Polki.pl
kom. (2)

Urządzanie kuchni

Kiedyś kredens i duży stół na środku. Potem szereg identycznie wykończonych szafek- stojących i wiszących. Dziś tendencje w urządzaniu kuchni zmierzają w kierunku łączenia zalet tych dwu przeciwstawnych sobie opcji.

Z jednej strony ciepło i wdzięk wiejskiej kuchni, z drugiej nowoczesność: od sensownego szeregu i lodówki po zmywarkę i kuchenkę mikrofalową. A to wszystko możliwie niepostrzeżenie wkomponowane we wnętrze.
Jest coraz więcej firm, które za wielkie pieniądze podejmują się kompleksowych aranżacji. Ale coś z nowego stylu można też sobie ufundować we własnym zakresie, więc znacznie taniej i z wykorzystaniem już posiadanych sprzętów. A w dodatku uzyskany rezultat końcowy gwarantuje niepowtarzalny efekt. Przede wszystkim nie bójmy się łączenia różnych materiałów. Drewno, laminat, szkło, metal i plastik naprawdę potrafią zgodnie koegzystować ze sobą.

Najprostsze rozwiązanie to kupno gotowych szafek - stojących i wiszących, jednakowo wykończonych. Ale już kącik stołowy może odbiegać stylistycznie od przyjętego modelu. Na przykład do typowych szafek laminowanych g w kolorze jasnej sosny proponuję dobrać stolik i dwa krzesełka wykonane z żelaza - to nieco ogrodowy materiał, ale teraz intensywnie lansowany do wnętrz. W handlu spotyka się mebelki wykonane albo wyłącznie z lakierowanego na czarno metalu, albo w połączeniu z drewnem -najczęściej jest to blat stolika oraz deszczułki na siedzeniach i oparciach krzeseł i fotelików. Aby było wygodniej, można wymościć je poduszką lub gąbkową podkładką obszytą tym samym co zasłona materiałem, na przykład w biało-błękitny deseń. Do tego czerwone i granatowe plastikowe drobiazgi. Można też zaadaptować nóżki nie używanej już nożnej maszyny do szycia, które przemalujemy na granatowo i przykryjemy blatem ze szkła. A na nim nakrycia gładkie, białe lub malowane w kobaltowe kwiaty. I do kompletu solniczka, serwetnik, może jeszcze wazonik z pojedynczą różą. Przy tak zaimprowizowanym stoliku ładnie zaprezentują się proste składane krzesełka w kolorze czerwonym.

Dodatki - to właśnie one bardzo dobrze i najtaniej indywidualizują wnętrza. I nie tylko te praktyczne, jak cedzaki, sitka, tarki, garnki itp., ale także dekoracyjne. Na przykład przy ciemnych szafkach mogą to być pęki traw i zbóż w miedzianych lub drewnianych naczyniach. Do tego żółte i brązowe ściereczki i takież akcesoria plastikowe. A nad stołem kogut upieczony z solonego ciasta.
Prawidłowe rozmieszczenie urządzeń kuchennych oszczędza gospodyni zbędnej bieganiny pomiędzy nimi, skracając o 25-60 proc. czas poświęcany przez nią na przygotowywanie posiłków.
W kuchni można też zawiesić malowane talerze lub obrazki - najlepiej o tematyce spożywczej. Czasami zostają dwie, trzy piękne salaterki z wytłuczonego już serwisu, które mogą jeszcze zachwycać, „spoglądając" na nas ze ścian. Być może uchował się leż dzbanek od kompletu? Ułóżmy w nim kompozycję z suchych roślin i ustawmy w eksponowanym miejscu.
Można też kupić wyłącznie szafki stojące, bo to najpraktycznicj. Powyżej zainstalujemy wówczas tylko półki i nad kuchenką koniecznie okap-wyciąg dla likwidowania oparów i niepożądanych zapachów. Na półkach ustawimy najpiękniejsze elementy zastawy stołowej, na haczykach wkręconych w półkę od dołu podwiesimy filiżanki i kubeczki, a produkty żywnościowe umieścimy w jednakowych pojemnikach: specjalnie na ten cel wyprodukowanych lub zbieranych, jak słoje po kawie, puszki itp. „Pierwsze piętro" można także skomponować z nadstawki starego kredensu. To
wielka atrakcja i z tytułu oryginalnej formy całości, i z powodu przeszklonych fragmentów umożliwiających ekspozycję przy równoczesnej ochronie przed kurzem. A jeśli ktoś obawia się zdemaskowania tym samym nieporządku, może przezroczyste szybki zamienić na barwione lub matowe. Jeszcze lepiej, gdy nadstawkę kredensu powiesimy na innej ścianie, z dala od kuchenki, na przykład w zapleczu stołu. Szczególnie gdy jest on duży i solidny, bo będą wówczas doskonale harmonizować ze sobą.

Wyposażenie kuchni powinno być tak rozplanowane, aby praca mogła odbywać się płynnie, bez straty czasu i zbędnych ruchów. Najskuteczniej zapewnia to, powszechnie dzisiaj stosowany na całym świecie, trójpoziomowy układ funkcji. W takim systemie poziom blatu znajduje oparcie w szafkach dolnych i górnych, gdzie schowamy konieczne akcesoria uzupełniające.
Blat, na którym czyścimy, obieramy i kroimy produkty, powinien być zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie zlewozmywaka, gdzie można je od razu umyć. Natomiast sam blat stanie się znacznie wygodniejszy, jeśli uda się go poszerzyć o część wysuwaną. Równie celowe jest ulokowanie pojemnika na odpadki w pobliżu tych brudnych prac. W okolicy zlewozmywaka, pomiędzy nim a kuchenką, w łatwo dostępnym miejscu warto umieścić garnki i przyprawy. Tutaj też powinny znaleźć się urządzenia typu mikser, malakser itp.
Wreszcie na końcu - półmiski i talerze, tam gdzie konieczna jest dwurzędowa aranżacja kuchni, najwygodniej jest urządzić ją tak, by po jednej stronie znalazła się spiżarka (lodówka) i stół roboczy, a po drugiej zlewozmywak i kuchenka.


