Ból głowy po filmie 3D - jak mu zapobiec?

Filmy 3D cieszą się wśród kinomanów dużą popularnością. Niewątpliwie film takiej produkcji stanowi wyjątkowe przeżycie i wprawia w zadumę nad postępem kinematografii. Jednak dla niektórych oprócz pozytywnych wrażeń po obejrzeniu takiego filmu, pozostają te mniej przyjemne, bólowe...
/ 17.05.2010 11:18
Filmy 3D cieszą się wśród kinomanów dużą popularnością. Niewątpliwie film takiej produkcji stanowi wyjątkowe przeżycie i wprawia w zadumę nad postępem kinematografii. Jednak dla niektórych oprócz pozytywnych wrażeń po obejrzeniu takiego filmu, pozostają te mniej przyjemne, bólowe...

Teorie na temat bólów głowy i oczu po filmie 3D są różne. Najtrafniejszą wydaje się być ta, która pod lupę bierze mięśnie oka. Oczy większość ludzi mają w swojej strukturze minimalne wady, określone jako nieznaczna nierównowaga mięśni oczu. Normalne bodźce wzrokowe, nie wywołują przy tym objawów. Jednak gdy oczy dostaną wiele takich bodźców, mózg zaczyna napotykać trudności w przetwarzaniu otrzymanych informacji – właśnie odbiór filmu 3D prowadzi do „wariowania” neuronów.

Ból głowy po filmie 3D - jak mu zapobiec?

Oprócz bólów głowy i dolegliwości ocznych, niektórzy zgłaszają również problemy z układem pokarmowym w postaci nudności. Inni zaś z kolei odczuwają coś w rodzaju lęku wysokości, lęku przestrzeni – co przyprawia o wspomniane objawy.

Niewątpliwie by oddać się przyjemności oglądania filmów 3D, należy mieć dobry wzrok – bez jakichkolwiek wad. Wszelkie jego zaburzenia, jak np. dalekowzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm, amblyopia („leniwe oko”), które nie zostały skorygowane odpowiednimi metodami okulistycznymi, z pewnością spotęgują wrażenia bólowe podczas i po oglądania filmu 3D. Gdy po takim seansie w kinie wystąpią:
  • bóle i zawroty głowy,
  • problemy oczne,
  • nudności,
trzeba udać się z tym do lekarza i zgłosić, co było przyczyną pojawienia się wymienionych dolegliwości. Dobrze jest przypomnieć sobie, kiedy się pojawiły: czy na początku filmu? podczas jego trwania? czy może już po zakończeniu oglądania filmu?

Bólom głowy, spowodowanym przez oglądanie filmu 3D najskuteczniej można zapobiec przez wybranie drugiego wymiaru lub ograniczenie częstotliwości oglądania 3D.
Niektórzy zalecają, by przed takim filmem, zażyć Aviomarin (dimenhydrinat) lub Lokomotiv (wyciąg z kłącza imbiru) – by zapobiec nudnościom. Jednak jednym z działań ubocznych Aviomarinu jest osłabienie i senność, występujące dość często, zatem z oglądania filmu mogą być nici. Lokomotiv nie powoduje takiej senności.

Uzasadnionym sposobem, mogącym pomóc w zapobieganiu bólów głowy po filmie 3D są ćwiczenia mięśni oka. Wykonujmy je przez 30 do 60 sekund. Przykładowe ćwiczenia przedstawiamy poniżej:

  1. Patrz przed siebie, następnie spójrz w lewą stronę, nie poruszając głową, wróć do patrzenia na wprost, spójrz w prawą stronę i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz kilka razy.
  2. Patrz przed siebie, następnie spójrz do góry, nie poruszając głową, wróć do patrzenia na wprost, spójrz w dół i wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz kilka razy.
  3. Obwódź oczami, bez obwodzenia głową.
  4. Weź do ręki np. długopis i patrz przed siebie. Ustaw na odległość długości kończyny górnej, pionowo trzymany długopis i zbliżaj go do siebie, skupiając wzrok na długopisie. Po tym zakryj oczy na chwilę.
  5. Częste mruganie powiekami, w celu pobudzenia wydzielania łez. Można to ćwiczenie wykonywać naprzemiennie z zaciskaniem powiek: chwilę pomrugać powiekami, po czym je zacisnąć, popuścić i dalej mrugać. Takie ćwiczenie daje szanse odpocząć oczom.
  6. Zakryj szczelnie oczy dłoniami na kilka minut lub porostu posiedź w absolutnej ciemności.
Katarzyna Ziaja

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA