Czarny kontra czerwony w salonie

Pobudzające i elektryzujące zestawienia kolorystyczne mogą dodawać nie tylko charakteru, ale też energii. Jeśli lubisz odważne połączenia i masz własny, wyjątkowy styl, to zaaranżuj wnętrze w kontraście zmysłowej czerwieni i eleganckiej czerni.
/ 15.07.2010 07:48

Pobudzające i elektryzujące zestawienia kolorystyczne mogą dodawać nie tylko charakteru, ale też energii. Jeśli lubisz odważne połączenia i masz własny, wyjątkowy styl, to zaaranżuj wnętrze w kontraście zmysłowej czerwieni i eleganckiej czerni.

Kolor czerwony od zawsze był synonimem gorącego i niepokojącego temperamentu. 
Czerń to natomiast elegancja, powaga i luksus. Połączenie tych dwóch barw to niemal mieszanka wybuchowa, jednak przy odrobinie wyczucia można uzyskać zniewalający efekt. Wnętrze urządzone w takich barwach jest nowoczesne i oryginalne. Tak mocne akcenty są opozycją dla wszechobecnego ostatnio stylu skandynawskiego i jasnych przestrzeni. Świetnie komponują się z popularnym minimalizmem i stylem glamour. Wnętrze czarno-czerwone jest zdecydowane, dynamiczne i pobudzające – to propozycja dla osób odważnych, aktywnych i pewnych siebie.

Ponadczasowy kontrast czerni z czerwienią wykorzystał Christian Laboutin projektując najsłynniejsze na świecie szpilki. Czerwona podeszwa stała się symbolem luksusu i seksapilu. Takie buty dodają kobiecie drapieżnego i zmysłowego charakteru. Te same skojarzenia można przenieść do mieszkania dekorując je w zdecydowanych barwach. Jeśli nie posiadasz funduszy na duży remont możesz zaaranżować wnętrze samodzielnie, odpowiednio dobierając dodatki. 

Stosując tak odważne połączenie kolorystyczne należy kierować się umiarem, tak aby czerwony w efekcie nie drażnił, a czarny nie przytłaczał. Dobrą bazą jest biel, która rozświetli pomieszczenie. Ściany w całości pomalowane na czerwono lub czarno można zastosować, ale nie w całym pomieszczeniu. Lepiej przełamać je kontrastowymi wzorami graficznymi. Świetnie sprawdzą się łatwe w użyciu welurowe naklejki w modne wzory kwiatowe lub barokowe. Dopełnieniem powinien być jeden mocny akcent np. czerwona sofa lub czarne fotele i dodatki w takim samym kolorze – wazony, lampy, poduszki, dywany.

- Należy też zwrócić uwagę na różnorodność faktur, struktur , które nadają kolorom nasycenia lub je tłumią. Ten sam kolor czerwony będzie wyglądał inaczej na matowej tapecie, czy welurowej naklejce, a inaczej na obiciu połyskującej skórzanej kanapy. Wszelkie struktury z połyskiem nadają mocniejszego wyrazu kolorom, natomiast matowe powierzchnie sprawiają wrażenie bardziej zgaszonych. Pamiętajmy też o tym, żeby kontrastowe wnętrza urządzać z wyczuciem, ponieważ mocne kolory w dużych ilościach i  nasyceniach stają się po dłuższym czasie męczące dla oka- tłumaczy Anna Ostapowicz, stylistka klimatydomu.pl

W barwach kontrastowych najlepiej urządzić salon, w którym organizujemy przyjęcia i spotykamy się z przyjaciółmi. Stworzymy znakomitą atmosferę do spotkań i imprez. Punktowe oświetlenie, duże wzory na ścianach i minimalistyczne meble przywołają we wnętrzu nowoczesny, klubowy klimat. Jeśli nie dysponujemy dużym pokojem wykorzystajmy maksymalnie przestrzeń, wybierając modułowe meble, niskie stoliki i kanapy. Świetnie sprawdzi się płaski telewizor plazmowy, który zabiera znacznie mniej miejsca od tradycyjnego „pudła”. Błyszczące powierzchnie mebli dodadzą wnętrzu głębi, a wizualny efekt powiększenia uzyskamy wieszając w centralnym punkcie duże lustro. Uważajmy jednak na kolor czarny, który optycznie zmniejsza pomieszczenia, zdecydujmy się na dodatki w tym kolorze, a postawmy na białe ściany z czerwonymi akcentami.

fot klimatydomu


Redakcja poleca

REKLAMA