A może ślub humanistyczny?

Jest taki ślub, który całą uwagę koncentruje nie na religii, ale na człowieku. Znawcy chwalą go za indywidualne podejście i kultywowanie życia twórczego. Czym ślub humanistyczny rożni się od tradycyjnego zawieranego w urzędzie bądź kościele?
/ 15.02.2010 08:24
Jest taki ślub, który całą uwagę koncentruje nie na religii, ale na człowieku. Znawcy chwalą go za indywidualne podejście i kultywowanie życia twórczego. Czym ślub humanistyczny rożni się od tradycyjnego zawieranego w urzędzie bądź kościele?

Na pierwszy rzut oka można go porównać do pewnego rodzaju ślubowania, po którym przystępuje się do formalnego aktu zawarcia związku wobec prawa. Ceremonia polega na rytuale przejścia określanego jako  rites de passage.  Różni się od religijnych koncentracją całej uwagi na człowieku oraz bogactwem i ładunkiem aksjologicznym.

Dla kogo ślub humanistyczny?

Według definicji humaniści to ludzie afirmujący człowieka, jego potencjał twórczy i stwórczy,  upatrując w nim początek wartości. To swoisty system wzywający człowieka do indywidualnego spełnienia poprzez kultywowanie życia twórczego i etycznego. Śluby humanistyczne powstały z myślą o osobach utożsamiających się z tym systemem wartości, z drugiej zaś - dla osób poszukujących nieszablonowości, piękna i głębi w ceremonii.

A może ślub humanistyczny?

Ślubowanie w Muzeum Przemysłu
.
Pierwsze zaślubiny odbyły się Polsce trzy lata temu. Bohaterami wydarzenia stała para psychologów. Co ciekawe zgłosiła się do ślubu w odpowiedzi na ogłoszenie stowarzyszenia szukającego chętnych do zawarcia małżeństwa w nowej formie. Miejsce, w którym odbył się ślub  było wyjątkowe - gmach dawnego Muzeum Przemysłu i Rolnictwa mocno kojarzony z pozytywistycznym hasłem „pracy u podstaw”. Kiedyś placówka pełniła rolę społecznego mecenatu nad nauką polską. W swojej młodości związana z nią była sama Maria Skłodowska-Curie, zaś Salę Odczytową do dziś zdobi inskrypcja: „Polska znaczyć będzie tyle ile jej nauka i kultura". Oczywiście małżeństwo zostało później sformalizowane  na osobnej uroczystości w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Ślubowanie czy ślub uregulowany prawnie?

Śluby humanistyczne mają przede wszystkim znaczenie społeczne, lecz niekoniecznie cywilnoprawne. Mogą być związane ze ślubem cywilnym, jak niegdyś śluby kościelne, do czasu wprowadzenia tzw. konkordatowych, lecz nie muszą się z tym wiązać. Niektóre organizacje humanistyczne dążą do tego, by śluby humanistyczne miały sankcję prawną . Jak dotąd takie ceremonie ważne są w Norwegii, USA, Szkocji.

Szansa dla niewierzących.
Czy mają szansę by stać się często wybieranymi ceremoniami w Polsce? Na razie na przeszkodzie stoją właśnie regulacje prawne. Na ślub za to decydują się coraz częściej osoby niewierzące, którym nie wystarcza ceremonia urzędowa. Humanistyczne ślubowanie daje szanse dla związków  osób tej samej płci. Jak dotąd przeprowadzono już kilka takich, wciąż budzących kontrowersję, imprez.

Karolina Wojciechowska

Redakcja poleca

REKLAMA