Polki.pl
kom. (17)

Usuwanie zęba w ciąży

Usuwanie zęba w ciąży

Dzień dobry, Pani doktor, jestem w 3. tygodniu ciąży i od dwóch miesięcy miałam umówioną wizytę u mojego stomatologa, niestety czeka mnie wyrywanie zęba i nie wiem, czy w moim błogosławionym stanie jest to wskazane. Na pewno będzie użyte znieczulenie miejscowe. Bardzo proszę o radę, czy powinnam na jakiś czas zaniechać leczenia zębów, czy mogę bez obaw za 2 tygodnie iść i podjąć się leczenia. Bardzo proszę również o cenne wskazówki jak dbać o zęby tak, aby po urodzeniu wszystkie mi nie wypadły. Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję.


Kasia27
Jak najbardziej ząbki trzeba leczyć - jeśli ktoś nie zdążył tego zrobić przed ciążą, można leczyć je w ciąży. Generalnie mówi się, że stomatologiczne znieczulenie jest bezpieczne, ale większość ginekologów oraz stomatologów uważa, że jeśli można poczekać, to lepiej usuwanie zębów wykonać po 12. tygodniu ciąży (po okresie organogenezy). Producent podaje, że znieczulenie nie przenika przez łożysko, ale może zdarzyć się, że pewne jego cząstki przenikną. Oczywiście, jeśli ząb jest "zepsuty" tak, że jest np. ropa, ząb jest bolący itd., to należy usunąć go jak najszybciej, bo jest on potencjalnym źródłem zakażenia (wówczas ryzyko zakażenia jest większe niż ryzyko przeniknięcia cząstek znieczulenia - po prostu z dwojga złego trzeba wybrać mniejsze zło). Moja propozycja: jeśli pani może, to z wyrwaniem zęba poczekać do 12 tygodnia (tak dla swojego spokoju).

Podstawowa zasada w czasie ciąży: bardziej należy dbać o stan uzębienia. Ma ona związek z tym, że zmiany hormonalne w czasie ciąży mogą wywołać zapalenie dziąseł, a nawet krwawienia z nich.  Zęby należy szczotkować i nitkować najlepiej po każdym posiłku (o ile jest to możliwe). Najlepiej używać szczoteczki z miękkim włosiem (aby zmniejszyć ryzyko krwawienia z dziąseł). Można żuć gumę bez cukru po to, aby zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego (wówczas, gdy nie może pani umyć zębów, bo np. jest pani na zakupach i w czasie ich robienia podjada pani coś pysznego). Proszę zadbać, aby ilość witamin była odpowiednia - proszę jeść dużo warzyw i owoców; niedobory witamin też mogą źle wpływać na stan dziąseł.

Pozdrawiam serdecznie

Celina Fręczko, położna
Oceń 5,00 / 1

Jak odmłodzić uśmiech?

 
 

Zobacz także

 
 

Podobne w temacie Ciąża

Skomentuj Usuwanie zęba w ciąży

Gość We-Dwoje.pl
Komentujesz jako dsfdsfds  /  Wyloguj sięZarejestruj się  /  Zaloguj się

Podobne do Usuwanie zęba w ciąży

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl


Forum Dziecko