szukaj

Co zatrzymuje wodę w organizmie?

Zatrzymywanie płynów w organizmie prowadzi do obrzęków. Podpowiadamy, co może przyczyniać się do zatrzymywania wody w organizmie

Zapewne nie raz zastanawiałaś się dlaczego czasem ważysz o 2-3 kilogramy więcej niż poprzedniego dnia. Czyżby zaledwie w ciągu kilkunastu godzin przybyło aż tyle tłuszczu? To chyba niemożliwe. Rzeczywiście, w takim przypadku głównym podejrzanym jest nie tłuszcz lecz... woda.

Od czego zależy zawartość wody w organizmie?


Zawartość płynów w ciele jest uzależniona od płci i wieku, a także od proporcji pomiędzy ilością tkanki tłuszczowej i mięśni. Noworodki mają zwykle 75–80 proc., roczne dziecko – 65 proc., dorosły mężczyzna – ok. 60 proc., a dorosła kobieta - ok. 54 proc. wody w ciele. Z wiekiem zawartość płynów w organizmie zmniejsza się i wynosi u seniorów 54–46 proc. Osoby otyłe natomiast ze względu na wysoką zawartość tłuszczu mają mniej wody niż te szczupłe. Warto przy tym pamiętać, że woda nieustannie krąży w naszym organizmie, a jej bilans u zdrowej osoby wynosi zero. Oznacza to, żwydalamy tyle wody, ile spożyjemy (z napojami i żywnością). Czasem jednak ten precyzyjny mechanizm szwankuje i gromadzimy zbyt dużo płynów w tkankach, stąd nieoczekiwany przyrost wagi. Dlaczego? Przyczyn może być kilka:

Dlaczego ją zatrzymujemy?


Paradoksalnie zatrzymujemy sporo płynów, gdy ich nam brakuje. Dzieje się tak, kiedy pijemy mniej niż litr wody dziennie, oprócz kawy i mocnej herbaty. Organizm odkłada wówczas płyny w tkance podskórnej na czarną godzinę zabezpieczając się przed odwodnieniem. Stąd przyrosty wagi u osób dbających o linię, a zapominających o odpowiedniej ilości napojów w diecie.
Nasza rada: Nawodnij organizm wypijając każdego dnia co najmniej 2 litry (osiem szklanek) niegazowanej wody mineralnej. Pij często, powoli, małymi łykami, nie czekając aż pojawi się uczucie pragnienia. Rano, na czczo sięgnij po przegotowaną, ciepłą wodę z sokiem z cytryny i łyżeczką miodu. Po południu popijaj, np. napar z korzenia pietruszki. Korzeń obierz, umyj i zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Pozostaw na kilka dni w ciepłym miejscu. Wysuszony korzeń zalej 1,5 szklanki wrzątku i parz pod przykryciem 15–20 min. Przecedź, pij 2-3 razy dziennie po 1/4 szklanki. Pomoże ci to przywrócić naturalną równowagę w organizmie, a dzięki temu waga zacznie spadać.

Woda w organizmie a sól


Jedną z najczęstszych przyczyn zatrzymywania płynów w ciele jest nadmiar soli kuchennej w diecie. Problemem jest nie tylko nagminne dosalanie potraw na talerzu, ale również jedzenie wędlin, ryb wędzonych, kwaszonych i marynowanych warzyw, a także pieczywa, które zawierają dużo soli. Nie mówiąc o słonych przegryzkach: chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki. Sól „wiąże” wodę w tkankach, zwiększając zarowno wagę, jak i ciśnienie krwi.
Nasza rada: Jeśli nie potrafisz zrezygnować ze słonego smaku, zaopatrz się w sól o obniżonej zawartości sodu wzbogaconą w potas (do kupienia w aptece). Używaj jak najwięcej przypraw ziołowych i świeżych ziół (natka pietruszki, koperek, bazylia, tymianek). Mają lekko słony smak i działają moczopędnie, co pomaga pozbyć się nadmiaru płynów z organizmu.

Woda w organizmie a hormony


Opuchlizna i uczucie ciężkości wywołane nadmiernym gromadzeniem płynów może być skutkiem chwilowego zachwiania równowagi hormonalnej w organizmie. Na przykład nadmiernej aktywności estrogenów i niedoboru progestagenów w drugiej fazie cyklu miesiączkowego. Estrogeny (hormony płciowe wytwarzane przez jajniki) pobudzają wydzielanie wazopresyny i aldosteronu - substancji odpowiedzialnych za zatrzymywanie wody i sodu w organizmie. To zaś prowadzi do powstawania:
  • obrzęków,
  • uczucia pełności i rozpierania brzucha,
  • napięcia i bolesności piersi.
Z zatrzymaniem płynów przed miesiączką związany jest także gwałtowny przyrost wagi nawet o 2 do 4 kilogramów. Podobne objawy mogą występować podczas zażywania niektórych tabletek antykoncepcyjnych oraz u kobiet w ciąży.
Nasza rada: Objawy zatrzymania wody ustępują zwykle w pierwszych dniach miesiączki. Waga dość szybko powraca do normy. Jednak, aby nieco złagodzić dolegliwości, racz się do syta moczopędnymi owocami, które ułatwią usuwanie nadmiaru płynów z tkanek. Takie właściwości mają, np. truskawki, arbuzy, melony, czereśnie. Uwaga! Jeśli czujesz się napuchnięta zażywając pigułki anykoncepcyjne, skontaktuj się z ginekologiem i poproś o zmianę preparatu.

Czytaj także:

O innych przyczynach, które mogą zatrzymywać wodę w organizmie, czytaj dalej...

1 2 2


oceń artykuł ocena
głosów (82)

W numerze


  

Wydanie specjalne

Vita - Wydanie specjalne