Polki.pl
kom. (2)

Urządzanie kuchni

Kiedyś kredens i duży stół na środku. Potem szereg identycznie wykończonych szafek- stojących i wiszących. Dziś tendencje w urządzaniu kuchni zmierzają w kierunku łączenia zalet tych dwu przeciwstawnych sobie opcji.

Z jednej strony ciepło i wdzięk wiejskiej kuchni, z drugiej nowoczesność: od sensownego szeregu i lodówki po zmywarkę i kuchenkę mikrofalową. A to wszystko możliwie niepostrzeżenie wkomponowane we wnętrze.
Jest coraz więcej firm, które za wielkie pieniądze podejmują się kompleksowych aranżacji. Ale coś z nowego stylu można też sobie ufundować we własnym zakresie, więc znacznie taniej i z wykorzystaniem już posiadanych sprzętów. A w dodatku uzyskany rezultat końcowy gwarantuje niepowtarzalny efekt. Przede wszystkim nie bójmy się łączenia różnych materiałów. Drewno, laminat, szkło, metal i plastik naprawdę potrafią zgodnie koegzystować ze sobą.

Najprostsze rozwiązanie to kupno gotowych szafek - stojących i wiszących, jednakowo wykończonych. Ale już kącik stołowy może odbiegać stylistycznie od przyjętego modelu. Na przykład do typowych szafek laminowanych g w kolorze jasnej sosny proponuję dobrać stolik i dwa krzesełka wykonane z żelaza - to nieco ogrodowy materiał, ale teraz intensywnie lansowany do wnętrz. W handlu spotyka się mebelki wykonane albo wyłącznie z lakierowanego na czarno metalu, albo w połączeniu z drewnem -najczęściej jest to blat stolika oraz deszczułki na siedzeniach i oparciach krzeseł i fotelików. Aby było wygodniej, można wymościć je poduszką lub gąbkową podkładką obszytą tym samym co zasłona materiałem, na przykład w biało-błękitny deseń. Do tego czerwone i granatowe plastikowe drobiazgi. Można też zaadaptować nóżki nie używanej już nożnej maszyny do szycia, które przemalujemy na granatowo i przykryjemy blatem ze szkła. A na nim nakrycia gładkie, białe lub malowane w kobaltowe kwiaty. I do kompletu solniczka, serwetnik, może jeszcze wazonik z pojedynczą różą. Przy tak zaimprowizowanym stoliku ładnie zaprezentują się proste składane krzesełka w kolorze czerwonym.

Dodatki - to właśnie one bardzo dobrze i najtaniej indywidualizują wnętrza. I nie tylko te praktyczne, jak cedzaki, sitka, tarki, garnki itp., ale także dekoracyjne. Na przykład przy ciemnych szafkach mogą to być pęki traw i zbóż w miedzianych lub drewnianych naczyniach. Do tego żółte i brązowe ściereczki i takież akcesoria plastikowe. A nad stołem kogut upieczony z solonego ciasta.
Prawidłowe rozmieszczenie urządzeń kuchennych oszczędza gospodyni zbędnej bieganiny pomiędzy nimi, skracając o 25-60 proc. czas poświęcany przez nią na przygotowywanie posiłków.
W kuchni można też zawiesić malowane talerze lub obrazki - najlepiej o tematyce spożywczej. Czasami zostają dwie, trzy piękne salaterki z wytłuczonego już serwisu, które mogą jeszcze zachwycać, „spoglądając" na nas ze ścian. Być może uchował się leż dzbanek od kompletu? Ułóżmy w nim kompozycję z suchych roślin i ustawmy w eksponowanym miejscu.
Można też kupić wyłącznie szafki stojące, bo to najpraktycznicj. Powyżej zainstalujemy wówczas tylko półki i nad kuchenką koniecznie okap-wyciąg dla likwidowania oparów i niepożądanych zapachów. Na półkach ustawimy najpiękniejsze elementy zastawy stołowej, na haczykach wkręconych w półkę od dołu podwiesimy filiżanki i kubeczki, a produkty żywnościowe umieścimy w jednakowych pojemnikach: specjalnie na ten cel wyprodukowanych lub zbieranych, jak słoje po kawie, puszki itp. „Pierwsze piętro" można także skomponować z nadstawki starego kredensu. To
wielka atrakcja i z tytułu oryginalnej formy całości, i z powodu przeszklonych fragmentów umożliwiających ekspozycję przy równoczesnej ochronie przed kurzem. A jeśli ktoś obawia się zdemaskowania tym samym nieporządku, może przezroczyste szybki zamienić na barwione lub matowe. Jeszcze lepiej, gdy nadstawkę kredensu powiesimy na innej ścianie, z dala od kuchenki, na przykład w zapleczu stołu. Szczególnie gdy jest on duży i solidny, bo będą wówczas doskonale harmonizować ze sobą.