Oceń 4,00 / 1

Jak zaaranżować modną kuchnię?

 
 

Zobacz także

 
 

Podobne w temacie Kuchnia

Skomentuj Urządzanie kuchni

Gość We-Dwoje.pl
Komentujesz jako dsfdsfds  /  Wyloguj sięZarejestruj się  /  Zaloguj się

Podobne do Urządzanie kuchni

 • Klasyczne kuchnie w zasięgu rękiKuchniaKlasyczne kuchnie w zasięgu rękiPozytywna energia naszego domu skupia się w kuchni. Kuchnia ma być ciepła i wygodna, tworzyć komfortowe środowisko codziennych czynności, a zarazem stanowić idealne odzwierciedlenie naszego zmysłu praktycznego. Nasze...więcej »
 • Podłoga w kuchniKuchniaPodłoga w kuchniPodłoga w kuchni to temat warty gruntownego rozważenia, bowiem w tym pomieszczeniu szczególnie jest ona narażona na uszkodzenia. Woda, tłuszcze, a czasami spadające przedmioty – to wszystko może się na niej...więcej »
 • Lokalizacja sprzętu AGD, a organizacja pracy w kuchni.KuchniaLokalizacja sprzętu AGD, a organizacja pracy w kuchni.Estetyka wnętrza nowoczesnej kuchni kreowana jest poprzez technologiczne formy wyposażenia AGD. Analizując współczesne tendencje w kierunku tworzenia otwartych, przenikających się wnętrz, możemy zaobserwować, że...więcej »
 • Aranżacja małej kuchniKuchniaAranżacja małej kuchniZbyt mała kuchnia to problem sporej grupy społeczeństwa. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Także niewielką kuchnię można urządzić ergonomicznie i efektownie. Planując aranżację takiej kuchni powinniśmy...więcej »
 • Stół w kuchniKuchniaStół w kuchniStół to mebel, bez którego nie możemy się obejść. W każdym domu jest co najmniej jeden. Niezbędny w kuchni, zarówno do jedzenia, jak i przyrządzania posiłków.więcej »
 • Oświetlenie w kuchniKuchniaOświetlenie w kuchniWe współczesnej kuchni oświetlenie powinno być przede wszystkim funkcjonalne i ergonomiczne. Z jego formą i materiałem możemy natomiast trochę poeksperymentować. Zanim jednak kupimy właściwe lampy, odpowiedzmy sobie...więcej »
 • Aranżacja wnętrz - style kuchniKuchniaAranżacja wnętrz - style kuchniWspółczesne wnętrze stało się przestrzenią do wielu rozważań i wyborów. Gdy już nie musimy godzinami wystawać w kolejkach, by zdobyć przypadkowy regał, sami możemy decydować, co i gdzie wstawić do naszej kuchni.więcej »
 • Fototapeta na szkle - idealna do kuchni i łazienkiKuchniaFototapeta na szkle - idealna do kuchni i łazienkiFototapeta to coraz modniejszy sposób zdobienia ścian. Górski pejzaż w salonie, plaża nad łóżkiem w sypialni – to dość częste widoki. Jednak okazuje się, że fototapetę możemy z łatwością zamontować...więcej »
 • Stół w kuchniKuchniaStół w kuchniStół to mebel, bez którego nie możemy się obejść. W każdym domu jest co najmniej jeden. Niezbędny w kuchni, zarówno do jedzenia, jak i przyrządzania posiłków.więcej »
 • Ergonomia w kuchniKuchniaErgonomia w kuchniCzyli o czym koniecznie musimy wiedzieć, zanim zaczniemy projekt kuchni.więcej »
 • Jesienna aranżacja kuchniKuchniaJesienna aranżacja kuchniJesień to czas, gdzie odkurzamy księgi kulinarne i zabieramy się za pyszne przetwory oraz sycące dania, które rozgrzeją całą rodzinę w chłodne wieczory. Aby ten czas umilić, warto dodać naszej kuchni nieco...więcej »
 • Klimatyczny kominek w kuchniKuchniaKlimatyczny kominek w kuchniTaki kuchenny kominek to niebanalna propozycja dla klimatycznego i oryginalnego wnętrza. Spełnia nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również i praktyczną. Zobacz sama!więcej »
 • Zlewozmywak w nowoczesnej kuchniKuchniaZlewozmywak w nowoczesnej kuchniNowoczesny design i minimalistyczne wzornictwo, ale też praktyczne rozwiązania i niezwykle wytrzymały materiał – to niebanalne połączenie odnajdziemy w nowych zlewozmywakach stalowych od Deante.więcej »
 • 6 kroków do właściwie urządzonej kuchniKuchnia6 kroków do właściwie urządzonej kuchniPrzede wszystkim musimy pamiętać, że kuchnia jest miejscem pracy, a jej urządzenie powinno tę pracę ułatwiać. Dlatego też rozważania nad kolorem ścian, szafek czy płytek zostawmy sobie na później. W pierwszej...więcej »
 • Zobacz podobne do Urządzanie kuchniwięcej podobnych
Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl


Forum Dom i ogród