Unieważnienie małżeństwa kościelnego- sporządzenie wniosku

napisał/a: sunshain 2008-12-23 10:40
brat mojej kumpeli jest rozwodnikiem - żona w pewnym momencie stwierdziła:
cyt: "małżeńsrwo mnie nudzi, składam pozew o rozwód", złożyła, rozwiedli się bez orzekania o winie
w międzyczasie dowiedział się, iż jego ex nim jego poznała miała romans czego skutkiem była ciąża i skrobanka u jakiegoś znachora co zaowocowało bezpłodnością; chodząc z nią i będąc w trakcie małżeństwa o tym nie wiedział; zataiła to

po rozwodzie poznał dziewczynę, wzieli ślub cywilny i postanowił stwierdzić nieważność ślubu kościelnego z ex żoną; poszedł do proboszcza w swojej parafi; opowiedział co i jak a proboszcz mu na to cyt: (byłam świadkiem tej rozmowy, nie tylko ja) "tyle dziewczyn usuwa ciąże i co w tym strasznego"
.... nie ma podstaw do unieważnienia
usłyszał, że nie powinien brać ślubu cywilnego tylko żyć sam, modlić się i umartwiać nad swoim życiem
(bez komentarza)
poszedł do innego księdza i jest w trakcie załatwiania wszystkich formalności; sam z zoną i z tym księdzem wszystko wypełniali


natomist inny przypadek mojej dalekiej kuzynki - wielka miłość, ucieczka z domu; ślub (na szczęście bez dzieci)
po roku powrót do domu, rodzice opłacili prawnia (gruba kasa na to poszła; bo podstaw nie było) unieważnienie
dziś ma męża (ślub kościelny), dziecko i jest szczęśliwa
napisał/a: kosmitbART 2009-01-02 23:48
No i pytanie kolejne, bo jakoś na moje pytania są odpowiedzi ;)
Jeżeli złoże wniosek o "rozwód" kościelny, z jakiejś tam przyczyny "z winy" mojej byłej żony zostanie uznany "rozwód" to czy była żona będzie mogła ponownie wziąć ślub kościelny?
napisał/a: jente8 2009-01-02 23:54
kosmitbART napisal(a):Jeżeli złoże wniosek o "rozwód" kościelny, z jakiejś tam przyczyny "z winy" mojej byłej żony zostanie uznany "rozwód" to czy była żona będzie mogła ponownie wziąć ślub kościelny?

Jeżeli ślub kościelny zostanie unieważniony, to dotyczy to tak samo każdej ze stron i każda ze stron będzie mogła ponownie wziąć ślub kościelny. Nie mają tu znaczenia przyczyny unieważnienia i z czyjej winy do niego doszło, przynajmniej tak mi się wydaje. No bo przecież czyjakolwiek nie byłaby wina, skoro małżeństwo uznaje się za nieważne, to jest ono tak samo nieważne dla obojga Tak jak ze ślubem cywilnym: choćby to żona zawiniła i zostało to nawet orzeczone przez sąd, to jak już dostaniecie rozwód, dotyczy on Was obojga, a nie Ciebie bardziej, a żony mniej
napisał/a: anexX28 2009-01-16 08:46
Witam.
Mam takie pytanie - mój mąż stara sie o nieuważnienie małżęstawa był już przesłuchiwany świadkowie też o i też miała jego była żona być przesłuchiwana ale się nie zgłosiła na żądne wezwania i z wziążku z tym czy to jest na korzyść mojego meża że sie nie zgłosiła czy nie i jak to dalej bedzie
Z góry dziekuje
napisał/a: sorrow 2009-01-16 11:24
Hmm... wydaje mi się, że obecność nie ma większego znaczenia. Unieważnienie następuje tylko z konkretnych powodów. Może nastapić nawet jeśli obie strony są tych powodów nieświadome, a ktoś trzeci je zgłosi. Twój mąż rozumiem jest tych świadom powodu, dla którego jego małżeństwo jest nieważne, więc żona nie będzie tu miała większego znaczenia. Chyba, że powód jest dość niejasny i jedynie żona może potwierdzić lub zaprzeczyć. Wtedy jeśli się nie pojawia, to chyba nie działa na jej korzyść.
napisał/a: arTemida 2009-02-09 09:16
Na stronie Sądu Duchownego-instytucji zajmującej się stwierdzaniem nieważności małżeństwa-znalazałam instrukcje dotyczącą pisania wzniosku o orzeczenie nieważności.
Może się komuś przyda.

W Kościele katolickim nie ma ani rozwodów, ani unieważnienia małżeństwa, a jedynie sądowe orzeczenie, że dany związek od początku był nieważny a więc go w ogóle nie było. I takie tylko przypadki sądy kościelne rozpatrują.
Późniejsze niezgodne pożycie małżonków, zdrady małżeńskie i związanie się cywilnie z inną osobą itp. - nie mają wpływu na ważność umowy małżeńskiej, choćby druga strona była niewinna.
Skarga o orzeczenie nieważności małżeństwa, aby mogła zostać przyjęta do rozpatrzenia przez sąd kościelny, powinna zawierać następujące dane:
1. Oznaczenie sądu, do którego kieruje się skargę, (wg miejsca zawarcia ślubu lub zamieszkania strony pozwanej)
2. Prośbę o stwierdzenie nieważności małżeństwa [imię, nazwisko, (także rodowe) wiek,
wyznanie, zatrudnienie, zamieszkanie (dokładny adres i parafia), tak strony
powodowej jak i pozwanej],
3. Miejsce i czas zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego.
4. Czas oraz powód rozejścia się stron oraz kto kogo pierwszy opuścił.
5. Wyjaśnienie, dlaczego strony nie chcą, czy nie mogą pogodzić się ze sobą.
6. Wyjaśnienie, z jakiego powodu według stron małżeństwo zostało nieważnie
zawarte. Jaki jest tytuł rzekomej nieważności małżeństwa? (np. choroba
psychiczna, niemoc płciowa, fikcyjna zgoda na małżeństwo, wykluczenie
jedności, nierozerwalności czy potomstwa, przymus wywarty na jedną czy
obie strony, czyli bojaźń ciężka, podstęp, wprowadzenie w błąd, niezdolność
do podjęcia wypełnienia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn
natury psychicznej itd.).
7. Na poparcie przedstawionej tezy należy podać materiał dowodowy, czyli szereg
faktów przemawiających za postawioną tezą oraz ewentualne dokumenty
i zaświadczenia itp. (Opisać: kiedy i w jakich okolicznościach strony się poznały; okres narzeczeństwa: czy miały poufałości i zbliżenia cielesne, czy strony chętnie i z miłości zawierały małżeństwo; w jakich okolicznościach odbył się kontrakt cywilny i ślub kościelny; gdzie odbyła się uroczystość weselna, jakie było zachowanie się stron w czasie jej trwania; gdzie strony zamieszkały po ślubie i w jakich warunkach mieszkaniowych; czy strony dopełniły swoje małżeństwo przez pełny i naturalny akt cielesny; jak układało się pożycie małżeńskie po ślubie; na jakim tle dochodziło do nieporozumień między stronami i w jakim czasie po ślubie; co doprowadziło do rozbicia wspólnoty małżeńskiej i rozejścia się stron; czy strony posiadają rozwód cywilny i co było podstawą wniosku o udziele¬nie rozwodu).
8. Podać imiona, nazwiska i adresy kilku świadków (4-5, wśród nich świadków ślubu),
którzy znają okoliczności przemawiające za tezą strony powodowej.
9. Do skargi należy dołączyć:
 metrykę ślubu kościelnego;
 kopie sentencji rozwodu cywilnego i uzasadnienia tej sentencji;
 kopie skargi lub jej odpis (skargę należy więc przesłać w dwóch iden¬tycznych egzemplarzach własnoręcznie podpisanych).
napisał/a: ~gość 2009-03-20 18:58
Zainteresowana osoba, która ma zamiar złożyć skargę o stwierdzenie nieważności małżeństwa, musi najpierw uświadomić sobie, na jakiej podstawie chce to zrobić. Nie wnosi bowiem o orzeczenie rozwodu, jak to ma miejsce w sądzie cywilnym, ale uważa, że jego małżeństwo było zawarte nieważnie.
Małżeństwo może zostać nieważnie zawarte z powodu jakieś przeszkody zrywającej kan. 1083 – 1094.
o wiek młodociany (14 lat dla kobiety i 16 dla mężczyzny)
o niezdolność płciowa (impotencja)
o istniejący węzeł małżeński ( małżeństwo z inną osobą)
o różność religii (ślub z osobą nieochrzczoną)
o święcenia
o śluby lub profesja zakonna
o uprowadzenie
o przeszkoda występku (małżonkobójstwa)
o pokrewieństwo (w linii prostej i do 4 stopnia linii bocznej)
o powinowactwo (w linii prostej)
o przyzwoitości publicznej
o pokrewieństwa prawnego (powstałego z adopcji)
2. Małżeństwo może zostać nieważnie zawarte na skutek braków dotyczących zgody małżeńskiej. Określone zostały przez prawodawcę w kan. 1095-1107.
o brak minimum małżeńskiego poznania
o pozbawienie używania rozumu
o poważny brak rozeznania oceniającego co do istotnych praw i obowiązków małżeńskich
o niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej
