Polki.pl
kom. (0)

Bezpłatne pobranie oraz zdeponowanie krwi pępowinowej

20 czerwca br. Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego zdecydowaną większością głosów przyjęła rezolucję dotyczącą dobrowolnego i nieodpłatnego dawstwa tkanek i komórek, której celem jest ułatwienie znalezienia odpowiednich dawców na terenie Europy i pomoc w ratowaniu życia.

Bezpłatne pobranie oraz zdeponowanie krwi pępowinowej

Fot. Dreamstime

W ostatnich czasach medycyna zrobiła ogromny postęp w terapii komórkami macierzystymi, które dzięki swoim niezwykłym właściwościom mogą być wykorzystywane do leczenia chorych organów. Według raportu posłanki do Parlamentu Europejskiego Mariny Yannakoudakis: „dokonał się istotny postęp naukowy w dziedzinie badań nad krwią pępowinową, która stanowi bardzo obiecującą alternatywę terapeutyczną w leczeniu wielu chorób, w tym chorób dziecięcych”. Niestety niedostateczna liczba dawców krwi, szpiku oraz właśnie krwi pępowinowej (obecnie komórki macierzyste krwi pępowinowej są pobierane jedynie podczas 1% wszystkich porodów w Unii Europejskiej) sprawia, że postęp ten nie może być odpowiednio wykorzystany.

Rozwiązaniem tego problemu jest bankowanie krwi pępowinowej w bankach publicznych i rodzinnych. Parlament Europejski, wydając rezolucję w tej sprawie, podkreśla konieczność utworzenia przez wszystkie państwa członkowskie publicznych banków tkanek i komórek. Zaznacza również, że w celu zarządzania zasobami w interesie ogólnym oraz zwiększenia dostępności komórek macierzystych krwi pępowinowej, Komisja i państwa członkowskie powinny rozważyć możliwość stworzenia ogólnoeuropejskiej bazy dawców i potencjalnych odbiorców oraz odpowiednich ram regulacyjnych.

Raport podkreśla, jak duże znaczenie ma ofiarowywanie przez matki po porodzie krwi pępowinowej i tkanek bankom publicznym, aby pomóc w leczeniu chorób i dalszym prowadzeniu badań naukowych w tej dziedzinie. Przypomina też, że oddanie krwi pępowinowej powinno się odbywać na podstawie dobrowolnego i świadomego wyrażenia przez matkę zgody na piśmie i że zgoda taka może zostać odwołana w sposób nieformalny w dowolnej chwili przed ofiarowaniem. Ponadto rezolucja wzywa państwa członkowskie do podnoszenia świadomości w zakresie publicznych banków krwi pępowinowej za pośrednictwem kampanii informacyjnych. Celem raportu jest pokazanie, jak ważne jest bycie dawcą w dzisiejszych czasach, uświadomienie, że zwiększanie zasobów krwi pępowinowej może być decydujące dla ratowania życia w przyszłości, oraz inicjowanie najlepszych praktyk w tym obszarze.

„W Polsce każda matka może oddać krew w publicznym banku krwi pępowinowej. Polski Bank Komórek Macierzystych oferuje bezpłatne pobranie oraz zdeponowanie krwi pępowinowej w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus oraz w szpitalu im. Ks. Anny Mazowieckiej przy ulicy Karowej w Warszawie. W ten sposób PBKM zwiększa zasoby przechowywanej krwi pępowinowej i tym samym przyczynia się do większego wykorzystywania krwi pępowinowej do przeszczepień” – mówi dr Tomasz Baran z PBKM.

Źródło: Materiały prasowe

Oceń0.00 / 0
Redakcja poleca

Podobne w temacie Ciąża i poród

  • 15 października - Dzień Dziecka UtraconegoDzień Dziecka UtraconegoNie da się słowami opisać wszechogarniającego smutku, jaki towarzyszy rodzicom po stracie dziecka. 15...
  • Polacy o ciążyPolacy o ciążyJaki jest najlepszy wiek na zajście w ciążę? Ile czasu pary starają się o poczęcie dziecka? Jak przygotowania...
  • 7 dietetycznych porad, jak jeść w czasie ciążyJak jeść w ciąży - 7 porad od...Dowiedz się, jak powinnaś się odżywiać w czasie ciąży! Oto najlepsze porady dietetyka dla przyszłych mam.
  • Metody leczenia niepłodności - wywiad z ginekologiemMetody leczenia niepłodnościW Polsce problemy z naturalnym zajściem w ciążę ma co piąta para. Przeczytajcie, jakie są metody leczenia...

Skomentuj Bezpłatne pobranie oraz zdeponowanie krwi...

Gość

Podobne do Bezpłatne pobranie oraz zdeponowanie krwi...

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl