Ból pleców u ciężarnej

Bóle pleców należą do najczęstszych dolegliwości okresu ciąży, a zwłaszcza jej drugiej połowy. Usposabia do nich co najmniej kilka czynników: przyrost wagi i zmiana środka ciężkości ciała...
/ 19.05.2007 21:45
Bóle pleców należą do najczęstszych dolegliwości okresu ciąży, a zwłaszcza jej drugiej połowy. Usposabia do nich co najmniej kilka czynników: przyrost wagi i zmiana środka ciężkości ciała, zmniejszona aktywność fizyczna, niezdolność do pełnego wyprostowania się i rozluźnienia mięśni grzbietu.

Intensywny, ostry, przeszywający ból odcinak lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa może wskazywać na zakażenie dróg moczowych albo zagrażające poronienie i wymaga szybkiego zgłoszenia lekarzowi. We wczesnej ciąży atak równie silnego bólu pleców, zwłaszcza z połączeniem bólu brzucha, miednicy lub barku, nagłym osłabieniem lub omdleniem może świadczyć o pęknięciu ciąży pozamacicznej lub zagrażającym poronieniu.

Pod koniec drugiego i w trzecim trymestrze ciąży ostry ból wychodzący z dolnego odcinka grzbietu i promieniujący w dół do jednej lub obu kończyn może być następstwem ucisku coraz większej główki dziecka na nerw kulszowy.

Ból górnej połowy pleców może wynikać z nadmiernego obciążenia kręgosłupa i mięśni grzbietu masą powiększających się piersi.

Metody zwalczania bólu pleców:
  • Ruszaj się. Staraj się jak najczęściej zmieniać pozycję w ciągu dnia.
  • Pływaj i mocz się w wannie. Pływanie czy choćby bierne wylegiwanie się w letniej kąpieli zmniejsza obciążenie grzbietu.
  • Zmieniaj pozycję podczas snu. Spróbuj układać się do snu na lewym boku, z poduszeczka między kolanami. Pozycja ta sprzyja dobremu ustawieniu macicy, a jednocześnie zapobiega jej uciskowi na kręgosłup.
  • Przeciągaj się. W zapobieganiu bólom pleców pomagają dowolne ruchy, które wypychają miednicę do przodu.
  • Siedź wygodnie. Najlepszy jest fotel ze sztywnym oparciem.
  • Prowadź aktywny tryb życia. Wybieraj mało obciążające zajęcia sportowe, w tym przede wszystkim pływanie.
  • Noś pas podtrzymujący brzuch. Pozwala on ulżyć mięśniom grzbietu, rozkładając obciążenie brzuchem na większe partie ciała. Jest to specjalny pas dla kobiet ciężarnych, nie można go zastępować żadnym innym.
  • Zmień obuwie. Zastąp eleganckie szpilki butami na płaskim obcasie.

Redakcja poleca

REKLAMA