Stany zapalne narządów płciowych u dziewczynek

W okresie dziecięcym wyróżnia się trzy fazy rozwoju narządów płciowych. Są one zależne od hormonów płciowych –głównie estrogenów. Pierwsza faza to przełom hormonalny noworodka. Ma on miejsce około 2-3 tygodnie po urodzeniu.
/ 06.08.2012 06:00

W okresie dziecięcym wyróżnia się trzy fazy rozwoju narządów płciowych. Są one zależne od hormonów płciowych – głównie estrogenów. Pierwsza faza to przełom hormonalny noworodka. Ma on miejsce około 2-3 tygodnie po urodzeniu. Kolejna to okres spokoju hormonalnego trwający do 8-10 roku życia. Ostatnia faza w okresie dziecięcym to pokwitanie. Zachodzi ona pomiędzy 9 a 16 rokiem życia.

Najczęściej występujące problemy u dziewczynek to:

  • przywieranie warg sromowych,
  • zapalenie pochwy i zapalenie sromu.

Przywieranie warg sromowych polega na tym, ze podrażnione wargi sromowe sklejają się ze sobą. Problem ten najczęściej występuje u niemowląt i małych dziewczynek. Wiąże się to z tym, że ich organizmy jeszcze nie wytwarzają estrogenów. Proces wytwarzania tego hormonu rozpoczyna się w okresie dojrzewania.

Objawy

  • wargi sromowe mniejsze sklejają się,
  • trudności w oddawaniu moczu (nie zawsze występują).

Przyczyną przywierania warg sromowych może być ich podrażnienie przez mocz lub pot.

Postępowanie
Zawsze gdy uda się rozdzielić wargi sromowe (nic na siłę) i dziewczynka nie ma trudności z oddawaniem moczu-należy być spokojnym. Często zaleca się stosowanie kremu zawierającego estrogeny. W niektórych przypadkach wargi sromowe musi rozdzielić lekarz za pomocą „sprzętu” medycznego. Leczenie jest bardzo istotne, gdyż niemożność oddania moczu lub jego gromadzenie się pod wargami może przyczyniać się do zakażeń układu moczowego.

Zapalenie pochwy i sromu może wystąpić u dziewczynek w różnym wieku. Przyczyną zapalenia jest podrażnienie, które sprawia, że śluzówka pochwy staje się podatna na działanie drobnoustrojów.

Objawy

  • świąd,
  • plamienia,
  • upławy (mają nieprzyjemny zapach),

Przyczyną stanów zapalnych najczęściej są bakterie przewodu pokarmowego i dróg moczowych. Zapalenie grzybicze pochwy może wystąpić po kuracji antybiotykowej. Zapalenie pochwy może wystąpić w przebiegu chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego. Pasożyty, które podczas snu wydobywają się z odbytu mogą drażnić zewnętrzne narządy płciowe. Infekcje pochwy często są wynikiem włożenia ciała obcego do pochwy np. groszku.

Postępowanie
Jeśli rodzice zauważą u córki, którykolwiek z powyższych objawów muszą zabrać ją do lekarza. Specjalista oceni wydzielinę i najprawdopodobniej pobierze wymaz aby wykonać posiew. Zleci konkretne leki. W przypadku ciała obcego w pochwie lekarz usuwa je. Rodzice powinni ostrzec córkę przed wkładaniem ciał obcych do pochwy oraz uczulić ją by nie pozwalała na to nikomu innemu.

Jak ustrzec córkę przed infekcjami narządów płciowych?

  • często zmieniaj pieluszki,
  • przy zmianie pieluszki myj wargi sromowe od przodu do tyłu,
  • gdy córeczka nie nosi już pieluszek ubieraj jej tylko bawełnianą bieliznę. Sztuczna bielizna sprzyja poceniu się okolic intymnych. Taki stan uwielbiają drobnoustroje.
  • do higieny narządów płciowych nie stosuj środków pachnących i zawierających alkohol. Mogą spowodować reakcję alergiczną i podrażnienie pochwy.
  • zadbaj o to by córka nie siedziała w (wannie) wodzie z środkiem (np. szamponem) mogącym wywołać podrażnienie pochwy. Przed wyjściem z wanny opłucz całe ciało córeczki.

Warto pamiętać o tym, że lepiej zapobiegać infekcjom narządów płciowych niż je leczyć.

Źródło:

W. Michałkiewicz "Podręcznik ginekologii dla studentów",

J. Kiciński "Położnictwo i ginekologia",

H. Murkoff, A. Eisenberg "Drugi i trzeci rok życia dziecka".

Redakcja poleca

REKLAMA