Skakanka na odchudzanie: tak, super pomysł, ale nie dla każdego

Skakanka na odchudzanie może być dobrym pomysłem. Regularne ćwiczenia ze skakanką mogą pomóc w spaleniu nadmiaru tkanki tłuszczowej i utracie wagi. Jednakże, aby uzyskać pozytywne efekty, konieczne jest połączenie treningu z odpowiednią dietą i innymi formami aktywności fizycznej.
Ewa Cwil / 21.03.2023 13:44

Skakanie na skakance jest świetnym treningiem ogólnorozwojowym, którego celem może być odchudzanie. Trening nie tylko wyszczupla, poprawia wydolność oddechową, ale zwiększa wysycenie kości nóg i kręgosłupa wapnień, a więc zapobiega osteoporozie.

Spis treści:

  1. Czy skakanie na skakance odchudza?
  2. Ile trzeba skakać na skakance, żeby schudnąć 1 kg?
  3. Czy skakanie na skakance pomaga schudnąć z brzucha?
  4. Skakanka na odchudzanie – zastrzeżenia
  5. Skakanka na odchudzanie – trening

Czy skakanie na skakance odchudza?

Jasne, że tak! Skakanka to prosty, ale skuteczny sprzęt do ćwiczeń, który może pomóc w spaleniu kalorii i utracie wagi. Jest to forma ćwiczeń, która angażuje wiele mięśni, a szczególnie mięśnie dolnych partii ciała.

Liczba spalanych kalorii podczas skakania na skakance zależy od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, waga, intensywność ćwiczeń i czas trwania treningu. Średnio podczas skakania na skakance można spalić od 9 do 16 kalorii na minutę. Ważne jest jednak, aby zwrócić uwagę na to, że skakanie na skakance samo w sobie nie jest wystarczające, aby schudnąć. Trzeba także zadbać o odpowiednią dietę i regularne wykonywanie innych ćwiczeń (np. siłowych), które pomogą zwiększyć tempo metabolizmu i spalić więcej kalorii.

Ile trzeba skakać na skakance, żeby schudnąć 1 kg?

Żeby spalić 1 kg tłuszczu, trzeba wydatkować ok. 7700 kcal. Skoki na skakance spalają (średnio):

  • wolne tempo – 1,36 kcal na każdy kilogram masy ciała przez 10 minut,
  • średnie tempo – 1,68 kcal na każdy kilogram masy ciała przez 10 minut,
  • szybkie tempo – 2 kcal na każdy kilogram masy ciała przez 10 minut.

To oznacza, że osoba ważąca np. 70 kg w 10 minut spali:

  • przy wolnym tempie skoków – ok. 95 kcal,
  • przy średnim tempie skoków – ok. 117 kcal,
  • przy szybkim tempie skoków – 140 kcal.

Ta sama osoba, żeby schudnąć 1 kg skacząc na skakance, potrzebuje zatem:

  • ok. 810 minut skoków na skakance w wolnym tempie,
  • ok. 660 minut skoków na skakance w średnim tempie,
  • ok. 550 minut skoków na skakance w szybkim tempie.

czy skakanie na skakance pomaga schudnąć z brzucha

fot. Czy skakanie na skakance pomaga schudnąć z brzucha/ Adobe Stock, Jacob Lund

Czy skakanie na skakance pomaga schudnąć z brzucha?

Skakanie na skakance pomaga schudnąć z brzucha w takim samym stopniu jak każda inna aktywność fizyczna. Nie jest w tym ani lepsze, ani gorsze. Wszystko dlatego, że nie mamy wpływu na to, skąd organizm pobiera tłuszcz na pokrycie kosztu wydatku energetycznego ćwiczeń. Z pewnością jednak wysiłek fizyczny, w tym skoki na skakance, mogą pomóc redukować ilość tłuszczu w ciele, także tego zlokalizowanego na i w brzuchu.

