Jak poradzić sobie z bólem brzucha ze stresu?

ból brzucha ze stresu fot. Adobe Stock, Viacheslav Lakobchuk
Ból brzucha spowodowany stresem jest częstą dolegliwością. Jest jednym z głównych objawów napięcia emocjonalnego, zarówno krótkotrwałego, jak i chronicznego. Może objawiać się jako napięcie w brzuchu, ucisk lub dyskomfort, a także występować z biegunką, zaparciem i nudnościami. Dlaczego tak się dzieje i jak poradzić sobie z bólem brzucha na tle nerwowym?
Marta Wilczkowska / 24.02.2022 11:41
ból brzucha ze stresu fot. Adobe Stock, Viacheslav Lakobchuk

Spis treści: 

  1. Ból brzucha ze stresu – przyczyny
  2. Co pomoże przy bólu brzucha ze stresu?
  3. Ból brzucha ze stresu – długofalowa pomoc

Ból brzucha ze stresu – przyczyny

Brzuch to po mózgu najbardziej unerwiona część ciała. Przewód pokarmowy i mózg mają też wiele wspólnych połączeń nerwowych. Odbierane przez centralny układ nerwowy bodźce mogą przenosić się dalej. To z kolei przyspiesza perystaltykę jelit, powoduje bóle brzucha i biegunki.

Przyczyną bólu brzucha ze stresu mogą być takie czynniki jak spotkanie z dawno niewidzianą osobą czy też stawianie sobie zbyt wysokich wymagań, nadmiar obowiązków i brak odpoczynku. Na żołądku odbija się jednak nie tylko stan psychiczny. 

Na pojawienie się bólu brzucha wpływają również jedzenie w pośpiechu, niedokładne przeżuwanie pokarmu i połykanie go razem z powietrzem. To powoduje zbieranie się gazów w jelitach.

Stres ogranicza też wydzielanie enzymów trawiennych. Może przyspieszać perystaltykę, ale także sprawiać, że mięśnie żołądka i jelit słabiej się kurczą. W rezultacie pokarm jest trudniej trawiony i wolniej się przemieszcza. To zaś wywołuje zgagę, wzdęcia i zaparcia.

Przeczytaj też: Stresowy ból głowy

Co pomoże przy bólu brzucha ze stresu?

Doraźnie dolegliwości pomogą zwalczyć środki dostępne bez recepty, np.:

  • krople żołądkowe z pabialginą,
  • mieszanki ziołowe na dolegliwości skurczowe brzucha: z korzeniem arcydzięgla, melisy, lukrecji, kminku, rumianku, mięty czy ubiorka gorzkiego,
  • preparaty uspokajające, działające też rozkurczowo, np. krople walerianowe, ziołowe tabletki uspokajające.

Przy bólach brzuchu na tle nerwowym lepiej też zrezygnować z kawy i herbaty. Zastąpią je ziołowe zamienniki, np. kawa z topinamburu, herbata rumiankowa lub napar z liści melisy.

Warto zacząć działać, gdy tylko pojawią się dokuczliwe objawy. Jeżeli mimo stosowania domowych sposobów, dolegliwości nie ustąpią w ciągu 3 dni, należy udać się do lekarza. 

Przeczytaj też: Domowe sposoby na wzdęcia

Ból brzucha ze stresu – długofalowa pomoc

W przypadku stresowych bólów brzucha nie wystarczy jednorazowe stłumienie objawów. Są różne sposoby radzenia sobie z napięciem.

Codzienne nerwy pomogą odreagować ćwiczenia, spacery i dłuższy niż dotąd odpoczynek. Bardzo ważny jest sen. Staraj się każdej nocy przesypiać co najmniej 7-8 godzin. Jeśli to nie pomoże, podejmij dalsze kroki.

  • Odpręż się. Zapisz się na jogę lub masaż relaksacyjny, bierz aromatyczne kąpiele z olejkiem lawendowym (8 kropli na wannę), słuchaj odprężającej muzyki.
  • Sięgnij po leki. W aptekach jest wiele środków uspokajających dostępnych bez recepty. Niektóre z nich nie tylko pomagają się wyciszyć, ale też łagodzą bóle brzucha.
  • Skorzystaj z pomocy specjalisty. Jeśli nie potrafisz opanować stresu samodzielnie i uniemożliwia ci on normalne życie, poszukaj fachowej pomocy, np. zapisz się na psychoterapię.

Na podstawie artykułu Katarzyny Gwiazdy z Vity, konsultacja lekarska: dr Ewa Maik-Kędzierska, gastrolog
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 26.02.2008.

 

Czytaj także:
Ból brzucha – co oznacza, umiejscowienie bólu, niezbędne badania i leczenie
Ból podbrzusza - dlaczego boli brzuch na dole?
Ból brzucha u dziecka – co oznacza i kiedy trzeba iść do lekarza

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA