Skuteczne sposoby wali z przebarwieniami na twarzy

Największym wrogiem młodości są przebarwienia. Piszemy jak się ich pozbyć
Elżbieta Mańkowska / 05.12.2013 07:23

Największym wrogiem młodości są przebarwienia. Powstają w wyniku zaburzenia wytwarzania melaniny i jej nierównomiernego rozmieszczenia. Melanina jest odpowiedzialna za kolor skóry i chroni ją przed słońcem. Jak twierdzą specjaliści przebarwienia dotyczą ok. 30-40% kobiet po 30. roku życia i prawie 90% po pięćdziesiątce. Coraz częściej pojawiają się też u młodych osób zwykle na skutek nadmiernej ekspozycji na słońce oraz jednoczesnego przyjmowania doustnej antykoncepcji hormonalnej i braku stosowania odpowiedniej profilaktyki. 

Do powstania przebarwień  przyczyniają się kosmetyki, perfumy, ekspozycja na promieniowanie UV, stosowanie niektórych leków, zmiany hormonalne ( np. w okresie ciąży i menopauzy), trądzik i inne zmiany zapalne skóry, choroby wątroby i tarczycy, a także czynniki genetyczne. Efekty terapii przebarwień zależą w dużym stopniu od przyczyny, która je wywołuje i od głębokości, na jakiej znajdują się cząsteczki barwnika w skórze. Zmiany barwnikowe mogą obejmować sam naskórek bądź również skórę właściwą. Bywają bardzo trudne do usunięcia. Dlatego łatwiej jest im zapobiegać, niż je leczyć. Podstawą jest zatem stosowanie  produktów zawierających filtry przeciwsłoneczne.

Najlepszy rezultat rozjaśniania przebarwień uzyskamy, łącząc różne metody: domowe maseczki, preparaty kosmetyczne oraz zabiegi w salonie kosmetycznym bądź gabinecie dermatologicznym. W warunkach domowych możemy wykonać: maseczkę z ogórka, maseczkę z maślanki i cytryny, napar z natki pietruszki, tonik z cytryny. Równocześnie należy stosować kremy rozjaśniające . Na najbardziej oporne przebarwienia najskuteczniejsze będą jednak zabiegi medycyny estetycznej takie jak peeling chemiczny, peeling lekarski Cosmelan, laser, mikrodermabrazja. Jesień i zima jest najlepszym okresem na stosowanie tego typu kuracji.

Kosmetyki na przebarwienia, zobacz!

Redakcja poleca

REKLAMA