Jedynym rodzajem wysiłku, któremu przypisuje się wyjątkową skuteczność w redukcji tłuszczu brzusznego, jest intensywny trening interwałowy, np. HIIT, który można wykonywać także na skakance. Przykładem takiego wysiłku jest:

  • 1 minuta bardzo szybkich skoków na skakance (maksymalne tempo),
  • 20 sekund odpoczynku,
  • całość trzeba powtórzyć 12-15 razy.

Taki trening jest jednak bardzo męczący i nie każdy mu podoła.

Skakanka na odchudzanie – przeciwwskazania

Skakanie na skakance na odchudzanie może być dobrym pomysłem dla osób, których masa ciała w relatywnie niewielkim stopniu odbiega od masy prawidłowej oraz dla tych, którzy mają zdrowe stawy nóg, zwłaszcza kolan i stóp. Podskoki należą bowiem do ćwiczeń określanych mianem high impact, czyli obciążających stawy.

Im większa masa ciała, tym to obciążenie jest podczas podskoków wyższe. Dlatego skakanie na skakance na odchudzanie może w przypadku dużej nadwagi przyczynić się do przeciążenia aparatu ruchu (stawów, więzadeł, ścięgien mięśni) i do kontuzji. W takim przypadku lepiej rozpocząć odchudzanie od mniej obciążających ćwiczeń: jazdy na rowerze, pływania, maszerowania.

Nie warto też od razu stawiać sobie za cel np. 30 min skakania na skakance, jeśli ktoś wcześniej był nieaktywny fizycznie, ma nadwagę i kiepską kondycję. Po pierwsze, narazi się na kontuzję, po drugie, po prostu nie da rady skakać bez przerwy 30 minut. Każdą sportową aktywność fizyczną należy wprowadzać do stylu życia stopniowo. W ten sposób buduje się kondycję i przyzwyczaja ciało do nowych obciążeń.

Skakanka na odchudzanie – trening

Trening pokazany na naszym wideo trwa 10 minut (można robić kilka cykli). Warto go wykonywać nawet 5-6 razy w tygodniu. Osoby początkujące powinny zacząć od 3 razy. Efekty będą widoczne już po 4-5 tygodniach regularnych treningów.

Ćwiczenia ze skakanką nie wymagają specjalnego przygotowania fizycznego, ale nie wolno zapominać o rozgrzewce przed treningiem. Powinna trwać około 10 minut (trucht w miejscu, lekkie podskoki, pajacyki, przysiady, skłony, wymachy ramion, skłony).

W czasie skakania cały czas trzymaj lekko napięty brzuch. Staraj się poruszać jedynie nadgarstkami, a nie całymi rękami.

Schemat treningu jest prosty – wykonuje się naprzemiennie 10 aktywności:

  • 1 minuta skakania,
  • 1 minuta ćwiczenia – przysiady,
  • 1 minuta skakania
  • 1 minuta ćwiczenia – pompki męskie lub damskie na kolanach,
  • 1 minuta skakania,
  • 1 minuta ćwiczenia – przysiady z ciężarkami,
  • 1 minuta skakania,
  • 1 minuta ćwiczenia – brzuszki,
  • 1 minuta skakania,
  • 1 minuta ćwiczenia – padnij-powstań.

Całość powtórz 2-3 razy w zależności od poziomu zaawansowania. Po zakończeniu treningu wykonaj ćwiczenia rozciągające. Cały trening znajdziesz w materiale wideo. Zestaw ćwiczeń przygotowała trenerka personalna Justyną Trzmiel.

Treść artykułu pierwotnie opublikowana 16.06.2015 przez Agatę Bernaciak.

Czytaj także:
Jak dobrać długość skakanki i jak z nią ćwiczyć?
Najlepsze diety odchudzające na 2023 rok
20 sposobów na przyspieszenie metabolizmu

Redakcja poleca

REKLAMA