Panna młoda w ciąży – o czym pamiętać biorąc ślub „z brzuszkiem”?

Czy naprawdę dla ciężarnej panny młodej jedynym problemem jest dobór sukni? fot. sxc.hu
W sieci mnóstwo jest porad o tym, jaka suknia będzie odpowiednia dla panny młodej spodziewającej się dziecka i to zarówno dla tej, która chce ukryć brzuszek, jak i dla tej, która chce go wyeksponować. Co jednak z pozostałymi aspektami ślubu? Czy naprawdę dla ciężarnej panny młodej jedynym problemem jest dobór sukni?
/ 09.01.2011 18:44
Czy naprawdę dla ciężarnej panny młodej jedynym problemem jest dobór sukni? fot. sxc.hu

Ciąża to szczególny czas dla kobiety i należałoby wziąć pod uwagę nie tylko zmianę wyglądu, ale także zmieniające się samopoczucie oraz fizyczne możliwości organizmu.

Problem: stres

Organizacja ślubu i wesela wiąże się zwykle z mniejszym lub większym stresem. Pośpiech w załatwianiu spraw, piętrzące się na drodze trudności oraz ogrom rzeczy, o które trzeba zadbać – to wszystko sprzyja stresowi, a więc nie sprzyja przyszłej mamie i jej dziecku.

Jak temu zaradzić?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie profesjonalnego organizatora, który przejmie większość obowiązków. Jeśli jednak nie podoba ci się to rozwiązanie lub cię na nie nie stać, cała nadzieja w bliskich osobach: narzeczonym, świadkach, rodzicach i wszystkich zaufanych osobach, które mogą zdjąć z twoich barków znaczną część odpowiedzialności. Oczywiście nic nie powinno się dziać bez twojej wiedzy, ale na pewno przynajmniej część spraw ktoś może załatwić za ciebie.

Problem: wesele

Z założenia jest imprezą huczną, a więc głośną i... męczącą. Większość osób wspominając swoje wesele mówi o tym, jak byli zmęczeni – choć oczywiście szczęśliwi – nad ranem, pod koniec imprezy.

Jak temu zaradzić?

Sposobów jest kilka:

  • Po pierwsze: przemyśl, czy ze względu na swój stan nie wolałabyś hucznego wesela zastąpić skromniejszym, spokojnym przyjęciem.
  • Po drugie: jeśli zdecydujesz się jednak na wesele, zastosuj środki zapobiegawcze. Jeśli to możliwe, postaraj się aby w lokalu znajdował się azyl, w którym w razie potrzeby będziesz mogła odpocząć – czy to pokój hotelowy, jeśli wesele odbędzie się w hotelu, czy choćby niewielkie pomieszczenie z wygodną kanapą, gdzie będziesz mogła na chwilę położyć się w ciszy i dojść do siebie.
  • Po trzecie: nie upieraj się, aby zostać na weselu do końca. Goście na pewno zrozumieją, że potrzebujesz odpoczynku i nie będą mieli za złe, jeśli wraz z nowo poślubionym mężem opuścisz przyjęcie wcześniej.
  • Po czwarte: zadbaj o odpowiedni strój. Niech suknia będzie wygodna i przewiewna. Zrezygnuj z niebotycznych szpilek, bo zależnie od stopnia zaawansowania ciąży, twoje poczucie równowagi może być nieco zachwiane. Ponadto możesz mieć już problem z puchnięciem nóg, a wysokie obcasy wzmogą problem. Wybierz maksymalnie 5-centymetrowe obcasy i pamiętaj o płaskich, wygodnych butach na zmianę.

Problem: dolegliwości

Zależnie od tego, jak zaawansowana będzie twoja ciąża w dniu ślubu i jak odległy jest jego termin od momentu, gdy zaczynasz organizować ten wielki dzień, możesz się spodziewać rozmaitych ciążowych dolegliwości.

Jak temu zaradzić?

Jeśli są to dolegliwości, które już znasz i masz na nie sprawdzone sposoby, postaraj się je zastosować lub mieć je w zanadrzu – zapas migdałów do podjadania w razie mdłości, świadkową zaopatrzoną w butelkę wody jeśli obawiasz się zasłabnięcia w kościele.

Nie wszystkiemu jednak da się zaradzić. Musisz po prostu ocenić swoje samopoczucie i to, czy czujesz się na siłach wziąć udział w tak hucznej zabawie. Najlepiej skonsultuj także tę sprawę z lekarzem prowadzącym twoją ciążę.

Redakcja poleca

REKLAMA