Poradź sobie z naczynkami

05.09.2012

Antybiotyki, peelingi chemiczne i laser. To pomoże ci pozbyć się uciążliwych rumieńców i pękających naczynek.

morelowe usta, makijaż ust trendy 2012
fot. FREE

Kremami z drogerii nie zlikwidujesz problemu z zaczerwieniami i pękającymi naczynkami. Konieczna jest wizyta u dermatologa. Kuracja nie jest krótka, ale gwarantuje, że za kilka miesięcy twoja cera będzie jaśniejsza i pełna blasku.


Trądzik różowaty i pękające naczynka można z powodzeniem wyleczyć u dermatologa. Dlatego nie zaniedbuj problemu. – Stosowanie samych kremów na naczynka niewiele pomoże. Podobnie jak łykanie witaminy C i Rutinoscorbinu

– twierdzi Ewa Chlebus, doktor nauk medycznych, dermatolog.


Nierozwiązana zagadka

Dokładnie nie wiadomo, co wywołuje trądzik różowaty. Prawdopodobnie przyczyną są nasze geny. Skłonność do rozszerzania naczyń krwionośnych i powstawania tzw. rumienia dotyczy ok. 10 proc. populacji, najczęściej kobiet. Niestety, Polacy są w grupie ryzyka, gdyż choroba zwykle pojawia się u ludzi z bladą karnacją, delikatną skórą, cienkimi naczyniami krwionośnymi i jasnymi włosami. Takie osoby muszą unikać czynników, które poszerzają naczynia włosowate: klimatyzacji, światła jarzeniowego, sauny, opalania na słońcu oraz w solarium, alkoholu i palenia papierosów.

W sieci naczynek

Początkowo czerwienienie się ma charakter przejściowy. Polega na rozkurczu naczyń krwionośnych. Występuje w odpowiedzi na bodźce emocjonalne, nagłe zmiany temperatury, spożywanie ostrych i gorących pokarmów. O takiej skórze mówi się, że jest nadmiernie aktywna. Zdrowe naczynia krwionośne również potrafią się rozszerzać. Tyle że one szybko się rozszerzają, a także równie szybko kurczą. Kłopot zaczyna się wtedy, gdy czerwienisz się z byle powodu, twoja cera zaś długo nie chce zblednąć. Wskutek spowolnionego opróżniania się naczyń na zewnątrz przesiąka płyn. Każdy kolejny nagły rumień, niestety, utrwala ten stan. Naczynia kurczą się coraz wolniej. Dodatkowo pojawiają się drobne pajączki. W końcu rumień potrafi zagościć na dobre wraz ze stanem zapalnym. Niestety, zaniechanie leczenia może prowadzić do rozwoju trądziku różowatego (rosacea). Warto więc jak najszybciej zgłosić się do dermatologa, który zastosuje odpowiednią kurację.

Róż do leczenia

Pamiętaj: same kremy, toniki, mleczka nie zlikwidują popękanych naczynek ani nie rozjaśnią cery. Mogą trochę łagodzić istniejący stan, ale problem i tak będzie się pogłębiał. – Proces leczenia trwa kilka miesięcy, jednak twoja cera znowu może być gładka – zapewnia dr Ewa Chlebus. Niestety, chorzy trafiają do dermatologów dopiero w wieku ok. 40 lat. Wtedy pojawiają się dodatkowe czynniki nasilające chorobę, jak np. wahania hormonów, nadciśnienie. Dużą grupę leczących się stanowią też młodsze kobiety, które choć raz w życiu miały poparzenie słoneczne. Skarżą się na piekącą i zaczerwienioną skórę. Twierdzą, że nie pomagają im żadne kremy, nawet te do skóry naczynkowej. – Jest to związane z reakcją zapalną, którą trzeba leczyć – twierdzi dr Ewa Chlebus. – Najpierw kuracja antybiotykowa (2–6 miesięcy), potem przez kilka miesięcy stosuje się zewnętrznie lek Metronidazol.

Oceń 3,91 / 75 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny