Jakie rolki kupić? Czy jazda na nich odchudza? Sprawdź!

Rolki fot. Adobe Stock
Jeździsz na rolkach? A może chcesz się zacząć uczyć? To powinnaś wiedzieć przed zakupem sprzętu! Przekonaj się, co daje ten sport!
Agata Bernaciak / 24.05.2019 16:56
Rolki fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Rolki, czyli co?
  2. Z czego są zrobione rolki?
  3. Rodzaje rolek
  4. Jak zacząć naukę jazdy na rolkach?
  5. 10 rad, jak kupić dobre rolki
  6. Przegląd 5 popularnych modeli damskich rolek
  7. Co zyskasz jeżdżąc na rolkach?
  8. Przeciwwskazania do jazdy na rolkach
  9. Najczęściej popełniane błędy

Rolki, czyli co?

Rolki to potoczna nazwa wrotek jednośladowych - posiadają kółka ustawione w jednej linii. Dla osób, które jeździły wcześniej na wrotkach, takie rozwiązanie na początku może sprawiać problemy. Jeśli jednak masz choć drobne doświadczenie w jeździe na łyżwach, nie powinnaś mieć kłopotów z nauką jazdy na rolkach.

Rolki składają się z kilku części. Podstawowym elementem jest masywny but posiadający usztywnienia i kilka rodzajów wiązania. Do buta przyczepiona jest szyna z kółkami. Niekiedy szyna jest przymocowana na stałe, jednak w modelach z wyższej półki istnieje możliwość demontażu szyny.

Z czego są zrobione rolki?

W szynie znajdują się zazwyczaj 4 kółka (dwie szyny – 8 kółek). W niektórych przypadkach i modelach zdarza się inna ilość kółek, ale 4 kółka na jedną szynę to najczęściej spotykane rozwiązanie.

Kółka mają różne wielkości, które oznacza się w milimetrach. Niezwykle ważna jest również twardość kółek oznaczona literką (a). Im wyższy numerek, tym twardsze kółko. Ważny jest również materiał, z którego zostały wykonane. Unikaj kółek z plastiku czy innych wątpliwej jakości tworzyw.

Rodzaje rolek

Rolki rekreacyjne

Do najpopularniejszej grupy rolek należą przede wszystkim rolki rekreacyjne. Są polecane dla osób, które zaczynają swoją przygodę z tym sportem lub po prostu jeżdżą w ramach relaksu. Charakteryzują się wygodnymi i dobrze wentylowanymi butami usztywniającymi kostkę. Szyny wykonane są najczęściej z tworzyw sztucznych lub lekkiego aluminium. Kółka mają średnicę do około 80 mm, a ich twardość to około 82a.

Rolki do jazdy fitness

Nieco bardziej zaawansowaną grupę stanowią rolki do jazdy fitness. Ta odmiana rolek przeznaczona jest dla osób, które już potrafią jeździć oraz dla tych, którzy chcą poprawić swoją kondycję fizyczną. W tym przypadku jakość użytych materiałów jest lepsza w porównaniu do rolek rekreacyjnych. Kolejna różnica to większe kółka – od 80 do 90 mm.

Rolki do jazdy szybkiej

Równie ciekawą grupę stanowią rolki do jazdy szybkiej przeznaczone dla osób, które pragną poczuć prędkość. Są przeznaczone dla regularnie trenujących zawodników, jak również dla osób, dla których rolki fitnessowe są za wolne.

Rolki do jazdy szybkiej są w 2 odmianach: z wysokim oraz z niskim butem. Wysokie buty są dobre dla osób, które potrzebują mieć usztywnioną kostkę i większą stabilizację. Na niskich butach jeżdżą zaawansowani zawodnicy, gdyż taki but jest lżejszy i robiony na odlew, czyli idealnie dopasowany do stopy zawodnika. Wielkość kółek dochodzi do 110 mm, najczęściej spotykany zestaw to 4x100mm. Twardość kółek dochodzi nawet do 86a.

Jak zacząć naukę jazdy na rolkach?

Przede wszystkim nie zapominaj o swoim doświadczeniu lub braku umiejętności. Nauka jazdy na rolkach na modelu przeznaczonym do wyścigów nie jest dobrym pomysłem.

