciężko wytrzymać- dlatego tak ważne jest jedzenie gęstych odzywczo, dojrzałych (!) bananów i/lub brązwego ryżu.
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 9 Sty 13, 22:45
+9    oceniono 13 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Dieta wegańska jest niebezpieczna!Biało z mięsa i mleka powoduje nowotwory, cukrzycę, choroby układu kążenia (zawały)- a niby vege jest niebezpieczne? hahahahahaha!
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 22 Gru 12, 22:13
+6    oceniono 6 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Dieta wegańska jest niebezpieczna!bzudry, goryle jedza tylko liscie i owoce i sa sile i zdrowe
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 19 Gru 12, 12:28
+4    oceniono 4 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Dieta wegańska jest niebezpieczna!co za idiotyczny pomysł.
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 24 Sie 12, 11:53
+6    oceniono 6 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Dieta wegańska jest niebezpieczna!bzdury
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Dieta wegańska jest niebezpieczna!

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl