Buty - trekking

Decyzja zapadła – kupujemy buty turystyczne. Przed nami wyzwanie równie karkołomne jak trudne górskie podejścia, czyli wybór odpowiedniego, w pełni komfortowego modelu obuwia.
/ 11.10.2006 12:42

Decyzja zapadła – kupujemy buty turystyczne. Przed nami wyzwanie równie karkołomne jak trudne górskie podejścia, czyli wybór odpowiedniego, w pełni komfortowego modelu obuwia.

butyPrzed zakupem
Do jakiego rodzaju aktywności buty będą nam potrzebne, jak często i w jakim terenie będziemy je nosić – odpowiedź na te pytania musimy znaleźć jeszcze przed ostateczną wizytą w sklepie. Im stabilniejsza, sztywniejsza budowa, im wyższa cholewka, do tym dłuższych i bardziej ekstremalnych wypraw buty mają nam służyć. Buty o wzmocnionej cholewce za kostkę i stosunkowo sztywnej podeszwie to tzw. buty trekkingowe, czyli do długich wędrówek również po trudnym terenie.
W przypadku butów trekkingowych szczególnie ważny jest to, aby właściwie dobrać rozmiar obuwia, zapewniając komfort, ale również stabilizację stopy. Źle dobrane buty mogą nas uwierać lub obcierać, co na długich wędrówkach w trudnym terenie może stanowić realne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.

Budowa buta
Cholewka buta trekkingowego, sięgająca za kostkę, składa się z kilku warstw i zazwyczaj wykonana jest z różnych materiałów. Np. męski model Baikol marki CampuS łączy specjalnie impregnowany nubuk ze wstawkami z trwałej tkaniny Endury. Oprócz tego wyściółkę buta tworzy materiał membranowy Vaportex Trek. Membrana nie dopuszcza wilgoci do wnętrza buta, zapewniając jednocześnie dobrą wentylację poprzez wydalanie mikrocząsteczek potu na zewnętrz. CampuS Baikol jest zbudowany na podeszwie Vibram Bifida® o bardzo dobrych zdolnościach amortyzujących. Podeszwa Vibram® wykonana jest z jednego kawałka gumy ze specjalnie profilowanym rantem z przodu dla lepszej ochrony palców i dla wzmocnienia trwałości miejsc najbardziej narażonych na zniszczenia. Dzięki odpowiedniemu wycięciu protektora i składu mieszanki gumy, z której jest wykonany, buty z podeszwą Vibram® dobrze trzymają się prawie każdego podłoża, nawet nierównego, czy mokrego po deszczu. Za stabilizację nogi w bucie i ochronę przed skręceniem odpowiada kilka jego elementów. Oprócz specjalnie karbowanej podeszwy, są nimi warstwy usztywniające i chroniące piętę oraz warstwa chroniąca ścięgno Achillesa, które jest najbardziej narażone na urazy podczas wycieczek górskich. Poczucie komfortu gwarantuje miękki kołnierz z wyściółką oraz sprężysta i amortyzująca warstwa śródpodeszwy.
W ofercie marki CampuS znajdziemy również modele obuwia trekkingowego zaprojektowane specjalnie dla kobiet. Przykładem może być model Paola, który ma specjalną budowę uwzględniającą kształt kobiecej stopy. Obuwie z serii Especially for women łączą funkcjonalność z modą, zaproponowano zróżnicowaną kolorystykę, barwne akcenty i niekonwencjonalne kwiatowe nadruki.

Jak konserwować buty turystyczne?
Po każdej wędrówce dokładnie wysuszmy buty, wyłącznie w naturalnych warunkach, z dala od słońca, ognia i grzejników, ponieważ wydzielane przez nie ciepło może powodować nadmierne wysuszanie i pękanie elementów ze skóry, a w efekcie uszkodzenie buta. Wnętrze butów osuszamy za pomocą zwiniętych jak najczęściej zmienianych gazet, a sznurówki i wkładki wyciągamy i suszymy oddzielnie. Buty wykonane ze skóry lub połączenia skóry i tkaniny najlepiej delikatnie czyścić gąbką lub szmatką nasączoną wodą.
Po wyczyszczeniu powierzchnię butów trzeba zaimpregnować środkami przeznaczonymi do określonych materiałów. Impregnację, szczególnie butów z membraną warto powtarzać przynajmniej raz na sezon. Do tego typu obuwia nie zaleca się stosowania tradycyjnych past czy wosków, bo takie środki zatykają mikropory membrany i obniżają jej właściwości. Polecamy stosowanie profesjonalnych środków do pielęgnacji i konserwacji obuwia.
Nieużywane buty przechowujmy tak, aby zapobiec ich odkształceniu. Trzymajmy w nieużywanych butach zwinięte gazety. Upewnijmy się też, czy buty nie są niczym przygniecione.

Problem przemakającego obuwia

Wilgoć w środku obuwia trekkingowego z wyściółką membranową to normalne zjawisko, o ile występuje w niewielkim stopniu. Membrana, zbudowana na zasadzie mikroporów, ma za zadanie odprowadzić nadmierną wilgoć zgromadzoną wewnątrz buta na zewnątrz. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że mikropory nawet najlepszej membrany nie są w stanie idealnie odprowadzić nadmiaru wilgoci z naszych stóp przy bardzo intensywnym marszu, czy długim czasie użytkowania bez przerwy. Ważne jest, abyśmy konserwowali nasze buty zgodnie z instrukcją dołączoną do obuwia.
Pamiętajmy również, że membrana jest przeznaczona do obuwia outdoorowego i jej właściwości w zamkniętych pomieszczeniach są obniżone.

Redakcja poleca

REKLAMA