Jak leczyć opryszczkę

06.11.2007

Nasz ekspert radzi, jak uporać się z kłopotliwymi krostkami.

- Jeśli do tej pory nigdy nie miałaś opryszczki, prawdopodobnie nie jesteś nią zakażona. Aby uchronić się przed wirusem, dbaj o higienę z podwójną starannością, a przede wszystkim nie pij z cudzych szklanek i nie jedz cudzymi sztućcami (nawet jeśli należą do członków rodziny).

- Opryszczka pojawiła się u ciebie po raz pierwszy? Powinnaś udać się do lekarza. Warto bowiem poddać się krótkiej kuracji (do pięciu dni) lekami doustnymi z acyklowirem. Złagodzą przebieg choroby i zapobiegną nawrotom.

- Opryszczka nęka cię nawet kilka razy w roku. Oznacza to, że cierpisz na jej przewlekłą postać. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie u ciebie przedłużonego leczenia doustnego, ale o tym powinien zdecydować lekarz.

- Uwaga, swędzi! To pierwszy objaw rozwijającego się zimna. W dalszej kolejności pojawia się zaczerwienienie i pęcherzyki wypełnione płynem (zasychają w strupki). Jak najszybciej kup w aptece preparat przeciw opryszczce, np. Sonol (Elanda, 8 g, ok. 3 zł), który przyspiesza jej gojenie i łagodzi ból. Do wyboru masz całą gamę żeli, maści, płynów, a nawet plasterków. Te ostatnie dodatkowo lekko tuszują wykwit i umożliwiają zrobienie makijażu. Możesz je stosować we wszystkich stadiach choroby.

- Jeśli pęcherzyki zmieniły kolor na żółty. To oznacza, że dodatkowo mogło dojść do zakażenia bakteryjnego i wskazane będzie leczenie miejscowymi antybiotykami. O tym jednak zdecyduje lekarz (internista lub dermatolog) podczas wizyty.

- Higiena to podstawa! Bądź szczególnie ostrożna podczas smarowania pęcherzyków. Ich wydzielina jest bowiem najbardziej zaraźliwa. Dlatego po każdej aplikacji leku myj i dezynfekuj ręce (spirytusem lub kupionym w aptece specjalnym preparatem).

- Zapobiegaj. Dbaj o wysoki poziom odporności organizmu. Nie przegrzewaj go i nie wyziębiaj, prowadź higieniczny tryb życia, nie przemęczaj się i w miarę możliwości unikaj stresu.

Jak ustrzec się opryszczki?
Nie pij z cudzych szklanek i nie jedz cudzymi sztućcami (nawet jeśli należą do kogoś z rodziny).


Konsultacja: dr Anna Kaczmarek, dermatolog z Centrum Medycznego Damiana w Warszawie


Edipresse Polska S.A./Uroda
Oceń artykuł 14 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
Alutqa2012.01.19 08:32
Ja opryszczkę wyleczyłam przykładając 4-5 razy w ciągu dnia nacięty liść żyworódki, działa naprawdę cuda. Moja pryszczka była już bardzo zaawansowana gdyż byłam wtedy na wczasach a gdy wróciłam siostra dała mi jeden liść i po 5-ciu dniach nie było śladu
gaga2011.10.14 11:46
najbardziej wnerwiajace w opryszce jest to, że wraca cholera przy pierwszym lepszym przeziębieniu
Agnieszka2010.12.07 17:24
Ja też używałam tych plasterków, ładnie i szybko goją i same się rozpuszczają po jakims czasie.
Ewa2010.12.03 11:43
Ja ostatnio kupiłam takie fajne plasterki rozpuszczalne- nazywaja sie Herpecz czy jakoś tak. Plasterki są super bo szybko goją opryszczkę.
ch_anna2010.11.18 16:23
Jak się ma przewlekle opryszczkę to najlepiej przejść kilkumiesięczna kurację, a nie kilkudniową. Więcej zdziała i będzie można mieć wreszcie spokój z oprychą
rivela2010.11.16 18:43
Plasterki dobre są bo maskują, ale główną przyczynę czyli wirusa musimy leczyć lekami antywirusowymi.
Grześ2010.11.11 18:21
Ja też ostatnio testowałem plasterki Herpatch i się sprawdziły. Opryszczka to bardzo niefajna rzecz ale z plasterkami już nie taka straszna.
Omi2010.11.08 20:46
Ja jak poczuję pierwsze swędzenie to od razu naklejam plasterek Herpatch bo lepiej zapobiegać niż leczyć. Te plasterki niedawno pojawiły się na naszym rynku ale są skuteczne i samorozpuszczalne. U mnie się sprawdziły.
Ixbl2010.06.19 08:45
u mnie opryszczka równa się z katastrofą. zawsze wyskakuje mi na nosie! centralnie na środku nosa i jeszcze te heh ogromne rozmiary! jakaś masakra! trwa ona od 1 tygodnia do dwóch! szook!
nxkjsbx2008.01.07 18:31
,nmz
sataniella2008.07.04 16:03
u mnie opryszczka to jakaś tragedia... próbowałam już wszystkiego co jest na rynku i nie pomaga mi praktycznie wcale - opryszczka twa 7-8 dni i po 2 dniach przerwy mam nową... tego erazabanu nie próbowałam jeszcze i zaraz skoczę do apteki po niego, skoro piszecie, że skuteczny.
putka2008.06.30 22:53
mi też herpex pomógł - najszybciej chyba ze wszystkich tego typu specyfików, a trochę już się ich napróbowałam w życiu. ale największa prawda to z tą higieną, żeby myć ręce po aplikacji leku, a najlepiej aplikować patyczkiem kosmetycznym i od razu go wyrzucać.
Reese2008.06.30 10:18
Mnie pomaga tylko herpex - skraca leczenie opryszczki o połowę i co najważniejsze, nie zarażam pozostałych domowników i nie przenosi mi się w inne miejsca. Naprawdę polecam
renata2008.05.14 11:04
stosowałam na opryszczkę już i zovirax, i heviran, i jeszcze inne preparaty, ale erazaban przynosi zdecydowanie najlepsze efekty - i ulga w dolegliwościach większa, i krócej trwa wszystko. a domowe metody typu pasta do zębów jedynie łagodzą pieczenie, nic więcej.
Raport specjalny