Nie zapominaj też o odpowiednim zabezpieczeniu. Nauka okupiona będzie częstymi upadkami, otarciami i stłuczeniami, dlatego ochraniacze na kolana, łokcie, nadgarstki oraz obowiązkowy kask to minimum. Na początku zrób rozgrzewkę! Rozciągnij przede wszystkim mięśnie ud, ścięgna Achillesa, łydki, mięśnie lędźwiowo-biodrowe - wszystkie partie ciała, które w jeździe na rolkach wykonują największą pracę.

Przykładowymi ćwiczeniami rozciągającymi i rozgrzewającymi są:

  • Szybki marsz lub trucht
  • Skoki naprzemianstronne
  • Naprzemienne wypady lewą i prawą nogą
  • Marsz/trucht, w którym trzeci krok to przysiad
  • Marsz/trucht, w którym trzeci krok wyskok

Jazdy na rolkach można uczyć się samodzielnie lub z osobą towarzyszącą. Najlepiej robić to na równiej powierzchni (betonie lub asfalcie), gdzie znajdują się poręcze lub elementy, których można się złapać. Dzieci i osoby początkujące powinny zaopatrzyć się w twarde rolki z plastikowym, sztywnym butem.

10 rad, jak kupić dobre rolki

1. Miękkie buty dla wygody

Buty to podstawa. Prawidłowo dobrane muszą stabilizować kostkę i zapobiegać przemieszczaniu stopy. Warto sięgnąć po modele z miękkimi, sznurowanymi butami, umiejscowionymi w twardej, kompozytowej cholewie. Miękki but jest wygodny, przylega do nogi i korzystnie wpływa na kontrolę jazdy.

2. Twarda konstrukcja dla bezpieczeństwa

To szkielet całej rolki. Chroni przed urazem podeszwę stopy, piętę, palce i kostkę oraz zapobiega skręceniu i złamaniu stopy lub stawu skokowego. Przy bucie powinna znajdować się też dodatkowa klamra do zapięcia oraz - opcjonalnie - skośny rzep wzmacniający wiązania.

3. Kup w dobrym rozmiarze

Nie kupuj rolek w większym rozmiarze. To niebezpieczne, ponieważ i kostka, i stopa porusza się w bucie. Kontuzja w takim przypadku jest niemal pewna!

4. Zmierz zanim kupisz przez internet

Przy zakupie nie jest istotny rozmiar, a długość stopy. Wszak rozmiarówki nie zawsze są takie same! Kartka papieru i długopis w tym wypadku będą niezawodne. Załóż sportowe skarpety i stań na kartce papieru, tak by stopa się rozpłaszczyła. Odrysuj stopę i zmierz odległość między skrajnie wysuniętymi punktami.

5. Zdecyduj się na odpowiednie kółka

Jak wybrać te odpowiednie? Wszystko rozchodzi się o średnicę i twardość. Kółka mogą mieć średnicę od 47 do 110 mm oraz twardość od 74A do 101A. Zasada jest prosta – im większe kółka oraz im większa twardość, tym gorsza przyczepność, ale większa prędkość jazdy. Do jazdy rekreacyjnej polecane są takie o parametrach pośrednich.

6. Dobierz łożyska

Ich rodzaje są oznaczane różnymi symbolami: ABEC, ILQ, SG oraz nieparzystymi liczbami od 1 do 9. Przyjęło się, że im wyższa liczba, tym łożysko jest „szybsze”.

7. Dobierz odpowiednie szyny

Szyna służy do mocowania kółek. Może być wykonana z kompozytu, aluminium lub najwyższej jakości karbonu. Kompozytowe dobrze amortyzują drgania, a aluminiowe są lżejsze i lepiej absorbują energię wprawiając koła w ruch. Płozy wykonane z włókien karbonowych łączą zalety obu. Oprócz materiału, na komfort jazdy wpływa też wysokość płozy. Im bliżej ziemi, tym pewniej i stabilniej będziemy jeździć.