Wyposażenie kuchni powinno być tak rozplanowane, aby praca mogła odbywać się płynnie, bez straty czasu i zbędnych ruchów. Najskuteczniej zapewnia to, powszechnie dzisiaj stosowany na całym świecie, trójpoziomowy układ funkcji. W takim systemie poziom blatu znajduje oparcie w szafkach dolnych i górnych, gdzie schowamy konieczne akcesoria uzupełniające.
Blat, na którym czyścimy, obieramy i kroimy produkty, powinien być zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie zlewozmywaka, gdzie można je od razu umyć. Natomiast sam blat stanie się znacznie wygodniejszy, jeśli uda się go poszerzyć o część wysuwaną. Równie celowe jest ulokowanie pojemnika na odpadki w pobliżu tych brudnych prac. W okolicy zlewozmywaka, pomiędzy nim a kuchenką, w łatwo dostępnym miejscu warto umieścić garnki i przyprawy. Tutaj też powinny znaleźć się urządzenia typu mikser, malakser itp.
Wreszcie na końcu - półmiski i talerze, tam gdzie konieczna jest dwurzędowa aranżacja kuchni, najwygodniej jest urządzić ją tak, by po jednej stronie znalazła się spiżarka (lodówka) i stół roboczy, a po drugiej zlewozmywak i kuchenka.Oceń 4,00 / 1

Jak zaaranżować modną kuchnię?

 
 

Zobacz także

 
 

Podobne w temacie Kuchnia

Skomentuj Urządzanie kuchni

Gość We-Dwoje.pl
Komentujesz jako dsfdsfds  /  Wyloguj sięZarejestruj się  /  Zaloguj się

