Badanie TSH – jak rozpoznać nadczynność lub niedoczynność tarczycy? [video]

Czym jest TSH i jaki ma związek z funkcjonowaniem tarczycy? Jaka jest norma TSH i kiedy warto zbadać jej poziom? Na te i inne pytania odpowiedziała nam lek. med. Monika Paprota, internista, pulmonolog z CM Enel-Med!

Tajemniczy skrót TSH oznacza tyreotropinę. Jest hormonem regulującym funkcje tarczycy, jednak wytwarzanym poza nią. Oznaczenie poziomu TSH jest najważniejszym badaniem gdy chcemy się dowiedzieć, czy nasza tarczyca funkcjonuje prawidłowo.

Jak badać TSH i kiedy warto to robić?

TSH jest badaniem, które wykonuje się u pacjenta pobierając krew. Warto je wykonać gdy czujemy przewlekłe zmęczenie, mamy wahania wagi (tyjemy lub chudniemy), kołatania serca czy biegunki. Wszystkie te objawy mogą być związane z rozwijającą się chorobą tarczycy.

Jaka jest norma TSH?

Pacjent otrzymując wynik TSH ma również podany zakres norm. Z reguły obejmuje on 0,4–4,0 mU/l.

Jak wykonać samobadanie tarczycy?

Jakie są objawy za wysokiego stężenia TSH?

Częstszą sytuacją kliniczną jest podwyższony poziom TSH, który sugeruje niedoczynność tarczycy. Pacjenci zgłaszają często np.:

  • nadmierne osłabienie
  • tycie
  • suchość skóry
  • zaburzenia snu.

Czy widzisz u siebie objawy niedoczynności tarczycy?

Jakie są objawy za niskiego stężenia TSH?

Niski poziom TSH zdarza się zdecydowanie rzadziej. Sugeruje on nadczynność tarczycy. Pacjenci skarżą się wówczas np. na:

  • chudnięcie
  • nadmierne pobudzenie
  • nerwowość
  • potliwość
  • kołatanie serca
  • biegunki.

Na czym polega dalsza diagnostyka w przypadku nieprawidłowego poziomu TSH?

Nieprawidłowy poziom TSH sugeruje patologie tarczycy, którą należy potwierdzić. Wymaga to pobrania krwi i oznaczenia w niej wolnych hormonów tarczycy ft3 i ft4. Diagnostyka jest często uzupełniana o badanie obrazowe tarczycy, czyli USG.

Kiedy warto zrobić USG tarczycy?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/4 miesiące temu
Wynik tsh 2,15 to niedoczynność tarczycy czy nadczynność tarczycy ?
/7 miesięcy temu
Dlaczego o hormonach wypowiada się pulmonolog. Czy endokrynolog będzie mówił o płucach? Oczywiście każdy z nich kończył uniwersytet, ale potem jeszcze długie lata specjalizacji po których kompetentnie z szeroką wiedzą wypowiedzą odnośnie swojej dziedziny. Półki. Pl weźcie się w garść i nie róbcie maniany.
/9 miesięcy temu
bardzo ogólnie powiedziane, objawy też bardzo ogólne, wiele osób z niedoczynnością ma problemy z układem oddechowym, układem trawiennym, cały metabolizm jest zaburzony, psychika powoli siada i pojawiają się stany depresyjne. Do badań Trzeba zrobić USG a nie dodatkowo, koniecznie witamine D i Jod, dalej :selen ,b12, anty ciała czy ma sie hashimoto. przy niedoczynności pojawiają się nietolerancje pokarmowe, zaparcia, otępienie, mgła umysłu. Także jak już mówić o tarczycy to może więcej informacji a nie bardzo ogólne że łapie senność i ma sie biegunki jak nadczynność. POZIOM ŻENADA!
POKAŻ KOMENTARZE (3)