Polki.pl
kom. (7)

Ślub w plenerze - rozmowa z konsultantką ślubną

Ślub na plaży, w romantycznym parku czy na leśnej polanie jest znacznie bardziej efektowny niż w surowym wnętrzu urzędu, dlatego coraz więcej narzeczonych marzy o zorganizowaniu ceremonii zaślubin w plenerze. Czy w Polsce jest to w ogóle możliwe zapytaliśmy Agatę Pawłowską, konsultankę ślubną z firmy 2Cytryny.

Od niedawna do Polski dotarł z Zachodu trend na organizowanie ślubów w plenerze, czy zyskuje on na popularności?

Moda na organizowanie ślubów w plenerze gości w Polsce już od kilku lat. Niemal każda Para, która rozpoczyna z nami współpracę marzy o zorganizowaniu swojej uroczystości zaślubin na świeżym powietrzu. Wcale mnie to nie dziwi – te śluby są najpiękniejsze i najbardziej romantyczne. Główną przeszkodą dla tego rodzaju zaślubin jest jednak przede wszystkim brak jasnych regulacji prawnych, które umożliwiałyby organizację ślubów plenerowych (czy generalnie poza USC) oraz pogoda, która w Polsce potrafi płatać figle.

 

 

Jakich formalności należy dopełnić, żeby zorganizować ślub poza Urzędem Stanu Cywilnego?

Przed wszystkim należy dowiedzieć się, czy zorganizowanie uroczystości poza urzędem w danym przypadku jest w ogóle możliwe. Niektórzy kierownicy urzędów są bardziej otwarci na takie prośby, inni mniej. Kolejnym krokiem jest złożenie podania do kierownika Urzędu z prośbą o udzielenie takiego ślubu poza USC. Pamiętać należy, że urzędnicy obawiają się o powagę miejsca wybranego na ślub poza urzędem. Takie miejsce musi być „godne”, tj. ciche, spokojne, uporządkowane. Problemem dla urzędnika jest również brak warunków do pracy i pozostawienie ich samym sobie. Zatem jednym z zadań konsultanta ślubnego w czasie ślubu plenerowego jest „zaopiekowanie się” urzędnikiem – przywiezienie i odwiezienie go, znalezienie bezpiecznego miejsca na przechowanie jego rzeczy, odpowiednie przygotowanie miejsca ceremonii. Warto, żeby wszystkie pary o tym pamiętały.

Czy ślub kościelny również można zorganizować poza terenem świątyni?

Niestety w przypadku ślubu kościelnego, bądź konkordatowego sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Oficjalnie zorganizowanie ślubu poza Kościołem nie jest możliwe. Ciężko dotrzeć do przepisów, które jednoznacznie określają, co można, a czego nie można. Spotkałyśmy się już naprawdę z różnymi wykładniami i wszystkie pochodziły od osób dobrze znających prawo kanoniczne. Łatwiej może być tym parom, które mają znajomego księdza. Jednak i to nie daje gwarancji na to, że uda się uzyskać odpowiednie pozwolenie.

Jeśli nie uda się zdobyć potrzebnych pozwoleń, jest jakiś sposób na to, aby mimo wszystko zorganizować ślub w plenerze?

Jest oczywiście rozwiązanie, które w takim przypadku polecamy naszym klientom. Jest to tak zwany ślub symboliczny – uroczystość prowadzona przez celebransa. W praktyce wygląda to tak, że młoda para zawiera związek w USC bądź w kościele wcześniej, np. rano tego samego dnia, a później odbywa się plenerowa uroczystość z udziałem gości. Młodzi mogą wówczas wygłosić napisane przez siebie przysięgi oraz ułożyć scenariusz całej uroczystości.

Niektórzy decydują się na ślub z uczestnictwem aktora, który odgrywa rolę urzędnika. Ślub cywilny jest zawarty w takim przypadku także wcześniej, a uroczystość plenerowa z uczestnictwem aktora wygląda tak, jak ta właściwa. W takim przypadku dużo łatwiej jest nam ubarwić scenariusz ceremonii, ponieważ to my mamy ostateczny wpływ na jej kształt.

