Polki.pl
kom. (18)

Chrapanie u dziecka

Gdy chrapią dziadkowie i babcie, pobłażliwie uśmiechamy się tylko i wiemy, że spędzona w ich towarzystwie noc na pewno nie należałaby do przespanych. Ale gdy chrapie nasze dziecko, budzi to w nas uczucie niepokoju. Czy oby na pewno wszystko jest w porządku?

Chrapanie groźniejsze niż się wydaje?
Oczywiste wydaje nam się chrapanie, które występuje u osób dorosłych, ale żeby dzieci chrapały? Trudno nam jest to zrozumieć i najczęściej obawiamy się, że dziecku coś może dolegać. I słusznie, bo faktycznie chrapanie u malucha prawie w każdym wypadku jest oznaką jakiejś możliwej dolegliwości. Nasze obawy mają także nie tylko intuicyjne, ale głównie naukowe uzasadnienie. Jak wykazały przeprowadzone na grupie zdrowych dzieci badania naukowe, nocne chrapanie podczas snu pogarsza ich sprawność umysłową. Po takiej przechrapanej nocy, dziecko jest apatyczChrapanie u dzieckane. Ma problemy z wstaniem z łóżka rano, trudno jest mu się skoncentrować na czymkolwiek, a tym bardziej na nauce. Mimo snu, nie jest wypoczęte. Dlatego jeśli zauważymy, że nasze dziecko chrapie w czasie snu, nie lekceważmy tego objawu i udajmy się do lekarza, który ustali przyczynę zachodzenia takiego procesu. Tym bardziej, że czasem chrapanie może świadczyć o zachodzących w organizmie malucha zmianach.

Dlaczego dziecko chrapie?
Przyczyn chrapania u dziecka może być kilka. Każda z nich może stanowić o odrębnej przypadłości dziecka.
Problemy z migdałem
Najczęstszym powodem chrapania u dziecka jest przerośnięty trzeci migdałek. Jeżeli podczas wizyty u lekarza internisty występuje takie podejrzenie, konieczne jest dalsze pokierowanie do specjalisty - laryngologa. Nie zawsze lekarz na podstawie samego tylko obejrzenia gardła dziecka, będzie mógł wystawić diagnozę. Dlatego czasem w przypadku niejasności konieczne będą badania. Tylko one pomogą w ustaleniu prawidłowej diagnozy. Jakie to badania? Pierwsze z nich to wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Drugie może być wykonane przez laryngologa i polega na oglądaniu dróg oddechowych dziecka światłowodem. Jeśli badania wykażą przerost trzeciego migdała, lekarz może zalecić jego operacyjne usunięcie. Ale nie zawsze takie działanie jest konieczne. Czasem wystarczy dobranie odpowiedniego leczenia i migdałek wraca do swoich pierwotnych rozmiarów. Oczywiście ile szkół, tyle nauk, dlatego zdania rodziców i lekarzy są podzielone. Jedni wolą poddać dziecko zabiegowi i usunąć migdałka raz na zawsze, inni nie chcą sięgać po aż tak radykalne środki.
Wiotkość krtani
Jest kolejnym z możliwych powodów chrapania. Nie jest to przypadłość, która wymaga szczególnego leczenia w wypadku, gdy dotyka małych. Wtedy zanika samoistnie wraz z ukończeniem przez dziecko 2-go roku życia. O wiotkości tkanek krtani może świadczyć nie tylko nocne chrapanie, ale ciężki oddech dziecka w ciągu dnia, częste zapadanie na infekcje dróg oddechowych i trudności z prawidłowym oddychaniem podczas ich przechodzenia.
Jest alergikiem
Inna przyczyna to fakt, że dziecko jest alergikiem. Wtedy chrapanie jest spowodowane utrudnionym przepływem powietrza przez nos dziecka z uwagi na silny obrzęk jego śluzówki. Taka sytuacja wymChrapanie u dzieckaaga wizyty u alergologa dziecięcego i ustalenia prawidłowego leczenia. A to będzie możliwe dopiero po poddaniu dziecka testom alergicznym, na podstawie których specjalista będzie mógł określić źródło uczulenia dziecka.
Ma skrzywioną przegrodę nosową
W wypadku ustalenia takiej przyczyny chrapania u dziecka nie ma leczenia farmakologicznego. Pomóc może jedynie zabieg operacyjny, który przeprowadzany jest w systemie „chirurgii jednego dnia”. Skrzywiona przegroda nosowa może być operowana tylko u dzieci większych, czyli po ukończeniu 7 roku życia.
Jest przeziębione
Ale nie zawsze przyczyny chrapania mogą być aż tak niepokojące. Czasem, choć może nam się to wydawać zbyt proste, dziecko chrapie, ponieważ jest przeziębione. Meczący je w takim stanie katar, jest dla niego sporą przeszkodą w łatwym oddychaniu. Śluzówki są silnie obrzęknięte i nie pozwalają na prawidłowy przepływ powietrza. O ile w ciągu dnia dziecko zazwyczaj stoi, biega lub siedzi, wtedy łatwiej mu oddychać, jest w ruchu. Nos oczyszcza się nieustannie. W porze nocnej, gdy maluch leży w łóżku, trudniej mu oddychać w takiej pozycji, nawet mimo naszych usilnych prób podkładania jaśków i poduszek, aby głowa znajdowała się trochę wyżej od reszty ciała. Wtedy dziecko mogłoby łatwiej oddychać. W razie chrapania spowodowanego przeziębieniem dziecko przestaje chrapać wraz z ustaniem choroby.

Chociaż chrapanie jest zdecydowanie bardziej uciążliwe dla osób, które nie chrapią, mają bowiem problem ze spokojnym snem słuchając tak irytujących dźwięków pochrapywania, to jak widać czasem chrapanie może być dla nas, dla rodziców informacją, że bez naszego wsparcia i konsultacji lekarskiej niestety się nie obejdzie. W każdym z podanych przypadków konieczna jest nasza stała obserwacja malucha. Tylko wtedy będziemy mogli zadziałać w najwłaściwszym momencie i pomóc naszemu dziecku.

mwmedia
Oceń3.44 / 32
Redakcja poleca

Podobne w temacie Zdrowie i rozwój

Skomentuj Chrapanie u dziecka

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 5 Lis 15, 21:08
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Chrapanie u dzieckawiotkosc krtani
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 17 Lut 13, 21:40
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Chrapanie u dzieckaPrzyznam, że moje dziecko też chrapie, śpi z otwarta buzią. Dużo choruje więc po poczytaniu na forum o innych objawach doszłam do wniosku, że to migdałki. Poszliśmy do lekarza i okazało się że powiększył się trzeci migdał. Przepisali nam syropek thonsilan. Czy ktoś podawał go? Czy zmniejszył się migdałek?
kapciok
Poniedziałek | 25 Mar 13, 20:55
0    oceniono 4 razy
kapciok
Re: Chrapanie u dzieckaMoja córeczka też miała problemy z chrapaniem, ciężko oddychała w nocy i spała z otwartą buzią. Lekarz od razu stwierdził, że to problem z migdałami. Brałyśmy przez około 4 tyg thonsilan i doprawdy pomógł. Migdał zaczął się obkurczać, aż w końcu wrócił do swojego rozmiaru. Kasia zaczęła spać normalnie, zaczęła jeść i wrócił jej apetyt. Poza tym...
Wojciech 12
Wtorek | 4 Wrz 12, 21:02
+1    oceniono 1 raz
Wojciech 12
Re: Chrapanie u dzieckaJa znalazłem taki materiał może komuś pomogą te rady, światowej sławy profesor z Kajetan mówi jak sobie poradzić z problemem, a tatus prezentuje rozwiązanie które mu pomogło.
http://www.tvp.pl/styl-zycia/magazyny-sniadaniowe/pytanie-na-sniadanie/wideo/gdy-dziecko-chrapie/8425020
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 5 Lut 12, 22:04
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Chrapanie u dzieckaJa od jakiegs czasu rowniez zwrocilam uwage na chrapanie mojego 2 letniego synka.... i to niezaleznie od pozycji w jakiej spi - czy na brzuchu,czy boku czy plecach....
czy udac sie do lekarza ? czy moze powodem jest zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu?
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 28 Wrz 15, 17:27
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Chrapanie u dzieckaJeśli dziecko chrapie, to może to być problem laryngologiczny. Warto też sprawdzić, czy przyczyna nie są nocne bezdechy!
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 28 Wrz 15, 17:30
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Chrapanie u dzieckaAle bezdechy nocne u dziecka?? Myślałam, że to problem głownie dorosłych i otyłych ludzi...
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 30 Wrz 15, 15:45
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Chrapanie u dzieckaNic bardziej mylnego! Na bezdechy nocne mogą także cierpieć dzieci. Trzeba obserwować dziecko, czy jak śpi to chrapie? Jak oddycha w ciągu dnia? czy przez nos, czy otwarta buzię? I trzeba obserwować jak dziecko się zachowuje w ciągu dnia. Czy jest rozkojarzone, nerwowe? czy wydaje się nadpobudliwe? To wszystko jest bardzo ważne i trzeba to...