8. Pamiętaj o hamulcu

Na samym początku, dopóki nie opanujemy technik hamowania, niezastąpiony będzie hamulec zamontowany na prawej rolce. Ścierający się materiał ułatwia wytrącanie prędkości i dodaje pewności początkującym rolkarzom.

9. Zadbaj o ochraniacze

Ochraniacze i kask to nieodłączny elementem wyposażenia nie tylko początkującego rolkarza. Możemy zabezpieczyć łokcie, dłonie i nadgarstki, kolana oraz oczywiście głowę.

10. Zaufaj sprawdzonym markom

Jeśli chodzi o rynek rolek, wiele marek oferuje sprzęt naprawdę dobrej jakości. Takie rolki jednak kosztują. Za modele do jazdy rekreacyjnej trzeba zapłacić od około 300 zł w górę.

Przegląd 5 popularnych modeli damskich rolek

Zastanawiasz się nad zakupem rolek? Zajrzyj do naszego przeglądu! Prezentujemy rolki najpopularniejszych marek, które najczęściej są kupowane przez kobiety. Znajdziesz tu propozycje na każdą kieszeń - ceny zaczynają się od 300 złotych.

1. Miejskie rolki Powerslide Imperial Megacruiser 125 Jade 2019, cena ok. 1069 zł

2. Rolki fitness FIT500 damskie OXELO, cena ok. 299 zł

3. Rolki fitness MASTER damskie FILA, cena ok. 350 zł

4. ROLKI hokejowe ILS140 OROKS, cena ok. 350 zł

5. Rolki fitness damskie BRAVO czarno-liliowe ROLLER BLADE, cena ok. 350 zł

Co zyskasz jeżdżąc na rolkach?

Jazda na łyżworolkach to sport aerobowy, a zatem idealny dla osób chcących schudnąć. Dzięki temu sportowi spala się około 470 kcal na godzinę, rzeźbi mięśnie nóg, pośladków, poprawia kondycję, wzmacnia ciało i gibkość.

Ta forma aktywności fizycznej może zastąpić jogging u tych, którzy mają problemy ze stawami biodrowymi, kolanowymi czy skokowymi. Ciągłe, naprzemienne ślizganie się i odbijanie od podłoża wzmacnia mięśnie stabilizujące postawę w obrębie lędźwi, miednicy i bioder. Pracują również mięśnie brzucha.

Co wyróżnia rower crossowy? Kiedy warto go kupić?

Mniej szaloną, równą jazdę na rolkach z powodzeniem mogą stosować osoby z dolegliwościami pleców. Ponadto sport ten poprawia czynności układu sercowo-naczyniowego.

Jazda na rolkach - dla kogo?

Jeździć na rolkach mogą niemal wszyscy, ale niestety istnieją pewne przeciwwskazania. Z tego sportu nie mogą korzystać osoby:

  • mające kłopoty z krążeniem,
  • z niewydolnością oddechową,
  • z zaawansowaną osteoporozą,
  • cierpiące na choroby układu ruchu, kontuzje,
  • mające problemy z utrzymaniem równowagi.
  • mające problemy z kolanami czy biodrami - w tym wypadku powinny wcześniej skonsultować się z ortopedą.

Najczęstsze błędy – sprawdź, czy je popełniasz!

  • Nietrzymanie kolan blisko siebie podczas jazdy.
  • Odpychanie w tył zamiast na boki.
  • Nieusztywniona noga w kostce. Stopa wówczas ucieka do wewnątrz albo na zewnątrz i obniża efektywność ruchów. Może to powodować kontuzje.
  • Zbyt sztywne nogi obciążają stawy podczas jazdy po nierównościach.
  • Wzrok skierowany na nogi zamiast przed siebie.
  • Ruchoma górna część ciała. Sylwetka powinna być pochylona, a pracę wykonują ręce i nogi.

W czasie jazdy na łyżworolkach należy utrzymać postawę podobną do jazdy na łyżwach - delikatnie pochylone do przodu plecy, ręce swobodnie spuszczone wzdłuż tułowia, a nogi lekko ugięte w kolanach.

Co daje jazda na deskorolce? Poznaj najważniejsze informacje

Redakcja poleca

REKLAMA