Podobne do Urządzanie kuchni

 • Salon z kuchnią jako wnętrze jednoprzestrzenneKuchniaSalon z kuchnią jako wnętrze jednoprzestrzenneCoraz częściej aranżujemy salon i kuchnię jako pomieszczenie jednoprzestrzenne. Aranżacja wnętrz, których kuchnia połączona jest z salonem nie jest zadaniem łatwym. Należy je projektować z bardzo dużą uwagą. Nie...więcej »
 • Mała kuchnia - jak ją urządzić?KuchniaMała kuchnia - jak ją urządzić?Aranżacja kuchni, która jest mała i nieustawna to spore wyzwanie. Długa, wąska kuchnia to problem z reguły dotyczący mieszkańców bloków. Projekt takiego wnętrza wymaga sporej wiedzy o aranżacji wnętrz. Łatwo...więcej »
 • Aranżacja małej kuchniKuchniaAranżacja małej kuchniZbyt mała kuchnia to problem sporej grupy społeczeństwa. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Także niewielką kuchnię można urządzić ergonomicznie i efektownie. Planując aranżację takiej kuchni powinniśmy...więcej »
 • KuchniaKuchniaKuchniaKiedyś kredens i duży stół na środku. Potem laboratoryjne ciągi identycznie wykończonych szafek- stojących i wiszących. Dziś światowe tendencje w urządzaniu kuchni zmierzają w kierunku łączenia zalet tych dwu...więcej »
 • Kuchnia i jadalnia w dobrym świetleKuchniaKuchnia i jadalnia w dobrym świetleWspółczesne tendencje w kształtowaniu wnętrz zmierzają do tworzenia otwartych, wieloplanowych przestrzeni, łączenia w jednym pomieszczeniu różnych funkcji. Sztywne podziały ścianami zastępuje szereg mobilnych...więcej »
 • Wygodna kuchniaKuchniaWygodna kuchniaKuchnia przez swoją funkcję, związaną z przygotowywaniem posiłków, stanowi miejsce szczególne dla życia rodzinnego. Nawet, jeżeli każdy z domowników zamyka się we własnym świecie, ich drogi krzyżują się...więcej »
 • Kuchnia w stylu francuskimKuchniaKuchnia w stylu francuskimLuksus, blask i wygoda - to cechy charakteryzujące francuskie posiadłości. Dlaczego więc nie wprowadzić do naszych wnętrz odrobiny francuskiej nonszalancji? Szczególnie kuchnia zasługuję na to, aby nadać jej nowego,...więcej »
 • Kuchnia w rustykalnym styluKuchniaKuchnia w rustykalnym styluKuchnia rustykalna to nie zawsze ciężkie wiekowe meble i belki podwieszone pod sufitem. Ciepłe i sielskie wnętrze mogą wyczarować dodatki i drobiazgi, powieszone na ścianach i postawione na półkach.więcej »
 • Kuchnia w angielskim styluKuchniaKuchnia w angielskim styluElegancja w klasycznym, XVIII wiecznym stylu sprawdzi się niemal w każdym domu. Jasne przestrzenie, drewno, klasyczne wzornictwo - tworzą niezwykły klimat. Przewaga bieli i delikatnych kolorów rozjaśnia przestrzenie. Styl...więcej »
 • Kuchnia urządzona ze smakiemKuchniaKuchnia urządzona ze smakiemSercem domu nie zawsze jest salon z wygodną kanapą i telewizorem. Czasem to właśnie kuchnia przyciąga domowników i gości do spędzania w niej wielu chwil. Dzieje się tak nie tylko za sprawą smakowitych aromatów, ale...więcej »
 • Kuchnia na życzenieKuchniaKuchnia na życzenieW XXI wieku kuchnia zdaje się wracać do łask. Nie kojarzy się już z wiecznym posterunkiem gospodyni domowej. Dzisiaj to centrum spotkań z przyjaciółmi, miejsce wspólnych przygód kulinarnych, którego odpowiedni...więcej »
 • Kuchnia na poddaszuKuchniaKuchnia na poddaszuDobry projekt poddasza to niemałe wyzwanie. Są to pomieszczenia pełne niepowtarzalnego klimatu i uroku lecz niestety z reguły nieustawne. Trudne do zaprojektowania poprzez istniejące w nich liczne skosy i zróżnicowane...więcej »
 • Mała kuchnia, duży problemKuchniaMała kuchnia, duży problemMałe kuchnie są standardem w mieszkaniach, które najczęściej kupujemy. Jeżeli jest ono niewielkie, to wiadomo, że i kuchnia nie będzie pokaźnych rozmiarów. Dlatego warto dokładnie przemyśleć jej urządzenie i jak...więcej »
 • Kuchnia tętniąca koloramiKuchniaKuchnia tętniąca koloramiKuchnia to szczególne miejsce w domu – to w niej często koncentruje się życie rodzinne. Planując jej aranżację, w równym stopniu powinniśmy uwzględnić wymiar estetyczny, jak i funkcjonalny.więcej »
 • Zobacz podobne do Urządzanie kuchniwięcej podobnych
Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl


Forum Dom i ogród