6 najczęstszych przyczyn zmian skórnych!

Dziwne plamki, zaczerwienienia czy wypryski - zobacz, co może być ich przyczyną!
/ 24.02.2014 08:53

Hormony, bakterie czy leki, to tylko niektóre z czynników mogących mieć wpływ na pojawianie się krost, wyprysków czy choroby skóry. Nie ma osoby, która z taką dolegliwością się nie zetknęła. Najczęściej pojawiają się na twarzy, rękach, nogach i plecach. Jakie są tego główne przyczyny?

6 najczęstszych przyczyn zmian skórnych!

fot. Fotolia

Poznaj 6 najczęstszych przyczyn problemów ze skórą!

 

1. Uczulenia

Uczulić, w zależności od źródła pochodzenia, mogą alergeny roślinne lub zwierzęce. Reakcje skórne w postaci wysypki, zaczerwienienia, czy swędzących krost występują bezpośrednio po kontakcie skóry z alergenem np. z kwitnącą trawą lub zwierzęciem. Jednak uczulenia dotyczące zmian skórnych związane są najczęściej z alergenami pokarmowymi.

 

2. Bakterie

Utrata ciągłości naskórka przez urazy, stany zapalne skóry, niewłaściwe pH skóry lub ogólny spadek odporności, ułatwia zakażenie skóry przez bakterie. Wiązać się to może z różnorodnymi objawami:

  • zapalenie mieszków włosowych (golenie i depilacja),
  • czyrak (zaostrzona odmiana zapalenia mieszka i jego otoczenia, groźna zwłaszcza w okolicach twarzy),
  • róża (ostry stan zapalny skóry i tkanek leżących głębiej),
  • liszajec zakaźny (mocno zakażający, najczęściej pojawiający się w okolicy ust i nosa),
  • różyca (najczęściej występująca na dłoniach i palcach),
  • łupież rumieniowy (w fałdach skóry: pachwinach, pachach, między palcami),
  • promienica (może być następstwem uszkodzenie błony śluzowej jamy ustnej, a zmiany skórne mogą się lokalizować na twarzy i szyi, może także objąć narządy wewnętrzne).

Prawie wszystkie choroby bakteryjne skóry, z wyjątkiem niewielkich stanów zapalnych pojedynczych mieszków włosowych, wymagają konsultacji lekarskiej.

 

3. Leki

Teoretycznie niemal każdy lek może wywołać reakcję alergiczną. W praktyce nadwrażliwość na leki stanowi około 25 procent wszystkich powikłań polekowych. Najczęściej uczulają antybiotyki i leki przeciwzapalne. Reakcje skórne na leki mogą dotyczyć nawet środków stosowanych właśnie przy leczeniu zmian skórnych!

 

4. Pasożyty

Na wielu forach internetowych można znaleźć wypowiedzi mam, które zdeterminowane w dotychczasowym bezowocnym leczeniu swoich dzieci, podjęły się eliminacji pasożytów, nawet w wypadkach nie wykrycia ich obecności przez badania. Z ich relacji wynika, że po eliminacji pasożytów z organizmów dzieci, wiele chorób takich jak astma, alergie, atopowe lub łojotokowe zapalenie skóry i wiele innych, minęły bezpowrotnie. Doświadczeni alergolodzy leczenie alergii zaczynają właśnie od odrobaczenia.

 

5. Geny

Wiele chorób dziedziczymy po naszych przodkach. Niektóre pojawiają się od razu, inne mogą pozostawać „w ukryciu” przez wiele lat, a nawet możemy się o nich wcale nie dowiedzieć. Wymienia się obecnie ponad 3500 chorób o podłożu genetycznym. Dziedziczne choroby skórne dotykają jednego lub kilku genów, a dodatkowo zmiana chorobowa wzmacniana jest czynnikami środowiskowymi.

 

6. Hormony

W okresie dojrzewania zmiany hormonalne objawiają się w postaci trądziku. Bywa jednak, że u kobiet po 30. czy 40. roku życia, cera zaczyna się przetłuszczać, a na twarzy pojawiają się wypryski. Może to być związane z nadmiarem testosteronu. Z kolei przesuszona skóra może być sygnałem, że w organizmie jest za mało progesteronu (estrogeny są w normie) lub estrogeny są w nadmiarze, progesteron natomiast w normie.

Jeśli na twarzy i ciele występują białe plamy, może to świadczyć, że jajniki lub przysadka mózgowa nie funkcjonują prawidłowo. Jeśli przy opalaniu, kiedy karnacja ulega zmianie na ciemniejszą, w zgięciach łokci i nadgarstków pojawiają się wyraźne brązowe przebarwienia, możemy podejrzewać niedoczynność kory nadnerczy. Z kolei w przypadku chorób tarczycy, przy jej niedoczynności, skóra staje się chłodna i blada. Dodatkowo też coraz cieńsza i bardzie podatna na rozstępy.

Na podstawie materiałów prasowych Dr Michaels

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA