POLECAMY

Intercyza

Intercyza jest to umowa regulująca podział majątku małżonków. Na takie zabezpieczenie decyduje się w Polsce coraz więcej osób. Intercyza ma zarówno wady, jak i zalety

Intercyza jest to umowa regulująca podział majątku małżonków. Na takie zabezpieczenie decyduje się w Polsce coraz więcej osób. Intercyza ma zarówno wady, jak i zalety.

Odrębność majątkowa może być korzystna, gdy: Intercyza

  • małżonek wpada w tarapaty finansowe i nie będzie mógł regulować swoich zobowiązań finansowych na bieżąco
  • jedno z współmałżonków jest nieuczciwe wobec drugiego (np. zalega z płaceniem podatków)

A także niekorzystna:

  • w przypadku chęci wspólnego rozliczenia podatku
  • gdy małżeństwo chce wziąć kredyt

Warto wiedzieć, że niektóre składniki majątku, którego właścicielem jest mąż lub żona, nie są własnością wspólną, niezależnie od tego, czy wcześniej ustalono odrębność majątkową, czy nie. Jest to, np.:

  • majątek, który mąż lub żona nabyli przed ślubem,
  • majątek odziedziczony, pochodzący z zapisu lub z darowizny (chyba, że są to przedmioty codziennego użytku, z których mąż i żona wspólnie korzystają).
  • przedmioty zaspokajające osobiste potrzeby męża lub żony (np. wózek inwalidzki, ubrania),
  • pieniądze z odszkodowania za uszkodzenia ciała lub utratę zdrowia albo odszkodowanie za krzywdę i przedmioty kupione za te pieniądze (wyjątkiem jest tu renta),
  • pieniądze i przedmioty kupione za pieniądze z nagrody za osobiste osiągnięcia, którą otrzymał jeden z małżonków.

Warunkiem koniecznym dla wprowadzenia rozdzielności majątkowej jest sporządzenie intercyzy w formie aktu notarialnego. Umowę można zawrzeć zarówno w trakcie małżeństwa, jak i przed ślubem.

Zawarcie intercyzy kosztuje około 550 złotych: - 400zł (+22% VAT) to taksa notarialna za zawarcie umowy w postaci aktu notarialnego (400zł to górna wysokość, notariusz może zażądać niższej kwoty) - 2 wpisy po 10zł (+22% VAT) - 38 zł podatku

źródło: Dziennik Zachodni 19.04.2004. Nr 92, str.20

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (18)
/9 lat temu
moj przyszly maz ma dom, w grudniu bierzemy slub , on mi ostatnio powiedzial ze chce podpisac ze mna intercyze . bo w zyciu roznie bywa, a on nie chce w razie rozwodu dzielic sie swoim domem Co powinnam zrobic
/8 lat temu
myślę, że to rozsądne z jego strony, niestety w życiu bywa różnie i różni są ludzie, nawet Ci, których kochamy
/rok temu
Nie. To nie jest rozsądne . Majątek sprzed ślubu należy tylko do jego właściciela wg. polskiego prawa. Intercyza to rodzielczość majątkowa po ślubie .
/5 lat temu
A co zroblibyście na moim miejscu? Jestem po rozwodzie. Mam z ex kredyt na dom. Mam dwoje dzieci, fajna pracę, mieszkanie. Żyję sobie spokojnie na przeciętnym poziomie. Poznałam faceta który kilka lat za mną chodził. W między czasie zaczął b. dobrze zarabiac. Teraz chcieliśmy ślub. No i on zaproponował intercyzę. Tzn jeśli jej nie podpiszę to bedzie koniec. Zero dyskusji, negocjacji. Przyczym miałam podpisać intercyze, zostawić pracę (przeprowadzka do innego wojewodztwa) i zajść w ciążę z trzecim może i czwartym dzieckiem. Potem on by mi otworzył (oczywiście na siebie) prywatny gabinet gdzie mogłabym pracować. Intercyza miała go zabezpieczać przed moim odejściem. Ja wybrałam opcję - koniec - bo co zabezpieczało by mnie przed jego odejściem. Ale teraz zastanawiam się czy dobrze zrobiłam.
POKAŻ KOMENTARZE (15)