Maseczki z owoców

owocowe maseczki, maseczki z owoców, domowe maseczki, przepisy na maseczki fot. Fotolia
Latem owoce są bardzo tanie, warto to wykorzystać do pielęgnacji urody i zrobić sobie cudowną maseczkę. Oto 5 najlepszych!
/ 07.08.2013 11:00
owocowe maseczki, maseczki z owoców, domowe maseczki, przepisy na maseczki fot. Fotolia

Pachnące maliny i soczyste jabłka nadają się nie tylko do robienia przetworów, ale i naturalnych kosmetyków, np. do twarzy. Takie ich wykorzystanie
to i dobrodziejstwo dla skóry, i duża oszczędność.

Maseczki do twarzy są prawdziwą bombą witaminową dla skóry. Nawilżą, zmatują, wzmocnią naczynka albo poprawią koloryt cery. Owoce jednak lub składniki je konserwujące mogą czasem uczulać. Dlatego, jeśli masz skłonność do podrażnień, przed nałożeniem maseczki zrób test skórny.

Przed nałożeniem maseczki z owoców:

  • Kawałek owocu nałóż na 5 minut w zgięciu łokcia, jeżeli po kilku godzinach nie pojawi się swędzenie lub zaczerwienienie, bez obaw możesz przyrządzić maseczkę.
  • Zanim naniesiesz maseczkę z owoców dokładnie oczyść cerę z makijażu i zanieczyszczeń, np. mleczkiem kosmetycznym – wtedy zadziała skuteczniej (pamiętaj też o umyciu owoców).
  • Nakładaj ją wieczorem, ponieważ naukowcy uważają, że właśnie wtedy skóra lepiej przyswaja zawarte w kosmetyku składniki odżywcze.
  • Po zmyciu owoców przetrzyj twarz tonikiem i nałóż krem nawilżający.

Maseczki z owoców - 5 przepisów

Maliny
Odświeżają, zmiękczają, wygładzają skórę. Witamina C dodaje skórze blasku, przyspiesza gojenie się ranek, wspomaga regenerację skóry. Sole mineralne pomagają zachować prawidłowy poziom jej nawilżenia, dlatego maliny świetnie nadają się do pielęgnacji cery suchej.
Maseczka nawilżająca: Garść świeżych, umytych owoców rozgnieć widelcem na papkę. Dodaj po łyżce miodu i oliwy z oliwek. Nałóż na oczyszczoną twarz, zmyj po 15 minutach.

Porzeczki
Działają bakteriobójczo, ściągają rozszerzone pory. Są bogate w witaminy C, PP i B, dzięki czemu poprawiają ukrwienie i zapobiegają pękaniu naczynek. Regulują pracę gruczołów łojowych, poprawiając stan cery tłustej i trądzikowej. Wygładzają drobne zmarszczki.
Maseczka matująca: Pół szklanki porzeczek przetrzyj przez sito. Otrzymany sok wymieszaj z 2 łyżkami mąki ziemniaczanej. Nanieś na twarz, zmyj
po 20 minutach.

Brzoskwinie
Łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia, nawilżają. Zawierają przeciwzmarszczkowe witaminy C i E. Z kolei magnez, potas, żelazo i selen wspomagają odnowę skóry. Brzoskwinie mają właściwości odżywcze, pomagają także odbudowywać ochronną warstwę lipidową skóry.
Maseczka przeciwzmarszczkowa: Dojrzałą brzoskwinię obierz i rozgnieć widelcem. Dodaj jedno żółtko, wymieszaj i nałóż papkę na twarz. Zmyj po kwadransie.

Jabłko
Zawiera kwasy, które delikatnie złuszczają martwe komórki naskórka. Dzięki temu zmęczona, poszarzała skóra nabiera blasku i staje się jedwabiście miękka. Jabłka działają oczyszczająco i odżywczo na cerę normalną, mieszaną i tłustą.
Maseczka ściągająca pory: Zetrzyj na tarce umyte jabłko, dodaj łyżkę jogurtu naturalnego, wymieszaj. Rozprowadź na twarzy, zmyj po kwadransie chłodną wodą.

Winogrona
Powstrzymują proces starzenia, bo są magazynem przeciwutleniaczy. Miąższ tych owoców zawiera kwasy owocowe, które złuszczają martwe komórki naskórka, wyrównują koloryt cery, walczą z trądzikiem. Witaminy C i PP wzmacniają naczynka.
Maseczka wzmacniająca naczynka: Kilka winogron obierz ze skórki i rozgnieć widelcem. 2 łyżki płatków owsianych zalej ciepłą wodą. Wymieszaj, nałóż na twarz na 20 minut. Zmyj.

Redakcja poleca

REKLAMA