POLECAMY

Ślub kościelny

Przygotowania formalne do slubu kościelnego należy rozpocząć co najmniej na 6 miesięcy przed wybraną datą ślubu. Narzeczeni ustalają wówczas datę ślubu, zgłaszają się do kancelarii parafialnej i od tego momentu rozpoczyna się procedura.

Przygotowania formalne do slubu kościelnego należy rozpocząć co najmniej na 6 miesięcy przed wybraną datą ślubu. Narzeczeni ustalają wówczas datę ślubu, zgłaszają się do kancelarii parafialnej i od tego momentu rozpoczyna się procedura. Na trzy miesiące przez datą zawarcia związku małżeńskiego narzeczeni zgłaszają się do kancelarii z kompletem dokumentów: 

Ślub kościelny
  • świadectwo bierzmowania,
  • świadectwo chrztu (oba wystawione nie dawniej niż trzy miesiące przed wizytą w kancelarii),
  • zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego lub zaświadczenie o bieżącym uczestnictwie w takim kursie,
  • dowody osobiste,
  • dane świadków.

Na podstawie dostarczonych dokumentów urzędnik kościelny kancelarii parafialnej sporządzi tzw. protokół przedślubny oraz zapisze tzw. zapowiedzi. Zapowiedzi zostaną wygłoszone w parafiach obojga przyszłych małżonków przez trzy tygodnie. Jeżeli należycie do różnych parafii zawiadomienie o zapowiedziach oraz prośbę o nie w drugiej parafii musicie złożyć sami na własną rękę (nie zostanie ona przesłana automatycznie z parafii gdzie odbędą się uroczystości). Na tydzień przed ślubem spisuje się akt ślubu. W tym celu należy dostarczyć do kancelarii parafialnej zaświadczenie o odczytaniu w rodzimych parafiach obojga narzeczonych zapowiedzi o ślubie. Jeżeli ślub nie będzie zawierany ani w parafii panny młodej, ani pana młodego, po zapowiedziach narzeczeni otrzymują tzw. licencję. Dokument należy dostarczyć do parafii, w której odbędzie się ślub.

Tuż przed samą ceremonią wymagane są zaświadczenia o dwóch spowiedziach, odbytych po spisaniu protokołu oraz na dzień przed ślubem.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (36)
/8 lat temu
Zgadzam się co do wszystkich formalności, które trzeba załatwić przed ślubem, ale dlaczego niby musi trwać to pół roku? Ja z mężem załatwiliśmy wszystko w 3 miesiące. Kościół, salę, suknię, zaproszenia, kurs, zapowiedzi itd. Mam znajomych którzy załatwiają to już 2 lata, ,,bo nie ma terminów". Dla chcącego nic trudnego. Mimo tego, że miałam tylko 3 miesiące i praktycznie sama załatwiałam wszystkie formalności, wynajęłam salę akurat na dzień naszej rocznicy.
/8 lat temu
Może dlatego, że miałas kase. Jak ktos sie liczy z każdym groszem to nie załatwi sobie wszystkiego nie podkupi terminu ect.
/3 lata temu
Zgadzam się można wszystko załatwić w expresowym tempie;-)
POKAŻ KOMENTARZE (33)