Jakie miejsca plenerowe są najchętniej wybierane przez młode pary?

Narzeczeni często marzą o plaży, romantycznym parku czy leśnej polanie. Rolą konsultanta ślubnego jest tutaj umiejętne połączenie marzeń Młodej Pary z dostępnymi w Polsce możliwościami. W naszej agencji mamy również możliwość zorganizowania ślubu na ciepłej plaży za granicą, z czego korzysta już naprawdę wiele par.

Zgodnie z Pani doświadczeniem, które z tych miejsc najbardziej się sprawdzają na tę uroczystą okazję?

Organizując plenerową uroczystość zaślubin musimy pamiętać o kilku rzeczach. Należy przede wszystkim zadbać o odpowiedni charakter miejsca – musi ono być zaciszne i komfortowe oraz odpowiednio przygotowane i wyposażone. Pamiętajmy też, że pogoda w Polsce lubi się niepodziewanie zmieniać, dlatego organizując ślub plenerowy zawsze należy mieć plan B (zadaszone miejsce, w które w razie czego będzie można przenieść ceremonię).

Czy koszt ślubu w plenerze jest wyższy niż koszt ślubu w urzędzie?

Koszt ślubu plenerowego generalnie jest wyższy, chociażby ze względu na to, że musimy wypożyczyć krzesła dla gości, zorganizować i zaaranżować miejsce zaślubin, zapewnić nagłośnienie, itp. Koszty często powiększa konieczność posiadania planu B. O awaryjne miejsce w razie niepogody musimy zadbać znacznie wcześniej, nie wiedząc jeszcze, jaka będzie pogoda w dniu ślubu. Oznacza to, że nie zawsze z niego skorzystamy, ponieważ pogoda dopisze, ale pieniędzy nikt nam już nie zwróci.

Czy podczas ślubu cywilnego, w urzędzie i poza nim, dopuszczalne jest wypowiedzenie samodzielnie przygotowanej przysięgi?

Oczywiście, jest taka możliwość. Wcześniej jednak należy to ustalić z Urzędnikiem, który będzie udzielał tego ślubu. Najczęściej wygląda to tak, że Młoda Para wygłasza tradycyjną formułkę, ale oprócz tego przysięga sobie również własnymi słowami. Polecamy takie rozwiązanie naszym Klientom – jest ono bardziej osobiste, wzruszające i prawdziwe. Takie przysięgi wzbudzają najwięcej pozytywnych emocji – zarówno u Młodych jak i ich gości.

Podsumowując, jakie są zalety i wady ślubu w plenerze?

Wadą jest trudność w zorganizowaniu takiego ślubu od strony formalnej oraz dużo większe wymagania logistyczne, niż w przypadku ślubu w urzędzie czy kościele.

Zaletą jest to, że formę i przebieg ślubu plenerowego jest łatwiej dopasować do swoich potrzeb. Nie czujemy też na karku oddechu kolejnych par, tak jak w przypadku ślubu w USC czy w popularnych kościołach, gdzie śluby odbywają się jeden po drugim.

Ślub plenerowy może być uroczystością bardziej zindywidualizowaną i dopasowaną do wyobrażeń Narzeczonych.

 

Inne publikacje na temat organizacji ślubu w plenerze:

Ślub w plenerze

Ślub cywilny w plenerze - dlaczego to takie trudne?
Oceń 5,00 / 1

Jak spędzić Dzień Dziecka? W kinie na "Angry Birds"

 
 

Zobacz także

 
 

Podobne w temacie Organizacja ślubu i wesela

Skomentuj Ślub w plenerze - rozmowa z konsultantką...

Gość We-Dwoje.pl
Komentujesz jako dsfdsfds  /  Wyloguj sięZarejestruj się  /  Zaloguj się

Podobne do Ślub w plenerze - rozmowa z konsultantką...

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl


Forum Ślub i wesele