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 6 Paź 15, 15:33
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Chrapanie u dzieckaDokładnie! Zarówno chrapanie, jak i bezdechy świadczą o tym, że u dziecka dochodzi do niedotlenienia tkanek i narządów, w tym mózgu. Dzieci chrapiące rozwijają się wolniej niż dzieci zdrowe. Dzieci cierpiące dodatkowo na bezdech mogą mieć podwyższone ciśnienie tętnicze, częstsze problemy z nauką i koncentracją. Nie należy tego bagatelizować!
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 6 Paź 15, 15:38
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Chrapanie u dzieckaTo nie jest tylko problem ludzi dorosłych i otyłych! Na bezdechy mogą tez cierpieć dzieci. Chrapanie może być jednym z objawów. Ale oczywiście to nie musi być od razu bezdech. Może wystąpić inny problem laryngologiczny. tak czy inaczej warto udać się do specjalisty i sprawdzić!
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 14 Paź 15, 15:10
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Chrapanie u dzieckaDzieci mogą mieć różne schorzenia laryngologiczne, warto iść do dobrego specjalisty. Uważam, że trzeba zbadać czy chrapaniu towarzyszą bezdechy. To niezbędne, ponieważ sposoby leczenia chrapania i bezdechów znacznie się różnią, więc trzeba sprawdzić co jest prawdziwa przyczyna chrapania!
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 2 Lut 12, 00:24
+1    oceniono 3 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Chrapanie u dzieckawitam ja tesz mam taki problem bo moja mala skonczy 3 lata i tak chrapje ze czasami mam wrazenie ze sie dusi
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 13 Sty 11, 20:48
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Chrapanie u dzieckamoj 3 letni synek chrapie od 2 tygodni, myślalam ze mu przejdzie ale widze, ze bez wizyty jednak się nie obędzie
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 14 Paź 10, 10:32
+2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Chrapanie u dzieckatroche w tym racji ale nie do końca
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 29 Lis 08, 20:01
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Chrapanie u dzieckamoj lekarz zignorowal wiadomosc o tym ze moje dziecko silnie chrapie nie zaleznie od tego czy jest przeziebione a chrapie dosc mocno od 1,5 roku teraz ma 4,5 roku pisze agata
nadia77
Sobota | 5 Gru 09, 15:10
0    nie oceniono 0
nadia77
Re: Re: Chrapanie u dzieckaJa tez szukam lekarza ktory podejdzie do tego z sercem. mala miala juz operacje wyciecia wszystkich trzech migdalow. Znowu chrapie. Chyba udam sie do alergologa.
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 19 Sty 11, 13:44
-1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Chrapanie u dzieckaU mnie tak samo , dwa zabiegi na migdałki i chrapanie powraca w okresie zimowym.
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 7 Paź 15, 15:57
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Chrapanie u dzieckaJest w Warszawie taka klinika Mille Medica. Przyjmuje tam dr. Wojciech Kukwa. Świetny specjalista i cudowny człowiek. I ma fantastyczne podejście do dzieci!! Warto tam się umówić.
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Chrapanie u dziecka

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl