Planujesz ślub cywilny? Zobacz, o czym nie możesz zapomnieć!

Zobacz, o jakich dokumentach i formalnościach nie możesz zapomnieć, jeśli bierzesz ślub cywilny.

fot. Fotolia

Ślub cywilny jest prawnym usankcjonowaniem związku małżeńskiego. Zawierany jest on w Urzędzie Stanu Cywilnego jednego z Państwa Młodych. Nie ma obowiązku zgłoszenia zamiaru zawarcia ślubu w drugim urzędzie.

Ślub w pigułce! Zobacz, co musisz załatwić 

Na co najmniej miesiąc przed planowanym ślubem narzeczeni mają obowiązek osobiście zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego. W USC należy wnieść opłatę skarbową w wysokości 50 zł, okazać dowody tożsamości oraz złożyć odpis skrócony aktu urodzenia i pisemne zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa. Wymagane będą też konkretne dokumenty, o których nie można zapomnieć.

Zobacz stylizacje na ślub cywilny 

Jakie dokumenty należy złożyć wy złożyć w Urzędzie stanu Cywilnego? 

W przypadku panny lub kawalera:

 • odpis skrócony aktu urodzenia,
 • dowód osobisty do wglądu.

W przypadku wdowy lub wdowca:

 • odpis skrócony aktu urodzenia,
 • odpis skrócony aktu zgonu współmałżonka,
 • dowód osobisty do wglądu.

W przypadku osób rozwiedzionych:

 • odpis skrócony aktu urodzenia,
 • odpis skrócony aktu małżeństwa wraz z adnotacją o rozwodzie lub sentencję rozwodu,
 • dowód osobisty do wglądu.

W przypadku kobiety nieletniej, pomiędzy 16-tym a 18-tym rokiem życia:

 • odpis skrócony aktu urodzenia,
 • pisemne zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa,
 • postanowienie sądu rodzinnego zezwalające na zawarcie małżeństwa.

Zobacz, o czym musisz pamiętać, jeśli wychodzisz za obcokrajowca 

 

#MargoFoto #weddingphotography #weddingdetails #fotografiaślubna #ślubnedetale #obrączki #weddingrings #urządstanucywilnego #ślubcywilny #pałacślubów

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika MargoFoto / Warsaw, Poland (@kotekmargotek)

W przypadku cudzoziemca:

 • odpis aktu urodzenia wraz z tłumaczeniem dokonanym przez tłumacza przysięgłego,
 • zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa wydane przez właściwy organ w kraju cudzoziemca lub przedstawicielstwo dyplomatyczne albo postanowienie sądu rejonowego zwalniające od obowiązku przedłożenia zaświadczenia o zdolności prawnej,
 • postanowienie sądu rodzinnego zezwalające na zawarcie małżeństwa UWAGA! Niektóre kraje (np. USA) nie wydają takich zaświadczeń. Amerykanin musi się wówczas zwrócić do polskiego sądu rodzinnego o zgodę na zawarcie małżeństwa bez zaświadczenia (czeka się na nią dwa, trzy miesiące; musi ją przetłumaczyć tłumacz przysięgły).

Czy ślub cywilny można wziąć poza USC?

Oświadczenie o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa

Na ręce Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego należy złożyć pisemne zapewnienie, iż narzeczeni nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Akt małżeństwa sporządza się niezwłocznie po jego zawarciu. W dniu zawarcia małżeństwa małżonkowie otrzymują odpisy.

Jak zrobić saszetki zapachowe do butów – DIY
SKOMENTUJ (77)
KOMENTARZE (77)
zagubiona/3 miesiące temu
niemartw sie tez jestem w podobnej sytuacji mam 15 lat jestem z mężczyzną 21 l od 2lat moja matka nie opiekuje sie mna mam problemy w rodzinie itp . mam zamiar starac sie o slub cywilny . duzo by mowic po 1 chce mnie z chlopakiem rozdzielic iz napisal do niej prawde o zachowaniu jej ,ona za to powiedziala ze mnie za granice zabiera ze ma w 4 literach to ze ja z nim jestem tak dlugo bardzo go kocham i napewno jestem pewna co do niego iż duzo przezylam jestem ogarnieta , dojrzalsza od rówieśniczek. Dodam bardzo go kocham i nie chce tam jechac pomocy ktos cos doradzi ? czy jest mozliwosc zebym sie pobrala z nim i wprowadzila do niego bez zgody matki ,a Sądu rodzinnego?
Gość We-Dwoje.pl/rok temu
Witam. Planujemy wziac slub tydzien po moich osiemnastych urodzinach i chcialam wiedziec czy mozemy skladac dokumenty kilka miesiecy wczesniej. Tzn. w dniu slubu mialabym 18 lat tylko czy nie bedzie problemow ze skladaniem dokumentow wczesniej ? Moze mi ktos pomoc ? Pozdrawiam Patrycja.
Gość We-Dwoje.pl/7 lat temu
Mam pytanie mam 14 lat 15 koncze w listopadzie i chce sie pobrac z moim chlopakiem jak najszybciej czy to mozliwe czy musze czekac az skończe 16 lat?prosze o szybka odpowiedz
POKAŻ KOMENTARZE (77)