o podstęp przy zawieraniu małżeństwa ( umyślne wprowadzenie w błąd)
o symulacja
o wykluczenie któregoś z istotnych przymiotów lub elementów małżeństwa (jedność, nierozerwalność ,zrodzenie i wychowanie potomstwa)
o zawieranie małżeństwa pod warunkiem
o przymus i bojaźń
3. Przyczyną nieważności małżeństwa mogą być braki dotyczące formy kanonicznej, a więc sposobu zawierania małżeństwa. Dotyczy w szczególności kapłana asystującego przy zawieraniu małżeństwa (posiadanie przez niego odpowiedniego upoważnienia), oraz zobowiązanie do zawierania małżeństwa przez katolików według formy kanonicznej.
Gdzie należy wnieść skargę powodową?
Skarga powodowa musi spełniać wymagania formalne odnośnie skierowania do konkretnego trybunału kościelnego.
Według kan. 1673, w sprawach o nieważność małżeństwa kościelnego, które nie są zarezerwowane Stolicy Apostolskiej, właściwe są:
1. Trybunał miejsca, w którym małżeństwo zostało zawarte;
2. Trybunał miejsca, w którym strona pozwana ma stałe lub tymczasowe zamieszkanie;
3. Trybunał miejsca, w którym strona powodowa ma stałe zamieszkanie, jeżeli obydwie; strony przebywają na terytorium tej samej Konferencji Episkopatu i wikariusz sądowy stałego miejsca zamieszkania strony pozwanej, po jej wysłuchaniu wyraża na to zgodę;
4. Trybunał miejsca, na którym faktycznie trzeba będzie zbierać większość dowodów, jeśli wyrazi na to zgodę wikariusz sądowy stałego zamieszkania strony pozwanej.
napisał/a: motylica84 2009-05-13 11:43
Witam wszystkich bardzo serdecznie!Mam pytanie i prośbę za razem. Czy ktoś może mi pomóc w napisaniu takie wniosku o unieważnienie ślubu kościelnego Bardzo proszę o odpowiedż
napisał/a: sorrow 2009-05-14 07:56
Nie wiem czy przez "pomoc" masz na myśli darmową przysługę, czy szukasz kogokolwiek, kto sie na tym zna. Twój przedmówca zajmuje się tym zawodowo - http://forum.we-dwoje.pl/topics53/uniewaznienie-malzenstwa-koscielnego-kanonista-rafal-kornat-vt8038.htm
napisał/a: Fila 2009-06-23 21:03
odgrzewam stary temat.
Przepraszam, ale - z tego co wiem - to zupełnie nie jest tak, że osoba, która składała wniosek uzyskuje potem unieważnienie na równych prawach, co druga strona. Unieważnienie małżeństwa zawsze wiąże się z orzeczeniem o czyjejś winie (to ktoś kłamał, był niedojrzały emocjonalnie, chory psychicznie itd.). Oczywistym jest, że ten, kto pragnie uzyskać ważną dla niego decyzję sądu kościelnego, oskarża swojego małżonka. Gdy sprawa zostanie rozpatrzona pozytywnie, osoba uznana za winną nieważności może wziąć ponownie ślub kościelny dopiero, gdy udowodni, że tym razem jest zdrowa psychicznie, nie łamie, dojrzała emocjonalnie etc. Jest to chyba potwornie poniżające - zwłaszcza, że większość tych spraw to pic na wodę - hipokryzja.
napisał/a: matrimonium 2009-08-25 15:30
Tak naprawdę to nie ma tu mowy o winie którejś ze stron, tylko o braku odpowiednich przymiotów potrzebnych do zawarcia małżeństwa. Tak jak napisałaś, osoba "uznana za winna"-to tz. klauzula którą osoba po której był tytuł nieważności musi spełnić np. porozmawiać z psychologiem, by ponownie nie popełniła błędu i np. niedojrzale zawarła kolejne małżeństwo. To nie jest poniżające, to ma zapobiec tragediom, ponieważ, zauważ ktoś dostaje stwierdzenie nieważności i znowu zawiera związek który po 2 latach się rozpada z tego samego powodu co przedni...i kolejna tragedia...
napisał/a: MonikaDaria 2009-08-25 16:16
Kiedyś już pisałam w tym temacie ale potem ze względu na prawie niemożliwość uzyskania unieważnienia wg waszych opisów zrezygnowałam. Jednak ostatnio załatwialiśmy chrzest naszej córki i pogadałam sobie z księdzem dlaczego nie mamy ślubu kościelnego i że bardzo byśmy chcieli go mieć. Powiedział że teraz to nie jest jakiś wielki problem że wcale nie musze powoływac żadnych świadków tylko iść do Kurii do wydziału i porozmawiać z dyżurującym księdzem, on pomoże mi napisać wniosek i opisać dlaczego moje małżeństwo zakończyło się rozwodem i że chciałabym wziąć ponownie ślub, oni to wysyłają gdzieś tam i zapewne takie unieważnienie dostanę a główną przesłanką jest to, że to nie ja się rozwiodłam z mężem tylko on ze mną i że mam teraz drugą rodzinę i ochrzczone dziecko z nowego związku.